Odkryto związek między liczbą ciąż a ryzykiem raka. Sprawdź, czy możesz być narażona

2022-11-08 14:27

Rak endometrium czyli rak trzonu macicy to częsty nowotwór złośliwy u kobiet. Najnowsze badania potwierdziły, że ryzyko jego rozwoju zmniejsza liczba posiadanych dzieci. Im kobieta ma ich więcej, tym jest lepiej chroniona przed tym nowotworem.

Odkryto związek między liczbą ciąż a ryzykiem raka endometrium. Sprawdź, czy możesz być narażona
Autor: Getty Images Odkryto związek między liczbą ciąż a ryzykiem raka endometrium. Sprawdź, czy możesz być narażona

Autorkami badań są badaczki z australijskiego Uniwersytetu w Queensland - dr Gunn-Helen Moen i Shannon D'Urso z Instytutu Biologii Molekularnej UQ. Zbadały one czynniki ryzyka raka endometrium za pomocą analizy genetycznej.

Odkryły, że u kobiet, które mają troje dzieci, ryzyko rozwoju tego nowotworu - w porównaniu do kobiet bezdzietnych - maleje aż o połowę.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Głównym czynnikiem ryzyka raka endometrium jest nadmiar estrogenów

Rak endometrium rozwija się w błonie śluzowej wyściełającej wnętrze trzonu macicy. W Australii jest to piąty najczęściej obecnie diagnozowany nowotwór wśród kobiet. W Polsce zdarza się on jeszcze częściej - to obecnie trzeci pod względem częstości występowania kobiecy nowotwór złośliwy, który co roku wykrywany jest u około 6 tysięcy kobiet.

Wśród czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu wymieniane jest m.in. nadciśnienie tętnicze, a także wszelkie stany, w których występuje podwyższone stężenie estrogenu, a więc otyłość, cukrzyca i insulinooporność, niepłodność, antykoncepcja hormonalna złożona tylko z estrogenów, wczesna pierwsza miesiączka, zaburzenia owulacji czy niepłodność.

Czynnikiem ryzyka jest również brak potomstwa, co potwierdziło najnowsze badanie. Dowodziły tego również wcześniejsze badania, jednak w tym po raz pierwszy wykorzystano genetykę do jednoczesnego zbadania wielu czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu.

Czynnikiem, który zmniejsza ryzyko rozwoju raka endometrium, jest niższa ekspozycja na estrogeny. Tak właśnie dzieje się w ciąży, ale również wówczas, kiedy kobieta zażywa pigułki antykoncepcyjne oparte na estrogenie i progesteronie.

- Ciąża i pigułka antykoncepcyjna dostarczają progesteronu, który przeciwstawia się estrogenowi i może to być powód, dla którego widzimy działanie ochronne przeciwko temu rakowi. Mówiąc prościej, im krótsza ekspozycja na estrogen w ciągu życia, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka endometrium. - stwiedziła jedna z badaczek, dr Gunn-Helen Moen.

Im więcej ciąż, tym niższe ryzyko raka

W analizie genetycznej badaczki sprawdziły między innymi, przez ile czasu kobiety miały owulację, ile czasu były w ciąży, jak długo zażywały pigułki antykoncepcyjne - i jakie - a także w jakim wieku miały pierwszą i ostatnią miesiączkę.

„Odkryłyśmy, że im dłużej kobieta była w ciąży lub zażywała pigułki antykoncepcyjne – a więc gdy w organizmie spada stężenie estrogenu – tym ryzyko raka endometrium było niższe - powiedziała dr Moen.

Badaczki znalazły również dowody na to, że skrócenie lat owulacji może zmniejszyć ryzyko raka endometrium, ale najsilniejszy związek obniżenia tego ryzyka występował w przypadku narodzin dziecka. Kobiety, które rodziły trzykrotnie, były aż o 50 proc. mniej narażone na ten nowotwór niż te, które nie mają dzieci.

Jak wyjaśnia dr Moen, może to wynikać z różnych powodów - wzrostu stężenia progesteronu w ostatnich miesiącach ciąży lub z faktu, że w trakcie porodu organizm sam usuwa przedrakowe komórki endometrium z macicy.

Ważnym czynnikiem rozwoju tego nowotworu jest również otyłość, gdyż wówczas estrogen wytwarzany jest w tkance tłuszczowej. To, zdaniem dr Moen może tłumaczyć wzrost liczby przypadków raka endometrium w krajach rozwiniętych.