Pocovidowa mgła utrudnia ci życie? 5 sposobów na oczyszczenie umysłu
Mgła mózgowa jako powikłanie po infekcji Covid-19 dotknęła wielu z nas. To zaburzenie neurologiczne może powodować długotrwałe problemy poznawcze. Co możesz zrobić, jeśli na wiele miesięcy po przebyciu choroby nadal towarzyszą ci objawy mgły mózgowej? Sprawdź.
Greater Good Science Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley przeanalizowało liczne badania, na podstawie których powstała garść pomocnych wskazówek dla osób doświadczających mgły mózgowej. Jak oczyścić umysł i wspomóc procesy myślowe?
Detoks od mediów
Doomscrolling to zjawisko, które polega na uporczywym przeglądaniu mediów społecznościowych i czytaniu negatywnych informacji. Nasiliło się ono wraz z początkiem pandemii, gdy wielu z nas chciało być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami na świecie. Niestety, to cios dla naszego zdrowia psychicznego. Gdy sytuacja pandemiczna zaczęła się uspokajać, a my częściowo oswoiliśmy się z nową rzeczywistością, Rosja najechała Ukrainę. Czytanie niekończących się wiadomości i spędzanie zbyt dużo czasu na Twitterze to okropny nawyk, który nie jest dobry dla zdrowia mózgu.
Powtarzające się narażenie na kryzysy odbija się na samopoczuciu i może prowadzić do podejmowania złych decyzji. Należy podjąć zdroworozsądkowe kroki, takie jak ograniczanie konsumpcji wiadomości lub mediów społecznościowych i robienie przerw na "cyfrowy detoks”. Zdrowa relacja ze światem zewnętrznym to siła spokoju wewnętrznego.
Aktywność fizyczna w towarzystwie natury
Eksperci sugerują, że jedną z przyczyn problemów z pamięcią jest lenistwo. Ograniczenia związane z pandemią i brak dostępu do obiektów sportowych spowodowały, że wielu z nas zrezygnowało z aktywności fizycznej, co negatywnie wpłynęło na zdrowie naszych mózgów.
Wiosna to najlepszy moment na odwrócenie tego trendu i wdrożenie nowych nawyków. Badania potwierdzają, że przebywanie w naturalnym otoczeniu ma zbawienny wpływ na samopoczucie i funkcje poznawcze.
Pozostań w kontakcie z bliskimi
Ważną przyczyną zbiorowego spadku zdolności poznawczych jest izolacja. Liczne badania dowodzą, że odseparowanie od ludzi szkodzi pamięci, koncentracji, utrudnia podejmowanie decyzji i przeszkadza w uczeniu się.
Kontakty towarzyskie są ważne dla utrzymania sprawności poznawczej. Odkryto również, że samotność zwiększa podatność na pogorszenie funkcji poznawczych, zwłaszcza wśród osób starszych. Czas spędzony z bliskimi to bezpieczny sposób na poprawę samopoczucia i pamięci, który nic nie kosztuje.
Wypróbuj nowe wyzwania
Najlepszym sposobem na pozbycie się stresu i wyrwanie z kołowrotka negatywnych uczuć jest zrobienie czegoś nowego. Nowe wyzwania mogą w znaczący sposób podnieść morale i dostarczyć ogromu satysfakcji. Dotyczy to również zdolności poznawczych. Spróbuj nauczyć się czegoś nowego - to dobry trening dla mózgu.
Odrobina wysiłku pomaga zachować zdrowie mózgu. Dostrzeganie okazji do podjęcia działań, a nawet wybranie innej trasy na spacerze lub wypróbowanie nowego przepisu może stanowić trening dla mózgu, bez tworzenia obciążającej psychiki kolejnej listy z "rzeczami do zrobienia".
Bądź dla siebie wyrozumiały
Skoro jesteś dobry dla innych ludzi, dlaczego zapominasz o sobie? Jeśli cierpisz na mgłę mózgową, nie jesteś sam. Nie przejmuj się tym i nie obwiniaj się za to, że zapomniałeś o czymś ważnym lub mniej istotnym. Obwinianie się może jedynie pogłębić zły stan samopoczucia i pamięci. Pamiętaj więc o tym, aby pielęgnować dobre uczucia w stosunku do siebie, takie jak samowspółczucie, życzliwość i wyrozumiałość.