Koronawirus. Brytyjczycy już testują szczepionkę na ludziach!

2020-04-22 9:02 Iza Rauer

Brytyjczycy zaczynają testować szczepionkę na koronawirusa na ludziach. Szczepionka opracowana została przez University of Oxford. Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock powiedział, że opracowanie szczepionki jest dla jego rządu priorytetem. To jedyna droga, by skutecznie pokonać koronawirusa.

W Wielkiej Brytanii badania nad szczepionką nad koronawirusa prowadzone są przez dwa ośrodki uniwersyteckie - Imperial College London i University of Oxford. Otzrymają one od rządu otrzymają łącznie 42,5 miliona funtów na wsparcie badań klinicznych.

Brytyjczycy już jutro przechodzą do czwartej fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa.

- Oba te projekty są obiecujące, a naukowcy robią szybkie postęp i powiedziałem kierującym nimi naukowcom, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć - powiedział sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock. - Bycie pierwszym krajem na świecie, który stworzył szczepionkę na koronawirusa to nie tylko prestiż.

Brytyjscy naukowcy pracują pod kierownictwem sir Patricka Vallance'a. Laboratorium w Oxfordzie zapewnia, że do września powinno dysponować milionem próbek szczepionki przeciw koronawirusowi.

Równolegle prace na szczepionką prowadzą też Amerykanie. Potencjalną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 opracowała firma biotechnologiczna Moderna Therapeutics z Cambridge w stanie Massachusetts w USA. Jak podkreśla Juan Andres, dyrektor ds. operacji technicznych i jakości z Moderna, pierwsze partie szczepionki powstały dokładnie w 42 dni.

Na czele jednego z międzynarodowych zespołów, które pracują nad szczepionką przeciw COVID-19 stoi Polka - dr Mariola Fotin-Mleczek.To szefowa ds. technologii w niemieckiej firmie CureVac.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE