Na te choroby nie zabraknie leków. Jest pierwszy wykaz leków krytycznych
12 grudnia br. Europejska Agencja Leków wraz z Komisją Europejską i szefami z Heads of Medicines Agencies (HMA) opublikowali pierwszą wersję unijnego wykazu leków krytycznych. Jest to lista zawierająca najważniejsze leki, które są niezbędne w celu zachowania ciągłości leczenia wielu chorób.
Sporządzenie wykazu ma uniknąć sytuacji, w których dojdzie do niedoboru poszczególnych leków na terenie Unii Europejskiej. Odpowiednia ocena zapotrzebowania daje szansę na zachowanie ciągłości dostaw i zapobiegnie niedoborom poszczególnych medykamentów.
Wykaz leków krytycznych. Co znajduje się na liście?
Opublikowana lista zawiera ponad 200 substancji czynnych obecnych w produktach leczniczych, które uznano za krytyczne. Pod uwagę wzięto systemy zdrowotne w całej Unii Europejskiej, co ma zagwarantować ciągłość dostaw i sprawić, że nie dojdzie do niedoborów.
To, że jakiś lek został zamieszczony w wykazie, nie oznacza, że zrobiono to, ponieważ jest obawa, że w przyszłości może go zabraknąć. Jest to jedynie forma zapobiegania właśnie te grupy leków ze względu na ich częste stosowanie, a braki preparatów mogą spowodować poważne problemy zdrowotne wielu pacjentów.
Postanowiliśmy przeanalizować, które grupy leków zostały uznane za krytycznie istotne. Sprawdziliśmy opublikowany wykaz, a z jego treści wynika, że na liście są produkty obejmujące problemy zdrowotne o takim podłożu jak:
- przewód pokarmowy i metabolizm,
- krew i narządy krwiotwórcze,
- układ sercowo-naczyniowy,
- układ moczowo-płciowy i hormony płciowe,
- układ mięśniowo-szkieletowy,
- układ nerwowy,
- układ oddechowy,
- narządy zmysłów.
Na wykazie są także leki z następujących grup:
- preparaty hormonalne o działaniu ogólnoustrojowym, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin,
- leki przeciwinfekcyjne do stosowania ogólnoustrojowego,
- środki przeciwnowotworowe i immunomodulujące,
- produkty przeciwpasożytnicze, insektycydy i repelenty
- oraz sklasyfikowane jako różne.
Wykaz nie jest kompletny? To dopiero pierwsza lista
Europejska Agencja Leków (EMA) informuje, że sporządzona lista jest wynikiem przeglądu ponad 600 substancji czynnych i mieszanin substancji czynnych z istniejących krajowych list leków krytycznych.
Na ten moment wybrano 200 z nich, oceniając jako najbardziej istotne. Natomiast jest to pierwsza lista, a docelowy kształt wykazu zostanie zaktualizowany i rozszerzony w 2024 roku po dokonaniu po dokonaniu przeglądu leków, których nie ujęto w wykazach krajowych.
- Gdy lista będzie już ostateczna, zostanie zaktualizowana w celu uwzględnienia oddzielnej oceny podatności łańcucha dostaw, którym zajmuje się Komisja Europejska. Praca ta uwydatni zależności od rynków spoza UE i niską dywersyfikację dostawców. Będzie stanowić wytyczne dla działań na poziomie UE mających na celu zwiększenie odporności łańcucha dostaw, a tym samym wzmocnienie ciągłości dostaw leków dla pacjentów w UE - informuje Europejska Agencja Leków