Lekarze chcą zniesienia czasu letniego. "Można mieć jet lag bez podróży"

2022-03-14 11:52

Eksperci ds. snu od wielu lat opowiadają się za zniesieniem czasu letniego. Okazuje się, że zmiany czasu znacząco zakłócają funkcjonowanie naszego organizmu oraz mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Sen
Autor: Getty Images

Jet lag bez podróży

Szczególnie dotkliwe mogą być konsekwencje w kolejnych dniach tuż po zmianie czasu. – Zasadniczo w poniedziałek rano będziesz miał jet lag bez podróży – powiedział dr Abid Bhat z University Health Sleep Center.

Biologiczny szok

W okresie wiosennym przesuwamy zegary o godzinę do przodu. American Heart Association każdego roku przypomina, że najwięcej ​​przypadków ataków serca czy udarów występuje właśnie w tym okresie. Ten biologiczny "szok” jak dotąd nie został wyjaśniony.

Niewyspani sędziowie

Jedno z badań wykazało, że w poniedziałek po zmianie czasu na letni sędziowie wydają dłuższe wyroki w porównaniu z innymi dniami — Association for Psychological Science ogłosiło, że "zaspani karzący to surowi karzący”.

Niektórzy eksperci sugerują nawet, aby nie planować niczego ważnego w przyszłym tygodniu, ponieważ potrzebujemy czasu, aby przystosować się do nowych warunków i powrócić do normalnego trybu snu.

Zmiana czasu a produkcja hormonów

Zmiana zegara wpływa na produkcję hormonów wytwarzanych przez organizm, w tym:

Ciało jest zestrojone ze światem zewnętrznym za pomocą zegara biologicznego, więc istnieje synchronizacja. Zmiany czasu ją zwyczajnie zaburzają – powiedział dr Bhat.

Zaburzenia snu w pandemii

W obliczu pandemii wyłoniło się szerokie grono osób zmagających się z zaburzeniami snu. Część z nich rozwinęła się w wyniku zachorowania na COVID-19. Wiele osób zmaga się z problemami ze snem powstałymi w wyniku narażenia na długotrwały stres, lęk i strach. "To zdumiewające, jak wiele osób w klinice snu cierpi na COVID-19” — powiedział dr Bhat.

Objawy zaburzeń snu dotyczą zarówno osób z łagodnymi objawami jak i tych, którzy byli hospitalizowani. — To grupa wyczerpanych ludzi, niektórzy przychodzą ze łzami w oczach - dodał dr Bhat.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Co można zrobić?

  • Jeśli nie możesz zasnąć, nie zostawaj w łóżku. Wstań i zrób coś relaksującego, co może sprawić, że poczujesz się senny - poczytaj lub posłuchaj muzyki.
  • Kładź się do łóżka i wstawaj o tej samej porze każdego dnia. Zadbaj o odpowiednią ilość snu.
  • Sypialnia powinna być używana tylko do dwóch rzeczy: snu i seksu.
  • Nie zabieraj telefonu do łóżka. Wyłącz elektronikę i telewizor przynajmniej 30 minut przed pójściem spać.
  • Zrelaksuj się wieczorem.
  • Nie pij napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata czy kawa przed snem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki