Koronawirus w Polsce: jak dezynfekować żywność po powrocie z sklepu? Nowe zalecenia

2020-04-24 15:38 Katarzyna Hubicz

Koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach - w tym na żywności i jej opakowaniach - nawet do kilku dni. I choć eksperci podkreślają, że nie ma obecnie dowodów na to, że można zarazić się koronawirusem poprzez żywność, sugerują jednocześnie, by odpowiednio o nią zadbać od razu po powrocie z zakupów. Jak dezynfekować żywność po powrocie ze sklepu?

Czy koronawirus rozprzestrzenia się przez jedzenie? I czy żywność jest bezpieczna? Na to pytanie naukowcy usilnie szukają wiążącej odpowiedzi. Wielu ekspertów podejrzewa jednak, że pośrednio można zarazić się koronawirusem poprzez żywność wówczas, jeśli wirus obecny będzie np. na opakowaniach - wystarczy, jeśli ktoś dotknie opakowania ręką, którą następnie dotknie swoich ust, nosa lub oczu.

A ponieważ takie ryzyko - nawet jeśli jest minimalne - istnieje, dla własnego bezpieczeństwa warto odpowiednio myć i przechowywać warzywa, owoce czy pieczywo.

Od razu po przyjściu do domu należy umyć ręce - trzeba to zrobić zanim jeszcze rozpakujemy zakupy.

Pieczywo tuż po przyniesieniu do domu można umieścić na 3-5 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 65 stopni Celsjusza. To powinno wystarczyć, by unieszkodliwić koronawirusa, na którego - jak pokazuje większość badań - działa temperatura około 70 st. C, w jakiej ginie już po około 300 sekundach. 

Świeże owoce i warzywa należy rozłożyć na czystej ściereczce w miejscu, w którym nikt (zwłaszcza dzieci) nie będzie ich dotykał i zostawić na 24 godziny: po tym czasie należy je umyć i włożyć do lodówki (te, które można tam przechowywać) - to jedna z pięciu zasad postępowania z żywnością, jakie zaleca WHO. 

Wirus może być również na opakowaniach: eksperci rekomendują, by te produkty, które można wypakować, jak makaron, czy ryż, przesypać do szczelnych pojemników, a ich opakowania wyrzucić. 

Jeśli to niemożliwe, produkty w opakowaniach należy, podobnie jak świeże owoce i warzywa, umieścić na 24 godziny w takim miejscu, w którym nikomu nie będą przeszkadzały i nikt nie będzie ich dotykał. 

Express Biedrzyckiej - Gość: Łukasz Szumowski

Polecamy również:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE