Jak koronawirus atakuje organizm? Ekspert wyjaśnia
W jaki sposób dochodzi do infekcji koronawirusem? Jak koronawirus atakuje organizm i co się dzieje, kiedy wniknie do komórek? Cały ten skomplikowany mechanizm wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
Odpowiedź na pytanie, jak koronawirus atakuje organizm, jest już ekspertom dobrze znana. Ten proces bardzo szczegółowo wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych.
- Wirus jest poniekąd materią nieożywioną, fragmentem kwasu nukleinowego, otoczonym otoczką. Wirusy nie poruszają się samodzielnie, dryfują z ruchem powietrza lub krwi. Wirus nie ma zdolności ruchu. Jeśli trafi na tzw. komórkę docelową może zacząć się namnażać.
Komórka docelowa ma na sobie receptor, dzięki któremu wirus może się dostać do jej środka. Obrazowo można to wytłumaczyć w ten sposób, że owa komórka posiada zamek, a wirus - klucz do tego zamka. Dlatego też, jeśli to jest pojedyncza cząstka, szansa zakażenia się jest nieduża. Musi być zatem sporo tych wirusów, by trafiły do komórki - powiedział.
Po przeniknięciu do komórki dochodzi do przepisania kodu RNA na kod DNA komórki. Dokonuje się to dzięki enzymowi, zwanym odwrotną polimerazą, który przyspiesza tę reakcję.
- W bardzo krótkim czasie DNA prowirusowe zmusza komórkę do wyprodukowania kolejnych wirusów według sztancy. Komórka produkuje ich miliony, biliardy. Musi to zrobić błyskawicznie, przed tym jak zacznie działać skutecznie układ immunologiczny, niszczący potomne wirusy lub komórki je produkujące – wytłumaczył profesor.
W ten sposób zreplikowany wirus pojawia się na powierzchni komórek potomnych. W przypadku wirusa SARS-CoV-2 replikacja następuje w komórkach układu oddechowego, stąd też wirus przenoszony jest drogą kropelkową podczas oddychania czy kaszlu.
Jak zaznaczył profesor, wystąpienie objawów klinicznych nie jest związane z samym faktem namnażania wirusa, tylko z tym, że organizm neutralizuje te komórki, które produkują patogeny. Jednym słowem organizm usiłuje je zniszczyć. Na początku pierwszą linią obrony jest tzw. odpowiedź nieswoista organizmu, gdy broni się przed wtargnięciem wirusa.
- Są to np. łzy zawierające między innymi lizozym czy układ interferonów. Skomplikowane reakcje. Jednak jeśli bariera zostanie już przełamana, uruchamiana jest następna linia obrony. Wchodzą komórki cytotoksyczne, które niszczą komórki produkujące wirusa. Jeżeli jest ich dużo, to pojawiają się objawy kliniczne. Cytokiny powodują, że inne komórki są indukowane, pobudzane i przystępują do ataku – wyjaśnił profesor.
Dodał dalej, że efektem działania cytokin jest na przykład gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle stawów, katar, kaszel.
Następnym etapem reakcji immunologicznej jest produkcja swoistych immunoglobulin.
- Te struktury produkowane są przez wyspecjalizowane limfocyty B. Dzielimy je na klasy. Na początku pojawiają się przeciwciała klasy IgM, potem IgA, potem IgG – powiedział profesor.
Zauważył, że trudno jeszcze stwierdzić, czy w przypadku COVID-19 dochodzić będzie do reinfekcji. Wyraził przypuszczenie, że osoby, które przejdą zakażenie koronawirusem powinny być odporne na tego wirusa.
- Ludzie, którzy mają komórki pamięci immunologicznej, które pozwalają bardzo szybko uruchomić produkcję przeciwciał, są dużo mniej narażeni na chorobę. Nawet jeśli powtórnie zetkną się z wirusem, to jest on bardzo sprawnie unieszkodliwiany zanim rozwinie się choroba” – wyjaśnił.
I dodał, że podobny mechanizm ochrony wywołuje podanie szczepionki, na którą w tym przypadku wszyscy czekają. Wszyscy, łącznie z uczestnikami ruchów antyszczepionkowych.
Polecamy także:
- Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej?
- Najlepsze i najgorsze maseczki ochronne dla okularników
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?
Porady eksperta