Czy nieżyt nosa jest kolejnym objawem koronawirusa? Alergolog odpowiada

2021-04-12 11:26

Do kolejnych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zalicza się nieżyt nosa. W trzeciej fali pandemii COVID-19 występował on częściej niż w dwóch poprzednich. Zdaniem eksperta zatem „alergicy” nie powinni wzbraniać się przed noszeniem maseczek.

Czy nieżyt z nosa jest kolejnym objawem koronawirusa? Alergolog odpowiada
Autor: Getty Images

Nieżyt nosa a koronawirus

Jaki możliwy wpływ może mieć alergia na przebieg COVID-19? Na to pytanie odpowiedziała alergolog dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka, stwierdzając, że „reakcja na tę chorobę zależy od stanu układu immunologicznego danego pacjenta i generalnie nie jest związana z alergiami”. Dodała, że lekarze zdiagnozowali łagodniejszy przebieg COVID-19 u tych osób, które zmagały się z różnymi manifestacjami choroby atopowej, alergicznym nieżytem nosa czy astmą oskrzelową. Pacjenci przyjmowali na te schorzenia leki przeciwzapalne (tzw. glikokortykoidy) działające miejscowo.

Alergolog podkreśliła, że „obserwujemy uszkodzenia płuc wywołane chorobą u bardzo niewielkiego odsetka tych pacjentów”. Najczęstszymi objawami koronawirusa wśród tych pacjentów były kaszel i duszności. Nie rozwijało się u nich śródmiąższowe zapalenie płuc.

- Uszkodzenia w płucach tych pacjentów (w przypadku COVID-19 mówi się m.in. o tzw. burzy cytokinowej) były zdecydowanie mniejsze niż u pacjentów, którzy nie przyjmowali leków wziewnych, np. na astmę – wyjaśnia dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka. Jak alergolog zaznaczyła, „nie można na razie przyjąć z całą pewnością, iż było to skutkiem stosowania leków wziewnych”. Przytoczyła wnioski naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, które sugerują korzystny efekt włączenia steroidów wziewnych do leczenia COVID-19 w pierwszych symptomach choroby. W opinii lekarki, aby konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań obejmujących większe grupy pacjentów.

Zalecenie dla alergików

Dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka podkreśliła, że objawy alergicznego nieżytu nosa w niektórych przypadkach mogą być mylone z pierwszymi objawami wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Zdaniem alergolog nieżyt nosa jako jeden z objawów zakażenia częściej w trzeciej fali niż w dwóch poprzednich.

- Wcześniej gwałtowna utrata węchu i smaku była przesłanką, że jest to COVID-19. Teraz zaczyna się od nieżytu nosa, objawów przypominających przeziębienie, bólu głowy, stanu zapalnego zatok, a po kilku dniach pojawia się utrata węchu i smaku  – wyjaśniła dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka. Według niej nie można lekceważyć objawów, które mogą wydawać się reakcją alergiczną lub przeziębieniem.

Lekarka zaleciła, aby osoby zmagające się z alergiami „nie powinny wzbraniać się przed noszeniem maseczek”. – Po pierwsze, chodzi o filtr przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny – ale zatrzymuje on też pyłki. To nieprawda, że alergicy nie mogą nosić masek. Maski chirurgiczne, czy te z filtrami (FFP3) nie generują większego oporu oddechowego, tak że nawet pacjenci z utrudnionym oddechem, nasiloną dusznością mogą je stosować – stwierdziła dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka.

Źródło: PAP

Co należy zrobić, żeby szybko zakończyć pandemię? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Wiesz, co cię uczula?