Lek na koronawirusa. Naukowcy z Warszawy już wiedzą, jak ominąć testy na ludziach

2020-04-22 14:38

Naukowcy z Warszawy, którzy pracują nad bioniczną trzustką, chcą wykorzystać swą wiedzę i doświadczenie do walki z koronawirusem. Opracowali model 3D do wydruku dróg oddechowych, na którym będzie można przetestować potencjalną terapię na zakażenie SARS-CoV-2.

Lek na koronawirusa. Naukowcy z Warszawy już wiedzą, jak ominąć testy na ludziach
Autor: Getty Images Druk 3D umożliwi testy leków bez narażania człowieka

Lek na koronawirusa jest pilnie poszukiwany. Wiele ośrodków pracuje nad wynalezieniem nowej substancji, która sobie a nim poradzi. Sprawdzane jest też działanie leków, które już istnieją i są stosowane w innych chorobach. Niestety, problemem jest to, jak je bezpiecznie testować.

Warszawiacy rozwiązali ten problem

Warszawska Fundacja Badań i Rozwoju Nauki właśnie opracowała sposób, jak bezpiecznie testować leki na koronawirusa. Eksperci zaprojektowali model 3D, który umożliwi wydrukowanie ludzkich tkanek drzewa oskrzelowego.

Właśnie prowadzone są rozmowy z grupą badawczą, która specjalizuje się w pracach nad SARS-CoV-2 i mogłaby zająć się zakażeniem układu wirusem, aby następnie badać na nim leki.

Dzięki możliwości testowania na bionicznym modelu układu oddechowego człowieka, czyli na funkcjonalnym narządzie zbudowanym z żywych komórek prace nad lekiem skutecznie zwalczającym koronawirusa, nabiorą nowego tempa. Zdrowie i życie pacjentów nie będzie już narażone, gdyby okazało się, że lek nie działa tak, jak powinien.

Prof. Simon o leczeniu koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki