Majówka 2020. Gdzie pojechać i co robić? 7 RAD NA MAJÓWKĘ

2020-04-21 14:02

Już za chwilę majówka - długi weekend co roku wielu z nas spędzało poza miastem. Wyjeżdżaliśmy w góry, nad morze, często za granicę. Co można robić teraz, kiedy koronawirus pokrzyżował plany?

majówka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Majówka 2015 to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Majówka 2020 już za chwilę - 1 maja wypada w piątek, więc mamy długi weekend. Tylko co z tego, jak wiele osób już wie, że z wyjazdu nic nie wyjdzie? Co robić i jak spędzić tegoroczną majówkę?

Okazuje się, że mamy kilka możliwości, których nie zabraniają nowe przepisy. Ale trzeba też o nich pamiętać. A teraz po kolei:

1. Czy można jechać na działkę?

Można. Nowe przepisy nie zabraniają wyjazdów rekreacyjnych. Na własnej działce nie trzeba też nosić maseczki ochronnej.

2. Czy można zrobić grilla?

Tylko z najbliższą rodziną. Grillowanie na działce jest dozwolone. Natomiast za takie na balkonie grozi ci 500 zł kary. Grilla urządzić można z najbliższą rodziną. Obowiązuje zakaz gromadzenia się.

3. Czy można jechać nad morze lub w góry?

Nie ma zakazu rekreacyjnego przemieszczania się. Pytanie tylko, czy pensjonaty będą otwarte. Dodatkowo warto wiedzieć, że plaże są otwarte - jednak obowiązuje na nich zakaz gromadzenia się. Można zatem udać się tam na rekreacyjny spacer w gronie najbliższych.

4. Czy można jechać do rodziny?

Tak, można. Jednak rekomendacja Ministra Zdrowia jest jasna - lepiej ograniczać kontaktu społeczne. Nie chcielibyśmy zarazić babci czy dziadka, ponieważ o wiele ciężej mogą oni przechorować zakażenie koronawirusem.

5. Majówka za granicami Polski?

Odpada. Loty są odwołane, więc z zagranicznego wyjazdu nic nie wyjdzie.

6. Czy można pójść do zoo?

Ogrody zoologiczne i botaniczne, podobnie jak wszystkie placówki kultury i oświaty są nieczynne.

7. A może plac zabaw?

Niestety nie. Place zabaw są nieczynne, podobnie jak miejsca biwakowe w lesie. Można natomiast spacerować po parku. Do lasu również można udać się na spacer i nie ma obowiązku zakrywania tam twarzy, o ile jesteśmy sami.

Musimy pamiętać, że koronawirus to poważne zagrożenie, a naszym zadaniem, jako społeczeństwa, jest ograniczenie jego transmisji. Dlatego nadal obowiązują nas pewne restrykcje. Także na majówkę.