Nowy lek na koronawirusa już testują w Polsce. Gdzie nim leczą?

2020-04-21 13:52 Iza Rauer

Nowy lek na koronawirusa trafił już do Polski. Jest to dar jego producenta dla naszych szpitali. Wcześniej substancja ta była stosowana w leczeniu zakażeń wirusem ebola. Wtedy się nie sprawdził, ale podawany w leczeniu koronawirusa daje obiecują efekty.

Nowy lek na koronawirusa, który trafił właśnie do Polski to remdesivir. Jest to lek przeciwwirusowy, wcześniej był stosowany m. in. w leczeniu eboli i choroby marburskiej. Okazało się, że jest skuteczny przeciwko innym jednoniciowym wirusom RNA, takim jak:

i koronawirusy (w tym wirusy MERS i SARS).

Działanie remdesiviru polega na blokowaniu możliwości namnażania się wirusa.

W leczeniu koronawirusa ma nadal status leku eksperymentalnego. Firma przekazała go już wcześniej do Chin, gdzie był podawany chorym na COVID-19 w stanie krytycznym i z łagodniejszymi objawami. Otrzymywali go też pacjenci w USA. Dotychczasowe wyniki leczenia COVID-19 remdesivirem są obiecujące.

Według Uniwersytetu Medycznego w Chicago większość osób, którym podano lek, została wypisana ze szpitala. Ustąpiły u nich gorączka oraz problemy z oddychaniem.

Lek na koronawirusa we Wrocławiu

Lek trafił między innymi do wrocławskiego szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej.

- U nas podanie leku dotyczy 10 osób. Program zakłada, że możemy go podawać jedynie w zaawansowanych stanach klinicznych. Dla mnie to trochę zbyt późno, ale na takich warunkach otrzymaliśmy ten lek za zgodą ministra i będziemy go tak stosować - powiedział prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych.

Lek trafił do kilku polskich szpitali jako dar od jego producenta, firmy Gilead.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE