Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

48 komentarze
Autor: Monika Majewska

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała, a w konsekwencji do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy stwardnienia zanikowego bocznego? Jak przebiega leczenie i rehabilitacja chorych na SLA? Jakie są rokowania przy ALS?

Stwardnienie zanikowe boczne (łac. LSA sclerosis lateralis amyotrophica, ang. ALS amyotrophic lateral sclerosis) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest stopniowe porażenie obwodowych włókien nerwowych, odpowiadających za funkcje ruchowe mięśni, oraz neuronów znajdujących się w mózgu, odpowiedzialnych za poruszanie się. Porażenie to nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Choroba dotyka osoby starsze (w 60-70 roku życia), zwykle mężczyzn.

Stwardnienie zanikowe boczne - przyczyny

W większości przypadku przyczyna choroby jest nieznana. Jak wynika z badań, tylko 5-10 procent przypadków jest spowodowanych mutacją genetyczną.

Stwardnienie zanikowe boczne - objawy

W wyniku uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych dochodzi do osłabienia siły mięśni, ich niedowładu lub zaniku. Chorzy mogą cierpieć także z powodu przykurczu mięśni i ich drżenia. W związku z tym, że choroba ma charakter postępujący, osłabienie mięśni może początkowo objąć, np. tylko mięśnie dłoni. Wówczas pacjent może odczuwać kurcze mięśni rąk, ich osłabienie oraz inne dziwne odczucia. Dopiero z czasem pojawia się niedowład ręki, a następnie całej kończyny. Należy zdawać sobie sprawę, że chory, mimo że nie może się poruszać, nie traci czucia, ponieważ choroba nie atakuje neuronów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

Porażenie obejmuje wszystkie mięśnie, także głowy i szyi, w związku z tym objawem SLA są także trudności z utrzymaniem głowy, mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem (z powodu zaniku mięśni języka, mięśni mimicznych oraz mięśniówki przełyku).

Kiedy choroba obejmuje mięśnie międzyżebrowe i przeponę, doprowadza do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci.

Stwardnienie zanikowe boczne - leczenie, rehabilitacja i rokowania

W celu oceny sprawności mięśni oraz postępu choroby, wykonuje się badanie EMG (elektromiografia mięśni) oraz ENG (elektroneurografia mięśni).

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego ma na celu złagodzenie objawów choroby i spowolnienie jej przebiegu. W terapii wykorzystuje się Riluzol - lek zmniejszający spastyczność mięśni. Konieczna jest także rehabilitacja (najlepiej w wodzie), która m.in. zaktywizuje zachowane funkcje mięśni i zapobiegnie wystąpieniu sztywności stawów.

W zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do porażenia mięśni w obrębie jamy ustnej i przełyku, konieczne są ćwiczenia logopedyczne i specjalna dieta. W przypadku wystąpienia znacznego osłabienia odruchu połykania stosuje się karmienie przez sondę dożołądkową lub gastrostomię.

Średni czas przeżycia od ujawnienia się objawów choroby wynosi 3 lata, zdarza się jednak że chory żyje dłużej niż 10 lat.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 48)
Adam , 25.02.2017 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
JA diagnoza SLA w 2008 w 2011 znalazłem BB i Bartonelle
 
Ania, 23.02.2017 09.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama jest na etapie gdy nie może przelykac niewiem co dalej
 
Ania, 23.02.2017 09.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama jest na etapie gdy nie może przelykac bardzo boi się sondy.nie wiem co dalej?
 
NN-SLA, 21.02.2017 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdybyście mieli do wyboru poddać się GM604 czy komórkom embrionalnym w Pekinie co byście wybrali i dlaczego?
 
Maggie, 17.02.2017 04.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bolerioza spowodowana jest infekcja bakteryjna leczona antybiotykami, natomiast SLA jest choroba neurologiczna, na ktora antybiotyki nie maja zadnego wplywu. To jest zasadnicza roznica miedzy tymi dwoma chorobami. Mylne łączenie SLA i Boleriozy wystepuje ponieważ wczesne objawy SLA i Boleriozy sa takie same: to zmęczenie, osłabienie mięśni i tiki mięśni. Bolerioze mozna wykryc przy pomocy testow krwi, natomiast SLA wymaga testow neurologicznych.
 
kaass, 11.02.2017 19.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@Chory bo to teraz bardzo popularna diagnoza jest :( Właśnie się z nią spotkałam. NIKT, absolutnie NIKT nie taktuje poważnie boleriozy, natomiast SLA zdiagnozowano na oko.....
 
chory, 23.01.2017 18.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Maggie, pokaz mi chodz jedno osobe u której pomylono sla z boreliozo bo ja takiej nie znam a widze ze ty twierdzisz ze tak jest
 
chory, 17.01.2017 16.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak tylko ciekawe dlaczego u mnie po ugryzieniu przez kleszcza zaczeło sie sla jak to wytłumaczysz
 
Maggie, 16.01.2017 01.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiadomosc o boleriozie jako czynniku wywolujacym ALS jest nieprawdziwa, i nie potwierdzaja tej informacji zadne publikacje medyczne. Poniewaz objawy boleriozy i ALS sa podobne, bardzo czesto te dwie choroby sa mylnie laczone ze soba.
 
kow2, 20.12.2016 10.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wieśkszość SLA jest spowodowana boreliozą. Samą borelioze ciężko wykryć, bo testy podstawowe uznawane przez NFZ żadko kiedy wykazują borelioze (mało czułe) najlepiej wykonać test CD57+, C3- jest najbardziej wiarygodny.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da! Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da!

Mówi się, że najgroźniejszym zwierzęciem dla człowieka, jakie żyje w Polsce, jest kleszcz. Z pozoru...

więcej

1878

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

1289

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

1222

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

1183

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Przedwczesne dojrzewanie płciowe jest poważnym problemem i radzę nie zwlekając zgłosić się do endokrynologa pediatry. Nie zawsze przyczyną jest guz wydzielający hormony. Czasami zaburzenia wynikają z...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.