Mgła mózgowa już atakuje. Towarzyszy tym 7 dolegliwościom

2023-10-20 8:57

O mgle mózgowej mówiono dużo w kontekście powikłań Covid-19. Natomiast lekarze i naukowcy podkreślają, że taki stan może towarzyszyć zupełnie innych schorzeniom. Co więcej “brain fog” pojawia się także na skutek stosowania niektórych leków, dlatego warto poznać ten nietypowy mechanizm.

Mgła mózgowa już atakuje. Towarzyszy tym 7 dolegliwościom
Autor: Fot. Pixabay/Pexels

Zamglenie mózgu może dotknąć wielu z nas bez względu na wiek. Chcąc lepiej zrozumieć co dzieje się z naszym organizmem warto wyjaśnić czym jest zjawisko określane jako brain fog. Otóż to zbiór określonych objawów związanych z utrudnioną percepcją.

Poradnik Zdrowie: mgła mózgowa

Czy mgła mózgowa to choroba? Cała prawda o nietypowym zjawisku

Odpowiedź brzmi - nie. Brain fog to nie rodzaj określonego schorzenia, ani nawet pojęcie naukowe. Lekarze często zaznaczają, że nie należy traktować mgły mózgowej jako jednostki chorobowej. Zatem, aby łatwiej zrozumieć czym jest wspomniany stan, warto dodać, że w niektórych wypadkach stanowi rodzaj następstwa jakiejś choroby.

W ostatnim czasie dość często mówiono o mgle mózgowej w kontekście powikłań po Covid-19, stąd wiele osób może bardziej kojarzyć określenie “mgła pocovidowa”. Pacjenci zgłaszali, że coś się z nimi dzieje, ale nie do końca potrafią to sprecyzować.

Lekarze zaznaczają, iż za stan odpowiadają zaburzenia regulacji neuroprzekaźników w mózgu. Kiedy w organizmie występuje niewłaściwy poziom dopaminy, acetylocholiny, serotoniny czy kwasu gamma aminomasłowego pacjent doświadcza problemów z koncentracją, zmęczenia, czy problemów z pamięcią. 

Inne objawy mgły mózgowej obejmują również brak motywacji do działania, kłopoty ze skupieniem się na wykonywanej czynności, a także występowanie migreny.

Brain fog nie tylko po covidzie. Kiedy może pojawić się mgła mózgowa?

Specjaliści z wielu dziedzin medycyny zauważyli, że opisany wyżej stan pojawia się w różnych sytuacjach. Naukowcy z Oregonu i Ontario zauważyli, że mgła mózgowa może towarzyszyć pacjentom z niedoczynnością tarczycy u których stosowane jest leczenie lewotyroksyną.

Pomimo szeroko zakrojonych badań eksperci podkreślają, że patofizjologia zjawiska nadal jest niejasna. Pacjenci zgłaszali zróżnicowane objawy, natomiast najczęściej pojawiał się obniżony nastrój, zmęczenie i problemy z pamięcią.

Naukowcy wysnuli wniosek, że brain fog to zespół zmiennych objawów pojawiający się u osób z niedoczynnością tarczycy. Taki stan obniża jakość życia, dlatego jeśli standardowe leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto poszukać wsparcia również w zakresie psychoterapii behawioralnej. Kompleksowe podejście może złagodzić objawy u chorych na niedoczynność tarczycy.

Kolejnym przykładem występowania mgły mózgowej jest ciąża. Jak wskazują specjaliści, ogromny wpływ na samopoczucie matki mają gwałtowne zmiany hormonalne. Stąd problemy z pamięcią, zmęczenie, obniżenie nastroju mogą być naturalnym następstwem burzliwych procesów.

Warto zaznaczyć, że mgła mózgowa i dolegliwości z nią związane mogą być pokłosiem zażywania niektórych leków. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu zmiany preparatów.

Depresja czy brain fog? Diagnozę pozostaw specjaliście

Jesienią dość często można spotkać się z objawami, które towarzyszą depresji. Obniżenie nastroju, niechęć do wykonywanych czynności czy spadek koncentracji. Jednak czasem może okazać się, że osoba odczuwająca tego typu objawy wcale nie musi cierpieć na depresję.

Jak wspomnieliśmy powyżej, mgła mózgowa również charakteryzuje się niewłaściwym poziomem dopaminy i serotoniny, stąd pacjent nie do końca wie co się z nim dzieje. Nie mniej jednak pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć zaobserwowanych objawów i jak najszybciej skontaktować się z psychiatrą lub lekarzem rodzinnym.

Lekarze podkreślają, że mgła mózgowa może dotykać także osoby chore na różne nowotwory, stwardnienie rozsiane, a także kobiety w okresie menopauzalnym. Nagłe, gwałtowne zmiany zachodzące w organizmie wywołane przez leczenie, czy zaburzenia o zróżnicowanym podłożu mogą prowadzić do pojawienia się brain fog.

Mgła mózgowa czy zespół CFS? Zwróć uwagę na objawy

Niektóre objawy pojawiają się w wielu sytuacjach, stąd czasem trudno samodzielnie ocenić, co nam dolega. Grupa międzynarodowych specjalistów przeanalizowała Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) pod kątem pojawiających się symptomów. Z obserwacji wynika, że pacjenci doświadczają takich objawów jak:

  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle głowy,
  • tkliwość węzłów chłonnych,
  • nawracające stany zapalne gardła,
  • znaczne problemy z funkcjami poznawczymi,
  • problemy ze snem,
  • nasilenie dolegliwości po aktywności fizycznej.

Zatem w odróżnieniu od mgły mózgowej organizm wysyła więcej sygnałów, a specjaliści podkreślają, że diagnozę CFS stawia się wyłącznie w przypadku, gdy zgłaszane objawy trwają co najmniej pół roku. Częstotliwość występowania CFS w populacji ogólnej waha się od 0,4 do 2,5 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki