Drzemka dodaje sił! 5 korzyści, dla których warto pozwolić sobie na sen w dzień

2022-03-17 8:10

Lubisz uciąć sobie popołudniową drzemkę, ale potem czujesz się winna, że tracisz czas na spanie w dzień. Niepotrzebnie. Jeśli twój organizm tego potrzebuje, podaruj mu te kilkanaście minut czy nawet pół godziny, a pokrzepiony odpoczynkiem odwdzięczy się efektywnością i dobrym samopoczuciem przez kilka pozostałych godzin dnia. Potrzebujesz więcej argumentów za popołudniową drzemką? Oto 5 powodów, dla których warto się zdrzemnąć.

drzemka w ciągu dnia
Autor: Getty Images

Krótka drzemka znakomicie regeneruje organizm, odświeża, pozytywnie wpływa na zdrowie i produktywność, dlatego znalezienie na nią kilkunastu minut pośród codziennych zajęć może się okazać znakomitym pomysłem. Jeśli więc odczuwasz popołudniowy spadek energii nie nakręcaj się kawą czy słodyczami, a zdrzemnij się. Piętnosto-, trzydziestominutowa drzemka może być zbawienna dla twojego samopoczucia. A jeśli twój wewnętrzny krytyk mówi ci, że spanie w dzień to objaw lenistwa, wyśmiej go i... utnij sobie drzemkę.

Pamiętaj jednak, aby długość jednorazowej drzemki nie przekraczała 45 minut, bo zamiast ożywienia i odświeżenia uzyskasz odwrotny efekt, a do tego  możesz sobie zafundować niemałe problemy z zaśnięciem w nocy. Żeby zregenerować organizm wystarczy 20 minut, po tym czasie wstań, złóż kocyk i wróć do swoich obowiązków. Co może sprawić krótka drzemka?

1. Drzemka zregeneruje twój mózg i naładuje baterie

Drzemka sprawi, że po przebudzeniu będziesz bardziej wypoczęta i zrelaksowana, a lepsze samopoczucie przekłada się na lepszą produktywność w danym dniu. Poza tym regeneracyjna drzemka ma bardzo dobry wpływ na pamięć. Badania przeprowadzone na astronautach przez NASA dowodzą, że dzienny odpoczynek znacznie poprawia pamięć roboczą i pozwala bardziej skupić się na wykonywanych zadaniach.

Galeria: 5 naturalnych sposobów na zwiększenie poziomu energii

2. Regularne drzemki wspierają serce i układ krążenia serca

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Heart w 2019 r wynika, że już jedna lub dwie drzemki w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. W badaniu wzięło udział 3400 osób w wieku od 35 do 75 lat. Naukowcy przyglądali się ich nawykom przez ponad pięć lat. Odkryli, że u osób, które pozwalały sobie na okazjonalną drzemkę raz lub dwa razy w tygodniu o 48% spadało ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca.

3. Drzemka w walce o smukłą sylwetkę

W 2020 r. przeprowadzono badanie, w którym sprawdzano, jak brak snu przekłada się na nawyki żywieniowe kobiet. Okazało się, że im większe były ograniczenia w śnie badanych, tym większe zapotrzebowanie odczuwały one na cukier, tłuste potrawy i kofeinę. Naukowcy wnioskują, że brak dobrej jakości snu może prowadzić do przejadania się, gdyż stymuluje apetyt i tłumi sygnały hormonalne, które komunikują pełnię. Tymczasem codzienna krótka drzemka poprawia ogólną jakość snu nawet podczas nocnego odpoczynku.

4. Drzemka podkręca kreatywność

Wypoczęty i zrelaksowany drzemką umysł jest znaczne bardziej kreatywny. Jeśli więc nie masz pomysłu, jak zrealizować swoje zadanie czy projekt, zdrzemnij się. Przy odrobinie szczęścia może przydarzyć ci mentalna iskra. Badania sugerują, że praw półkula mózgu, czyli ta odpowiedzialna za twórcze i kreatywne myślenie, jest bardzo podatna na tego typu procesy nagłego przebłysku pomysłu czy idei

5. Zwróć sobie godzinę, która zabiera ci zmiana czasu

Zasadność zmiana czasu na letni budzi wiele kontrowersji, jednakże do rozwiązań znoszących ten system jeszcze daleko. Póki co musimy się z tym pogodzić, nawet jeśli nasz organizm wyjątkowo negatywnie reaguje na tę ingerencje w jego zegar biologiczny. Zwróć wiec sobie i swojemu organizmowi tę godzinę w 1-2 drzemkach. Taka drzemka może nie zagwarantuje ci sukcesów w każdej dziedzinie życia, ale poprawi samopoczucie, wesprze zdrowie i zrestartuje mózg.

W formie 24: ćwiczenia na dobry sen

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki