Koronawirus u dzieci. Uważaj na zmiany skórne na stopach!

2020-04-22 19:15 Ada Mazurek, PAP

Każdy z nas wie, że koronawirus objawia się suchym kaszlem, dusznościami, wysoką gorączką i osłabieniem organizmu. Jednak połowa chorych uskarżała się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego! A to jeszcze nie wszystko - lekarze zauważyli, że chorzy na koronawirusa mają specyficzne zmiany na skórze stóp.

Koronawirus SARS-CoV-2 objawia się zazwyczaj suchym kaszlem, dusznością, a także wysoką gorączką i osłabieniem organizmu. Jakiś czas temu chińscy naukowcy opublikowali badania na łamach American Jurnal of Gastroenterology, z których wynikało, że prawie połowa chorych z wirusem ma problemy ze strony układu pokarmowego. 84 proc. pacjentów miało jadłowstręt, 28 proc. biegunkę, a mniej niż 1 proc. wymioty.

Polecamy: Jak przebiega COVID-19 - analiza dzień po dniu wg Science Insider

Do tego typu niespecyficznych objawów koronawirusa należy dołożyć ból głowy (8 proc. pacjentów) oraz zmiany na skórze stóp. Problemy dermatologiczne u zakażonych koronawirusem dotyczą przede wszystkim młodych osób – twierdzą hiszpańscy lekarze, z którymi rozmawiał madrycki dziennik “El Pais” oraz radio Cope.

Jak wyglądają zmiany na stopach? Są to purpurowe wypryski, które występują głównie u dzieci i młodzieży zakażonej koronawirusem.

- W większości przypadków purpurowe zmiany na skórze nie są groźne. Ich pojawienie się oraz zaobserwowanie podwyższenia temperatury ciała oraz kaszlu może świadczyć o zakażeniu- podała do informacji hiszpańska izba podologów.

Także przewodnicząca hiszpańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa Pediatrycznego (AEP) Isabel Morales potwierdziła przypadki zmian dermatologicznych na stopach młodych pacjentów, określając je jako “małe, swędzące plamy”.

“Są to zazwyczaj niewielkie rany, a ich występowanie stwierdziliśmy już u wielu dzieci chorych na Covid-19” - dodała Morales, wskazując, że często pojawieniu się zmian dermatologicznych towarzyszy biegunka.

Warto wiedzieć: Lek na koronawirusa. Naukowcy z Warszawy już wiedzą, jak ominąć testy na ludziach

Zobaczcie, jakie są zalecenia odnośnie leczenia COVID-19 u polskich pacjentów:

Prof. Simon o leczeniu koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE