"Na sygnale" odc. 711: Mężczyzna dostaje udaru. Jak rozpoznać objawy i udzielić pomocy?

2025-04-23 12:00

W odcinku 711. serialu "Na sygnale" ratownicy dostają wezwanie na adres szkoły, okazuje się, że dyrektor dostał udaru mózgu. Jakie są pierwsze objawy i co zrobić, by skutecznie pomóc? Warto poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, ponieważ szybka reakcja może uratować życie.

Na sygnale odc. 711: Mężczyzna dostaje udaru. Jak rozpoznać objawy i udzielić pomocy?
Autor: TVP

"Na sygnale" odc. 711: Dyrektor szkoły dostaje udaru mózgu

"Na sygnale” to poruszający serial, który w wyjątkowo realistyczny sposób przedstawia codzienność ratowników medycznych. To nie tylko opowieść o pracy pod presją czasu, lecz także o odwadze, poświęceniu i ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach zespołów ratunkowych.

Każdy odcinek to nowa, trzymająca w napięciu historia, w której medycy stają twarzą w twarz z nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Często muszą podejmować błyskawiczne decyzje, od których zależy ludzkie życie. To właśnie ten autentyzm i emocjonalna siła sprawiają, że serial cieszy się tak dużą oglądalnością.

W odcinku nr 711 "Pojedynek na drodze" (premiera środa 23 kwietnia, 21:55) emocje sięgają zenitu. Nowy i Romek zostają wezwani do kolejnego, wyjątkowo poważnego przypadku. Tym razem ich pacjentem okazuje się dyrektor prywatnej szkoły, który w trakcie wykonywania obowiązków służbowych dostał udaru.

Udar mózgu - przyczyny, objawy
Poradnik Zdrowie Google News

Jakie są pierwsze objawy udaru mózgu?

Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do uszkodzenia jego komórek. Jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności na świecie. Według danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC), co roku udaru mózgu doświadcza około 795 000 osób w Stanach Zjednoczonych.

Około 87 proc. z nich to udary niedokrwienne spowodowane zablokowaniem przepływu krwi do części mózgu, natomiast pozostałe to udary krwotoczne, wynikające z pęknięcia naczynia krwionośnego.

Chociaż ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 55. roku życia, to prawda jest taka, że udar może wystąpić w każdym wieku. Według CDC aż jeden na siedem przypadków dotyczy ludzi poniżej 50. roku życia.

Rozpoznanie pierwszych objawów udaru jest kluczowe, ponieważ czas odgrywa tu decydującą rolę - im szybciej udzielona zostanie pomoc medyczna, tym większa szansa na przeżycie i ograniczenie trwałych uszkodzeń mózgu.

Akronim FAST - szybka identyfikacja objawów udaru

FAST to skrót, który pomaga rozpoznać objawy udaru mózgu:

  • twarz (face) - poproś osobę, by się uśmiechnęła, zwróć uwagę, czy jeden z kącików ust nie opada,
  • ręce (arms) - poproś o uniesieniu obu rąk i sprawdź, czy jedna z nich opada,
  • mowa (speech) - poproś o wypowiedzenie prostego zdania, zwróć uwagę, czy poszkodowany mówi wyraźnie i rozumie komunikaty,
  • czas (time) - jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, niezwłocznie dzwoń po pogotowie ratunkowe.

Pozostałe objawy udaru mózgu

Choć akronim FAST skupia się na najczęstszych objawach, ale udar może objawiać się również w inny sposób. Warto zwrócić uwagę na następujące symptomy:

  • nagły, silny ból głowy (bywa określany jako „najgorszy ból głowy w życiu”),
  • nagłe zawroty głowy,
  • drętwienie lub osłabienie jednej strony ciała,
  • mrowienie lub "czucie igieł" w kończynach,
  • utrata równowagi lub koordynacji ruchów,
  • nagłe zaburzenia widzenia,
  • nudności lub wymioty,
  • niewyraźna, bełkotliwa mowa,
  • trudność z mówieniem,
  • dezorientacja,
  • problemy z rozpoznawaniem otoczenia lub ludzi,
  • utrata przytomności.

Udar mózgu - jak udzielić pierwszej pomocy?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy nie musi stawiać diagnozy - jej zadaniem jest szybkie rozpoznanie objawów alarmowych i wezwanie pomocy, a następnie zapewnienie bezpieczeństwa choremu do czasu przyjazdu ratowników. Nawet jeśli okaże się, że objawy mają inne podłoże, reakcja „na wyrost” jest lepsza niż zignorowanie sygnałów ostrzegawczych.

Udar mózgu to stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym liczy się każda sekunda. W przypadku jego podejrzenia najważniejsze jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej.

Należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i jak najdokładniej opisać objawy. Do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo chorego. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, należy ułożyć go w pozycji półsiedzącej lub siedzącej, z lekko uniesioną głową.

W żadnym wypadku nie wolno podawać mu żadnych leków, płynów ani jedzenia. Jeśli poszkodowany straci przytomność, ale wciąż oddycha, trzeba ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, która zabezpiecza przed zadławieniem i ułatwia oddychanie.

Należy regularnie sprawdzać czynności życiowe i w razie ustania oddechu niezwłocznie rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy ratownicze) i kontynuować ją aż do przyjazdu pogotowia lub odzyskania oddechu przez poszkodowanego. Jeśli w pobliżu znajduje się defibrylator AED, można go użyć zgodnie z poleceniami głosowymi urządzenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki