Brak pomysłów? Ta prosta czynność pobudzi twoją kreatywność

2021-12-28 13:11

Co możesz zrobić, gdy brakuje ci kreatywności? Według naukowców warto przewietrzyć głowę i wybrać się na spacer. Chodzenie stymuluje pracę mózgu – wspomaga pamięć i myślenie.

Zmęczony mężczyzna siedzi przy biurku.
Autor: Getty Images

Kreatywność jest sztuką tworzenia nietypowych pomysłów, sposobów i rozwiązań. Ale… są czasami momenty, że nie jesteśmy w stanie nic wymyślić. Mamy pewnego rodzaju blokadę. Co wtedy robić? Naukowcy mają prostą radę: pójście na spacer! 

W formie 24: regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Spacerowanie a kreatywność

Obecnie większość z nas pracuje w pozycji siedzącej nawet 10 godzin dziennie, a przecież nasze ciało przystosowane jest do poruszania, a nie siedzenia. Wynika to z tego, że nasz umysł jest ściśle powiązany z ciałem i dlatego tak bardzo potrzebuje aktywności fizycznej.

Z przeprowadzonego badania przez dr Marily Oppezzo z Cardiovasculat Disease Stanford Prevention Research Center wynika, że istnieje związek między chodzeniem a kreatywnością. W ramach tej analizy uczestnicy zostali poddani testowi Alternate-Uses, który polegał na wymyśleniu jak największej liczby różnych zastosowań dla danego przedmiotu (np. cegły) w ciągu czterech minut. To ćwiczenie miało na celu udoskonalenie zdolności twórczych.

Badani byli zachęceni do wykonania innych testów, m.in. testu zdalnych skojarzeń, testu Guilforda (tzw. testu alternatywnych zastosowań przedmiotów). Część z uczestników rozwiązywała je przy biurku, a inni postanowili wykonać zadanie na zewnątrz Okazało się, że druga grupa uczestników była bardziej twórcza. Przebywanie na świeżym powietrzu przyniosło im kilka korzyści. Spacer zwiększył ich kreatywność, koncentrację oraz poprawił funkcje poznawcze. 

Spacerowanie daje efekty

Na podstawie badania wywnioskowano, że spacer w wolnym tempie przez 45-60 minut dziennie sprzyja swobodnemu błądzeniu myśli i przypływowi kreatywności. Jak to się dzieje? W trakcie chodzenia zmniejsza się na jakiś czas aktywność kory przedczołowej, przez co nieco rozluźnia się gorset racjonalnego, jednotorowego myślenia. Ten efekt trwa ok. 15 minut.

Naukowcy radzą, żeby na spacerze mieć przy sobie notes i ołówek. Zapisywanie pomysłów ma wiele zalet, m.in. rozwija kreatywność, pobudza twórcze myślenie, wspomaga koncentrację i oczyszcza umysł z niepotrzebnych myśli.

W opinii Marca Bermana z University of Chicago chodzenie zwiększa zdolności mózgu, a tym samym poprawia pamięć. Jak podkreślają, lekarze Anders Hansen i Carl Johan Sundberg warto postawić na aktywność fizyczną i wykonywać 30-minutowy marsz, ponieważ przynosi pozytywne efekty dla zdrowia, m.in. łagodzi objawy depresji.

Sonda
Jak tam z motywacją do ćwiczeń?