EMA ostrzega przed lekami na przeziębienie. "Zagrożenie uszkodzenia mózgu"

2023-12-11 7:57

Okres infekcji w pełni. Kiedy dopada nas przeziębienie, często sięgamy po różne leki bez recepty, aby poprawić samopoczucie. Europejska Agencja Leków wydała zalecenie dotyczące popularnych produktów. - Istnieje ryzyko wystąpienia zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii i zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych - zaznaczają specjaliści.

EMA ostrzega przed lekami na przeziębienie. Zagrożenie uszkodzenia mózgu
Autor: Fot. Getty Images

Zatkany nos, ból w okolicy zatok, zmęczenie, ból głowy, to część objawów, która zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie podczas przeziębienia. Z pomocą przychodzą różne preparaty bez recepty w formie tabletek czy rozgrzewających napojów. Ich wspólnym mianownikiem jest pseudoefedryna. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), ostrzega, że sięganie po takie leki może skończyć się uszkodzeniem mózgu.

Domowe sposoby na przeziębienie

Uważaj na te leki bez recepty. Zagrożenie nie tylko dla mózgu

Europejska Agencja Leków dysponuje nowymi ustaleniami dotyczącymi leków zawierających pseudoefedrynę. PRAC zalecił nowe rozwiązania dla leków zawierających ten składnik w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii, inaczej uszkodzenia struktur mózgu (PRES) i zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS).

Każdy z wymienionych stanów może wiązać się ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu, powodując poważne zagrożenie życia. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii zaznaczył, że leki z pseudoefedryną w szczególności nie powinny być przyjmowane przez osoby cierpiące na takie schorzenia jak:

Warto jednak wspomnieć, że duża grupa pacjentów z nadwagą lub otyłością często nie zdaje sobie sprawy z obecnego nadciśnienia, a sięgając po leki na przeziębienie, naraża się na wystąpienie groźnych powikłań. Na ten moment produkty zostały opatrzone informacją, że dany lek niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niedokrwienia sercowo-naczyniowego i mózgowo-naczyniowego. Europejska Agencja Leków (EMA) planuje kolejne kroki. 

Informacje o produkcie dla wszystkich leków zawierających pseudoefedrynę zostaną zaktualizowane w celu uwzględnienia ryzyka związanego z PRES i RCVS oraz podjęcia nowych środków zaradczych - wyjaśnia EMA.

Zalecenia są wynikiem przeglądu wszystkich dostępnych dowodów, w tym danych dotyczących bezpieczeństwa po wprowadzeniu do obrotu, w którym stwierdzono, że pseudoefedryna wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS).

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii zwrócił się o poradę do grupy ekspertów składającej się z lekarzy ogólnych, otorynolaryngologów (specjalistów w zakresie chorób ucha, nosa, gardła, głowy i szyi), alergologów (specjalistów w leczeniu alergii) oraz przedstawiciela pacjentów. PRAC wziął również pod uwagę informacje przedłożone przez stronę trzecią reprezentującą pracowników służby zdrowia.

W wyniku tych ustaleń wydano ostrzeżenie odnośnie stosowania leków z pseudoefedryną oraz przesłano do Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA, który wyda ostateczną opinię Agencji.

Gdzie znajduje się pseudoefedryna? Unikaj tych produktów

Pseudoefedryna obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz pobudza określone receptory, zmniejszając stany zapalne błony śluzowej. Dlatego tak często stosowana jest w lekach na przeziębienie i preparatach na inne choroby układu oddechowego.

W Polsce tego typu medykamentów bez recepty jest bardzo dużo. Pseudoefedryna jest składnikiem produktów na chore zatoki, czy przeziębienie. Znajduje się zarówno w rozpuszczalnych proszkach, które po zalaniu stanowią rozgrzewający napój, jak i w tabletkach na katar. 

Europejska Agencja Leków zaleciła nie tylko odstawienie tego typu preparatów osobom z nadciśnieniem czy niewydolnością nerek, ale także wskazała na niebagatelną rolę służby zdrowia. Lekarze powinni informować pacjentów o ryzyku oraz zalecić natychmiastowe przerwanie kuracji pseudoefedryną w przypadku pojawienia się takich objawów jak:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • dezorientacja,
  • drgawki,
  • zaburzenia widzenia.