Poszalałeś w majówkę? Lekarze wiedzą, jak wyleczyć kaca i bezpiecznie wrócić do domu

2020-05-02 11:10
Poszalałeś w majówkę? Lekarze wiedzą, jak wyleczyć kaca
Autor: Getty images

Nadmiar wypitego alkoholu może wywołać problemy zdrowotne. Na szczęście niemieccy lekarze odkryli, jak skrócić czas trwania kaca. Zobacz, kiedy przestać pić i jak leczyć kaca, aby bezpiecznie zakończyć majówkę?

Każdego roku w trakcie majówki policja łapie setki nietrzeźwych kierowców. W tegoroczny weekend majowy miało być inaczej, z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia.

Kłam tym teoriom Polacy zadali już w czwartkowy wieczór, kiedy to na drogach wylotowych z Warszawy i innych miast pojawiły się pierwsze od wielu tygodni korki. Poluzowania ograniczeń związanych z COVID -19 pozwoliły ludziom ruszyć z domu na działki lub do rodziny, dysponującej ogródkiem z grillem.

Oznacza to, że wiele osób jutro i pojutrze będzie walczyć z konsekwencjami nadmiaru drinków i zbyt dużej liczby opróżnionych butelek piwa. Jak szybko pozbyć się kaca i bezpiecznie wrócić do domu po majówce? Niemieccy lekarz odnaleźli podobno na to sposób. 

Czytaj: Inwazja kleszczy. Zobacz na MAPIE, gdzie jest ich najwięcej

Majówka 2020. Jak ją spędzić ze znajomymi?

 

 

 

Spis treści

  1. Jak długo trwa kac?
  2. Niemcy wiedzą, jak wyleczyć kaca 
  3. Same elektrolity nie pomogą

Jak długo trwa kac?

Zacznijmy od tego, jak alkohol działa na człowieka i jak długo utrzymuje się w jego organizmie? Lekarze doskonale wiedzą, że alkohol trafia do układu pokarmowego, a stamtąd przedostaje się do krwi i wątroby, która go metabolizuje. 

Po wypiciu 250 ml wina proces ten trwa ok. 3 godzin, ale po wypiciu pół litra wódki – aż 13! To tzw. kac wywołany enzymami wątrobowymi przemieniającymi alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy.

Pozostała część alkoholu trafia do serca, a stąd do mózgu i płuc – dlatego wykrywanie go  w oddechu, czyli stosowane przez policję „dmuchanie” w alkomat, wykrywa liczbę spożytych procentów.

Dopóki alkohol nie zostanie zupełnie przetworzony przez wątrobę, osoba, która piła, ma zaburzone postrzeganie rzeczywistości, problemy żołądkowe i ogólne złe samopoczucie.

Oznacza to, że jeśli zamierzasz ruszyć do domu po suto zakrapianej majówce powiedzmy w niedzielę ok. 15, to powinieneś przestać pić już poprzedniego dnia!

Niemcy wiedzą, jak wyleczyć kaca 

Czy okres pozbywania się alkoholu przez organizm można skrócić? Innymi słowy, czy można szybko i skutecznie wyleczyć kaca? Podobno nie, jednak ostatnie eksperymenty Niemców przeczą tej teorii. Obalają też przekonanie, że najlepszym sposobem na leczenie kaca jest podanie trzeźwiejącej osobie elektrolitów nawadniających.   

Naukowcy z Instytutu Fizjologii Molekularnej Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji ujawnili w British Medical Journal, że najlepszym sposobem na kaca nie jest tzw. „klin”, elektrolity czy tłuste śniadanie, ale wyciągi roślinne, czyli ekstrakty z aceroli, opuncji, miłorząbu japońskiego, wierzby i korzeń imbiru.

Same elektrolity nie pomogą

Lekarze zbadali  214 zdrowych osób do 65 r.ż., którzy pili alkohol i podzielił ich na trzy grupy – jedni dostali rozpuszczone w wodzie ekstrakty roślinne z witaminami i minerałami (magnez, potas, wodorowęglan sodu, cynk, ryboflawina, tiamina i kwas foliowy), a druga grupa - same elektrolity, a trzecia -  placebo.

Wygrała grupa pierwsza, która po spożyciu ekstraktów roślinnych odczuła „znaczną poprawę samopoczucia”.

Potwierdziły to badania lekarzy, którzy na początku eksperymentu pobrali od uczestników próbki krwi i moczu oraz wykonali pomiary ciśnienia krwi. Testy powtórzono po 12 godzinach i okazało się, że osoby przyjmujące same elektrolity nie doznały żadnej poprawy w stosunku do osób przyjmujących placebo.

Natomiast osoby przyjmujące witaminy i minerały wraz z ekstraktami roślinnymi szybciej doszły do siebie. Intensywność bólu głowy była u nich o 34 procent mniejsza, nudności - o 42 procent, uczucie obojętności spadło średnio o 27 procent, a niepokoju - o 41 procent.

Warto wiedzieć

Jeśli ty też spędzasz majówkę poza domem, pamiętaj, że od czwartku na drogach stoją patrole policyjne, które przez cały majowy weekend będą sprawdzać nie tylko to, czy podróżujecie w maseczkach (są konieczne, jeśli w samochodzie znajduje się ktoś spoza domowników), ale i kontrolować trzeźwość kierowców. Warto o tym wiedzieć, bo w niektórych sytuacjach policyjny alkomat wychwycić także procenty spożyte poprzedniego wieczoru.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.