Nowy lek na koronawirusa już testują w Polsce. Gdzie nim leczą?

2020-04-21 13:52 Iza Rauer

Nowy lek na koronawirusa trafił już do Polski. Jest to dar jego producenta dla naszych szpitali. Wcześniej substancja ta była stosowana w leczeniu zakażeń wirusem ebola. Wtedy się nie sprawdził, ale podawany w leczeniu koronawirusa daje obiecują efekty.

Nowy lek na koronawirusa, który trafił właśnie do Polski to remdesivir. Jest to lek przeciwwirusowy, wcześniej był stosowany m. in. w leczeniu eboli i choroby marburskiej. Okazało się, że jest skuteczny przeciwko innym jednoniciowym wirusom RNA, takim jak:

i koronawirusy (w tym wirusy MERS i SARS).

Działanie remdesiviru polega na blokowaniu możliwości namnażania się wirusa.

W leczeniu koronawirusa ma nadal status leku eksperymentalnego. Firma przekazała go już wcześniej do Chin, gdzie był podawany chorym na COVID-19 w stanie krytycznym i z łagodniejszymi objawami. Otrzymywali go też pacjenci w USA. Dotychczasowe wyniki leczenia COVID-19 remdesivirem są obiecujące.

Według Uniwersytetu Medycznego w Chicago większość osób, którym podano lek, została wypisana ze szpitala. Ustąpiły u nich gorączka oraz problemy z oddychaniem.

Lek na koronawirusa we Wrocławiu

Lek trafił między innymi do wrocławskiego szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej.

- U nas podanie leku dotyczy 10 osób. Program zakłada, że możemy go podawać jedynie w zaawansowanych stanach klinicznych. Dla mnie to trochę zbyt późno, ale na takich warunkach otrzymaliśmy ten lek za zgodą ministra i będziemy go tak stosować - powiedział prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych.

Lek trafił do kilku polskich szpitali jako dar od jego producenta, firmy Gilead.

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE