Lek na koronawirusa należy podawać wcześniej? To na nich go testowali!

2020-04-22 8:24

Lek na koronawirusa, który od dzisiaj jest testowany Polsce, pomógł już wcześniej chorym w różnych częściach świat. Wyniki dotychczasowych testów na osobach ciężko przechodzących COVID-19 były co najmniej zadowalające. Grupa naukowców postanowiła przetestować jak ten lek działa na makaki. Wyniki są zaskakujące!

Lek na koronawirusa należy podawać wcześniej? To na nich go testowali!
Autor: Getty Images Czy remdesivir na koronawirusa należy podawać wcześniej

Do tej pory remdesivir, bo to o tym leku na koronawirusa mowa, z dobrym skutkiem podawano pacjentom w kilku krajach świata. Dziasiaj trafił do Polski, przekazany przez producenta - firmę . Jednym z ośrodków, w którym będzie podawany, jest wrocławski szpital zakaźny przy ul. Koszarowej.

- W naszym szpitalu będziemy podawać lek 10 pacjentów. Program zakłada, że możemy go podawać jedynie w zaawansowanych stanach klinicznych. Dla mnie to trochę zbyt późno, ale na takich warunkach otrzymaliśmy ten lek i będziemy go tak stosować - powiedział mediom prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant do spraw chorób zakaźnych.

Czy lek należy podawać wcześniej?

Wczoraj na stronie biorvix. org, poświęconej badaniom naukowym, opublikowano wyniki badań remdesiviru na makakach zakażonych koronawirusem.

Dwie grupy sześciu makaków rezus zarażono SARS-CoV-2. Jedną leczono remdesiwirem, drugij podawano placebo. Stan zwierząt oceniano w trakcie badania i podczas sekcji.

Zwierzęta leczone remdesiwirem nie wykazywały objawów choroby układu oddechowego i miały zmniejszone nacieki płucne na zdjęciach rrtg. Miana wirusa w popłuczynach oskrzelowo-pęcherzykowych zostały znacznie zmniejszone już po 12 godzinach od podania pierwszego leczenia.

Sekcja zwierząt, wykonana po 7 dniach badania wykazała, że zwierzęta, którym podano lek miały znaczniej mniej wirósów w płucach. Narząd ten był też wyraźnie mniej uszkodzony przez koronawirusa.

Badacze uważają, że leczenie remdesiwirem, jeśli się rozpocznie wcześniej, zanim wystąpią intensywne objawy ze strony układu oddechowe, przyniosło w przypadku makaków dobre efekty.

Dane te sugerują, że korzystne byłoby wczesne rozpoczęcie leczenia remdesiwirem u pacjentów z COVID-19, aby zapobiec rozwojowi ciężkiego zapalenia płuc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki