Metody hormonalne

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Jedną z dostępnych form zapobiegania niechcianej ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Należą do nich popularne pigułki czy plastry antykoncepcyjne. Chociaż używane są w różny sposób, ich efekt jest podobny. Wszystkie wpływają na poziom hormonów u kobiet, a większość z nich zapobiega uwalnianiu dojrzałych komórek jajowych przez jajniki. Choć metody hormonalne antykoncepcji są skuteczne, mogą powodować różne skutki uboczne.

Plastry antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji dla kobiet, które chcą chronić swoją wątrobę. A to dlatego, że hormony trafiają przez skórę od razu do krwiobiegu. Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak dwuskładnikowe pigułki, czyli estrogen i progestagen.
Tabletki antykoncepcyjne występują w czterech rodzajach, z których każdy różni się zawartością hormonów i w związku z tym dedykowany jest kobietom w różnym wieku i o różnych potrzebach. Przeczytaj, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jakie mają nazwy, działanie i jak dobrać pigułki najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.
Zastrzyk antykoncepcyjny to dobra metoda antykoncepcyjna dla zapominalskich i dla kobiet karmiących piersią, ale trzeba pamiętać, że ma znacznie przedłużone działanie. Jeśli więc wystąpią skutki uboczne, na ich ustąpienie trzeba będzie poczekać parę miesięcy. Jedyny dostępny na polskim rynku taki lek to zastrzyk Depo-Provera. Sprawdź, jakie wady i zalety ma zastrzyk antykoncepcyjny.
Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych wymienia się jako częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Wiele kobiet obawia się, że pigułki wywołają u nich nagły przyrost wagi w najbardziej problematycznych obszarach ciała takich jak brzuch, uda, pośladki. Czy istnieje związek między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a tyciem? Poznaj opinię ginekologa na ten temat.
Wokół antykoncepcji hormonalnej, w tym doustnej, przez lata narosło wiele niesprawdzonych opinii i krzywdzących niedomówień. Choć ma wysoką skuteczność, obwinia się ją o to, że wywołuje chorobę zakrzepowo-zatorową lub że od pigułek antykoncepcyjnych się tyje. Nadszedł czas, by je odkłamać. Nowoczesna antykoncepcja hormonalna jest po to, by pomagać kobietom, a nie im szkodzić.  
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna metoda antykoncepcyjna. Wystarczy wszczepić implant pod skórę, by chronił przed ciążą nawet do 5 lat. Podskórny implant antykoncepcyjny nie zawiera estrogenu, w związku z tym wskazania do jego stosowania są dość szerokie. Niestety, jak każda metoda antykoncepcji ma także wady oraz skutki uboczne. Jak działa implant antykoncepcyjny? Dla kogo jest przeznaczony?
Jak działają plastry antykoncepcyjne? Jaką mają cenę? Czy są skuteczne? Jak prawidłowo przechowywać plaster? Gdzie należy go nakleić? Czy plastry antykoncepcyjne w jakikolwiek sposób wpływają na zdrowie? Warto poznać odpowiedzi na te często zadawane pytania dotyczące antykoncepcji transdermalnej.
Krwawienie z odstawienia u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję to nie to samo, co miesiączka. Choć rzeczywiście krwawienie występuje zwykle w cyklu miesięcznym, nie jest naturalną menstruacją. Źródło jej występowania jest bowiem całkowicie inne.
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe to tzw. minipigułki, które zawierają niskie dawki jednego hormonu – progestagenu. Dzięki temu sprawdzają się w przypadku nastolatek i kobiet mających problemy z zakrzepicą. Nie zaburzają też laktacji, dlatego ta metoda antykoncepcji jest idealna dla kobiet karmiących piersią. Jakie wady i zalety ma jednoskładnikowa minipigułka antykoncepcyjna?
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać obniżona na skutek stosowania niektórych leków, ziół, a nawet... owoców. Alkohol, choć pośrednio, także może przyczyniać się do zmniejszonej skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Na jakie leki i substancje należy zwrócić uwagę przyjmując tabletki antykoncepcyjne?
Pierścień antykoncepcyjny (inaczej krążek dopochwowy) został wprowadzony na rynek jako odpowiedź na niezadowolenie kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, skutecznych tylko dzięki codziennemu stosowaniu. Dziś krążek dopochwowy to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji długoterminowej. Przeczytaj, na czym polega działanie pierścienia, kto może stosować tę metodę i jakie są najczęstsze skutki uboczne.
Yuzpe to antykoncepcyjna metoda doraźna (inaczej antykoncepcja awaryjna), polegająca na przyjęciu zwiększonej dawki hormonów przez połknięcie na raz kilku tabletek antykoncepcyjnych, po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Czy może zastąpić Escapelle lub Postinor Duo, popularne tabletki "po"? Raczej nie, bo mimo tego, że metoda Yuzpego wykazuje wysoką skuteczność, ginekolodzy nie polecają jej stosowania.

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji hormonalnej są tabletki (pigułki) antykoncepcyjne. Większość tabletek antykoncepcyjnych zawiera kombinację hormonów, najczęściej estrogenu i progesteronu. Wyróżnia się pigułki jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe. Kolejną metodą antykoncepcji hormonalnej są plastry antykoncepcyjne, które umieszcza się w dowolnej górnej części ciała z wyjątkiem piersi. Zazwyczaj plaster przykleja się na plecach, brzuchu lub zewnętrznej części ramienia. W przypadku tej metody hormony dostają się do krwiobiegu przez skórę.

Do metod hormonalnej antykoncepcji zalicza się także pierścień (krążek) antykoncepcyjny. Niewielki pierścień wykonany z miękkiego i elastycznego materiału syntetycznego umieszcza się w pochwie. Hormony wydzielane przez pierścień dopochwowy są uwalniane do krwiobiegu przez ścianę pochwy. Innymi metodami antykoncepcji hormonalnej są także:

Prawidłowo stosowane hormonalne metody zapobiegania ciąży są skuteczne, ale mogą powodować różne skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się bóle głowy, nudności, bóle piersi, infekcje pochwy. Co więcej, mogą także powodować wahania nastroju i negatywnie odbijać się na libido. Z przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się także ryzyko powstawania zakrzepicy. Ryzyko schorzenia jest wyższe u kobiet powyżej 40. r. ż., palących i zmagających się z nadwagą.

Mimo to ich ogromne zalety, jakimi są niezawodność i dostępność, sprawia, że kobiety najchętniej sięgają po ten rodzaj antykoncepcji. Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą również łagodzić ból menstruacyjny i powodować mniejsze krwawienie podczas miesiączki. Jeśli kobieta zmaga się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, przyjmowane hormony mogą poprawić wygląd jej skóry.