EMA wzywa do wycofania leków. "Istnieje ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych"

2022-12-09 9:13

Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła przegląd preparatów zawierających folkodynę. Zawierają ją leki stosowane u dorosłych i dzieci w leczeniu suchego kaszlu oraz objawów przeziębienia i grypy. Agencja zaleca cofnięcie unijnych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu tych preparatów. To rezultat niedawno przeprowadzonego badania, które wykazało, że te leki, mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne.

EMA wzywa do wycofania leków. Istnieje ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych
Autor: Getty Images EMA wzywa do wycofania leków. "Istnieje ryzyko wystąpienia groźnych skutków ubocznych"

Niedawno przeprowadzone badanie ALPHO wykazało, że stosowanie leków zawierających w składzie folkodynę wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznych. Folkodynę można znaleźć w składzie syropów na kaszel oraz innych preparatów stosowanych w leczeniu objawów grypy i przeziębienia zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Folkodyna wywołuje reakcje alergiczne

Badanie, o którym mowa wykazało, że folkodyna zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej, ciężkiej i zagrażającej życiu reakcji alergicznej na niektóre leki stosowane w znieczuleniu ogólnym. Chodzi o leki z grupy środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (NMBA). - Ponieważ nie zidentyfikowano skutecznych środków minimalizujących to ryzyko, leki folkodyny są wycofywane z rynku UE – informuje Europejska Agencja Leków.

Środki NMBA zapobiegają samoistnym ruchom mięśni w trakcie zabiegu.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Organizacja apeluje także do pacjentów: "Jeśli przyjmujesz folkodynę, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą". Podobnie powinny postąpić osoby, które przyjmowały leki z folkodyną w ciągu ostatnich 12 miesięcy i potrzebują znieczulenia ogólnego za pomocą NMBA.

Czym jest folkodyna?

Folkodyna jest lekiem opioidowym, wykorzystywanym w leczeniu suchego kaszlu. Leki zawierające tę substancję są stosowane od lat 50. XX wieku. Preparaty zawierające folkodynę są dopuszczone do obrotu w wielu europejskich krajach np. we Francji, Chorwacji i Litwie.

Fokoldynę wykorzystuje się także w połączeniu z innymi substancjami czynnymi w preparatach do leczenia objawów grypy i przeziębienia. - Działa bezpośrednio w mózgu, hamując odruch kaszlowy poprzez zmniejszenie sygnałów nerwowych wysyłanych do mięśni zaangażowanych w kaszel – czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji leków.

Obecnie – jak podkreśla EMA – leki zawierające folkodynę są wycofywane z rynku UE i w związku z tym nie będą już dostępne na receptę lub bez niej.