Popularne leki mogą pomóc chorym na cukrzycę? Zaskakujące badania

2021-06-30 11:16

Niektóre dostępne bez recepty inhibitory pompy protonowej mogą mieć korzystny wpływ na poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Do takich wniosków doszli badacze z  University of Maryland w USA, a wnioski z badania opublikowano właśnie w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Cukrzyca
Autor: Getty Images

Inhibitory pompy protonowej to leki powszechnie stosowane w celu zobojętnienia kwasu żołądkowego głównie w leczeniu schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego – w tym refluksu, zgagi, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Leki z tej grupy hamują produkcję kwasu solnego przez pompę protonową, znajdującą się w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Niektóre z tych leków są dostępne bez recepty. I to właśnie one, jak sugerują naukowcy, mogą pomóc poprawić poziom cukru we krwi osobom chorującym na cukrzycę.

W metaanalizie naukowcy z Uniwersytetu w Maryland w USA dokonali przeglądu wyników 12 badań naukowych dotyczących kontroli glikemii i cukrzycy, jakie zamieszczono w bazach naukowych PubMed, Embase, Scopus i ClinicalTrials.gov.

Aby określić wpływ inhibitorów pompy protonowej (IPP) dostępnych bez recepty na poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą, naukowcy ocenili siedem badań dotyczących kontroli glikemii u osób z cukrzycą (porównując wyniki hemoglobiny glikowanej lub stężenia glukozy we krwi na czczo) i pięć badań dotyczących ryzyka zachorowania na cukrzycę wśród osób leczonych inhibitorami pompy protonowej.

Doszli do wniosku, że IPP stosowane przez osoby z cukrzycą mogą obniżyć poziom hemoglobiny A1c (HbA1c) o około 0,36% i obniżyć poziom cukru we krwi na czczo o 10 mg/dl, Leki te stosowane ze standardową terapią pozwalały obniżyć poziom cukru w większym stopniu, niż sama standardowa terapia. Nie obniżały natomiast ryzyka pojawienia się cukrzycy u osób zdrowych. Biorąc pod uwagę wyniki obserwacji naukowcy sugerują, że inhibitory pompy protonowej można brać pod uwagę jako wsparcie pacjentów chorych na cukrzycę i leczonych w standardowy sposób po to, by poprawić kontrolę glikemii.

Inhibitory pompy protonowej podnoszą bowiem poziom gastryny (jednego z hormonów, produkowanego przez komórki G znajdujące się w części żołądka i dwunastnicy) – gastryna może natomiast zmniejszać oporność na insulinę i poprawiać odpowiedź insulinową, pomagając zredukować poziom glukozy we krwi.

Mimo, że IPP wydają się być bezpieczne dla chorych na cukrzycę, niektóre badania sugerują, że ich długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko niedoborów składników odżywczych i chorób nerek, a także pogarszać funkcje poznawcze.

Dlatego, jak sugerują naukowcy, przez ich wprowadzeniem do planów leczenia osób chorych na cukrzycę konieczne są dalsze badania, które pozwolą ocenić, czy można wykorzystać inhibitory pompy protonowej w celu poprawy poziomu cukru we krwi. I ostrzegają, by nie stosować tych leków na własną rękę, jeśli nie ma do tego istotnych wskazań zdrowotnych.

Badaj się i lecz - Cukrzyca
Ile wiesz o cukrzycy?
Pytanie 1 z 14
W jaki sposób można zdefiniować cukrzycę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki