Hemoglobina glikowana HbA1c: prawidłowy wynik hemoglobiny

Agnieszka Paculanka

Hemoglobina glikowana (glikohemoglobina, GHB) pozwala utrzymać cukrzycę pod kontrolą. Dzięki badaniu poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c można sprawdzić, jak kształtował się poziom glukozy we krwi przez ostatnie 3 miesiące i czy leczenie przebiega właściwie. Jakie są prawidłowe wyniki hemoglobiny glikowanej?

Hemoglobina glikowana to inaczej badanie poziomu HbA1c we krwi, zalecane w monitorowaniu leczenia cukrzycy. Dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy cukrzyca jest właściwie leczona. Podwyższone poziomy hemoglobiny glikowanej świadczą o tym, że cukrzyca jest źle wyrównana, a to zwiększa ryzyko, że pojawią się powikłania cukrzycy. Im stężenie hemoglobiny glikowanej jest wyższe, tym ryzyko rozwoju tych powikłań jest większe.

Posłuchaj, jakie są prawidłowe wyniki hemoglobiny glikowanej. To materiał z cyklu dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.

Hemoglobina glikowana a badanie poziomu cukru

Hemoglobina glikowana czyli badanie HbA1c jest podstawowym sposobem oceny skuteczności leczenia cukrzycy. Podczas gdy kontrola poziomu cukru we krwi wykonywana codziennie przez pacjenta jest wskaźnikiem w danym momencie, to badanie HbA1c pokazuje średnią wartość glikemii w okresie ostatnich trzech miesięcy. Jedno badanie pozwala ocenić, czy w ciągu ostatnich 6-10 tygodni chory utrzymywał dobry poziomy glukozy we krwi.

Według międzynarodowych zaleceń oznaczenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) u chorych na cukrzycę powinno być wykonywane co trzy miesiące. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym co pół roku.

Hemoglobina glikowana: interpretacja wyników

Interpretując wynik badania hemoglobiny glikowanej należy pamiętać, że ze względu na różne metody oznaczania, wartość progowa może się różnić między laboratoriami i zależy od stosowanej metody oznaczenia.

Prawidłowy wynik hemoglobiny glikowanej (poziom HbA1c) wynosi dla zdrowej osoby około 5 procent.

Dla osób z cukrzycą, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby wynik ten był równy lub poniżej 6,1-6,5 procenta - to świadczy o dobrej kontroli cukrzycy. U osób, u których wymagane jest osiągnięcie normoglikemii, docelowy poziom powinien wynosić poniżej 6,1 procenta (czyli być bliski poziomowi u osób nie chorujących na cukrzycę).

Jeśli wartość hemoglobiny glikowanej jest wyższa niż 7 procent, to należy dokonać zmian w sposobie leczenia chorego.

Hemoglobina glikowana: korzyści płynące z kontroli

Jak wynika z badań, u osób, których udało się obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej jedynie o 1 procent ryzyko powikłań (niekorzystne zmiany wzroku - retinopatia cukrzycowa, w nerkach - nefropatia cukrzycowa) zmniejszyło się o 37 procent, natomiast ryzyko zawału serca obniżyło się o 14 procent.

Według międzynarodowych zaleceń oznaczenie HbA1c u chorych na cukrzycę powinno być wykonywane co trzy miesiące. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym co pół roku.

Ważne

Hemoglobina glikowana: jak to działa?

Hemoglobina A to białko zawarte w erytrocytach (czerwonych ciałkach krwi), które przenosi tlen w organizmie. Glukoza pojawiająca się we krwi, może łączyć się (glikolizować się) z białkiem hemoglobiny A. Im więcej glukozy we krwi, tym tym więcej łączy się jej z hemoglobiną - dochodzi do tzw. glikacji. Przy czym gdy glukoza już połączy się z hemoglobiną, zazwyczaj pozostaje tam przez całą długość istnienia białka hemoglobiny A - czyli aż 120 dni, dlatego w każdym momencie glukoza przyłączona do białka hemoglobiny A odzwierciedla poziom cukru we krwi w okresie od dwóch do trzech miesięcy poprzedzających badanie. Badanie HbA1c dokładnie mierzy jak wysoki procent białek hemoglobiny uległ glikacji, stąd badanie pozwala skutecznie monitorować przebieg cukrzycy.

Powikłania cukrzycy [wideo]

Powikłania cukrzycy są związane m. in. z funkcjonowaniem układu krążenia: mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca i niedokrwienia kończyn dolnych. Jakie są inne możliwe powikłania cukrzycy? Na to pytanie odpowiada prof. dr. hab. n. med. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Powikłania cukrzycy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Roman
|

Co za wspaniały artykuł.

Remigiusz1940
|

I tak ni drukujecie, więc po co prosicie o komentarz?

Remigiusz1940
|

Informacja nieco "gazetowa" ale może taka właśnie miała być - dla ludzi z mizernymi wiadomościami o przebiegu cukrzycy, na którą chorują. Natomiast wypada posługiwać się poprawnymi miarami i nie mylić procentów z punktami procentowymi - bo wtedy to na prawdę nie wiadomo o co chodzi. Innymi słowy: Jeśli "x" jest większe od "y" o 50% to wypada wiedzieć, że "y" jest mniejsze od "x" o ok. 33%. To tak na marginesie o tych procentach w artykule.