Poszalałeś w majówkę? Lekarze wiedzą, jak wyleczyć kaca i bezpiecznie wrócić do domu
Nadmiar wypitego alkoholu może wywołać problemy zdrowotne. Na szczęście niemieccy lekarze odkryli, jak skrócić czas trwania kaca. Zobacz, kiedy przestać pić i jak leczyć kaca, aby bezpiecznie zakończyć majówkę?
Każdego roku w trakcie majówki policja łapie setki nietrzeźwych kierowców. W tegoroczny weekend majowy miało być inaczej, z uwagi na pandemię i związane z nią ograniczenia.
Kłam tym teoriom Polacy zadali już w czwartkowy wieczór, kiedy to na drogach wylotowych z Warszawy i innych miast pojawiły się pierwsze od wielu tygodni korki. Poluzowania ograniczeń związanych z COVID -19 pozwoliły ludziom ruszyć z domu na działki lub do rodziny, dysponującej ogródkiem z grillem.
Oznacza to, że wiele osób jutro i pojutrze będzie walczyć z konsekwencjami nadmiaru drinków i zbyt dużej liczby opróżnionych butelek piwa. Jak szybko pozbyć się kaca i bezpiecznie wrócić do domu po majówce? Niemieccy lekarz odnaleźli podobno na to sposób.
Czytaj: Inwazja kleszczy. Zobacz na MAPIE, gdzie jest ich najwięcej
Majówka 2020. Jak ją spędzić ze znajomymi?
Spis treści
Jak długo trwa kac?
Zacznijmy od tego, jak alkohol działa na człowieka i jak długo utrzymuje się w jego organizmie? Lekarze doskonale wiedzą, że alkohol trafia do układu pokarmowego, a stamtąd przedostaje się do krwi i wątroby, która go metabolizuje.
Po wypiciu 250 ml wina proces ten trwa ok. 3 godzin, ale po wypiciu pół litra wódki – aż 13! To tzw. kac wywołany enzymami wątrobowymi przemieniającymi alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy.
Pozostała część alkoholu trafia do serca, a stąd do mózgu i płuc – dlatego wykrywanie go w oddechu, czyli stosowane przez policję „dmuchanie” w alkomat, wykrywa liczbę spożytych procentów.
Dopóki alkohol nie zostanie zupełnie przetworzony przez wątrobę, osoba, która piła, ma zaburzone postrzeganie rzeczywistości, problemy żołądkowe i ogólne złe samopoczucie.
Oznacza to, że jeśli zamierzasz ruszyć do domu po suto zakrapianej majówce powiedzmy w niedzielę ok. 15, to powinieneś przestać pić już poprzedniego dnia!
Niemcy wiedzą, jak wyleczyć kaca
Czy okres pozbywania się alkoholu przez organizm można skrócić? Innymi słowy, czy można szybko i skutecznie wyleczyć kaca? Podobno nie, jednak ostatnie eksperymenty Niemców przeczą tej teorii. Obalają też przekonanie, że najlepszym sposobem na leczenie kaca jest podanie trzeźwiejącej osobie elektrolitów nawadniających.
Naukowcy z Instytutu Fizjologii Molekularnej Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji ujawnili w British Medical Journal, że najlepszym sposobem na kaca nie jest tzw. „klin”, elektrolity czy tłuste śniadanie, ale wyciągi roślinne, czyli ekstrakty z aceroli, opuncji, miłorząbu japońskiego, wierzby i korzeń imbiru.
Same elektrolity nie pomogą
Lekarze zbadali 214 zdrowych osób do 65 r.ż., którzy pili alkohol i podzielił ich na trzy grupy – jedni dostali rozpuszczone w wodzie ekstrakty roślinne z witaminami i minerałami (magnez, potas, wodorowęglan sodu, cynk, ryboflawina, tiamina i kwas foliowy), a druga grupa - same elektrolity, a trzecia - placebo.
Wygrała grupa pierwsza, która po spożyciu ekstraktów roślinnych odczuła „znaczną poprawę samopoczucia”.
Potwierdziły to badania lekarzy, którzy na początku eksperymentu pobrali od uczestników próbki krwi i moczu oraz wykonali pomiary ciśnienia krwi. Testy powtórzono po 12 godzinach i okazało się, że osoby przyjmujące same elektrolity nie doznały żadnej poprawy w stosunku do osób przyjmujących placebo.
Natomiast osoby przyjmujące witaminy i minerały wraz z ekstraktami roślinnymi szybciej doszły do siebie. Intensywność bólu głowy była u nich o 34 procent mniejsza, nudności - o 42 procent, uczucie obojętności spadło średnio o 27 procent, a niepokoju - o 41 procent.
Jeśli ty też spędzasz majówkę poza domem, pamiętaj, że od czwartku na drogach stoją patrole policyjne, które przez cały majowy weekend będą sprawdzać nie tylko to, czy podróżujecie w maseczkach (są konieczne, jeśli w samochodzie znajduje się ktoś spoza domowników), ale i kontrolować trzeźwość kierowców. Warto o tym wiedzieć, bo w niektórych sytuacjach policyjny alkomat wychwycić także procenty spożyte poprzedniego wieczoru.
Porady eksperta