Resuscytacja: instrukcja krok po kroku [ZDJĘCIA]

2014-10-22 14:07 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, prawidłowo prowadzona do czasu przyjazdu karetki, może nawet dziesięciokrotnie zwiększyć szanse chorego na przeżycie. Pamiętaj, wezwanie pogotowia ratunkowego to nie wszystko, co możemy zrobić dla nieprzytomnego człowieka. Zobacz instrukcję, jak prawidłowo wykonać resuscytację.

Wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), kupujemy poszkodowanemu dodatkowy czas potrzebny na dojazd profesjonalnych służb. Nie ograniczajmy się do wezwania karetki, bo to może nie wystarczyć na uratowanie życia drugiej osoby.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby dorosłej: instrukcja

Zanim rozpoczniesz resuscytację krążeniowo-oddechową, musisz ocenić sytuację. Potrząśnij poszkodowanym delikatnie za ramiona i zapytaj, co się stało. Jeśli coś powie, spytaj, czy potrzebuje pomocy. Gdy poszkodowany nie chce pomocy, ale ty uważasz, że istnieje zagrożenie dla jego życia (np. leży na ziemi w mroźny dzień), wezwij policję. Jeżeli poszkodowany nie reaguje na potrząsanie i nie odpowiada na twoje pytania, oznacza to, że jest nieprzytomny i potrzebuje pomocy. W związku z tym powiadom ratownictwo medyczne i rozpocznij akcję ratowniczą.

Ważne

Pozycja bezpieczna

Nieprzytomnego poszkodowanego, który oddycha prawidłowo, układamy na boku, z głową odchyloną do tyłu.

Uwaga: kobiety w widocznej ciąży powinny leżeć na lewym boku, bo po prawej stronie kręgosłupa biegnie żyła główna dolna. Przy ułożeniu na prawym boku, powiększona macica może ją docisnąć do kręgosłupa i utrudnić krążenie krwi.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka: instrukcja

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka nieco się różnie od tej u dorosłych. Zaczynamy ją od 5 oddechów ratowniczych, bo u dzieci do zatrzymania akcji serca dochodzi najczęściej wskutek ustania oddychania. Najpierw więc trzeba natlenić ich organizm.

Potem powtarzamy sekwencję: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdechy. Uciskamy klatkę piersiowa płycej, na głębokość 4-5 cm, jedną ręką (u niemowląt - palcami). Wykonując oddechy ratownicze u niemowląt obejmujemy swoimi ustami usta i nos dziecka. Jeśli jesteśmy sami, pogotowie wzywamy po minucie RKO.

Kiedy wezwać pogotowie?
E-poradnik pogotowie

Autor: materiały prasowe

Zgodnie z prawem pogotowie ratunkowe można wezwać w uzasadnionych przypadkach, w których występuje uzasadnione zagrożenie zdrowia lub życia.

Z poradnika dowiesz się:

  • jak rozmawiać z dyspozytorem
  • dlaczego wszystkie rozmowy z pogotowiem są nagrywane
  • co grozi w razie nieuzasadnionego wezwania karetki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE