Metody hormonalne
Istnieje wiele metod antykoncepcji. Jedną z dostępnych form zapobiegania niechcianej ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Należą do nich popularne pigułki czy plastry antykoncepcyjne. Chociaż używane są w różny sposób, ich efekt jest podobny. Wszystkie wpływają na poziom hormonów u kobiet, a większość z nich zapobiega uwalnianiu dojrzałych komórek jajowych przez jajniki. Choć metody hormonalne antykoncepcji są skuteczne, mogą powodować różne skutki uboczne.
Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki (pigułki) antykoncepcyjne. Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera kombinację hormonów, najczęściej estrogenu i progesteronu. Wyróżnia się pigułki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe. Kolejną metodą antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne, które umieszcza się w dowolnej górnej części ciała z wyjątkiem piersi. Zazwyczaj plaster przykleja się na plecach, brzuchu lub zewnętrznej części ramienia. W przypadku tej metody hormony dostają się do krwiobiegu przez skórę.
Do metod hormonalnej antykoncepcji zalicza się także pierścień (krążek) antykoncepcyjny. Niewielki pierścień wykonany z miękkiego i elastycznego materiału syntetycznego umieszcza się w pochwie. Hormony wydzielane przez pierścień dopochwowy są uwalniane do krwiobiegu przez ścianę pochwy. Innymi metodami antykoncepcji hormonalnej są także:
- spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna),
- zastrzyki antykoncepcyjne,
- implant antykoncepcyjny.
Prawidłowo stosowane hormonalne metody zapobiegania ciąży są skuteczne, ale mogą powodować różne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się bóle głowy, nudności, bóle piersi, infekcje pochwy. Co więcej, mogą także powodować wahania nastroju i negatywnie odbijać się na libido. Z przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się także ryzyko powstawania zakrzepicy. Ryzyko schorzenia jest wyższe u kobiet powyżej 40. r. ż., palących i zmagających się z nadwagą.
Mimo to ich ogromne zalety, jakimi są niezawodność i dostępność, sprawia, że kobiety najchętniej sięgają po ten rodzaj antykoncepcji. Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą również łagodzić ból menstruacyjny i powodować mniejsze krwawienie podczas miesiączki. Jeśli kobieta zmaga się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, przyjmowane hormony mogą poprawić wygląd jej skóry.
Tekst sponsorowany