Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

13 komentarze
Autor: Monika Majewska

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała, a w konsekwencji do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy stwardnienia zanikowego bocznego? Jak przebiega leczenie i rehabilitacja chorych na SLA? Jakie są rokowania przy ALS?

Stwardnienie zanikowe boczne (łac. LSA sclerosis lateralis amyotrophica, ang. ALS amyotrophic lateral sclerosis) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest stopniowe porażenie obwodowych włókien nerwowych, odpowiadających za funkcje ruchowe mięśni, oraz neuronów znajdujących się w mózgu, odpowiedzialnych za poruszanie się. Porażenie to nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Choroba dotyka osoby starsze (w 60-70 roku życia), zwykle mężczyzn.

Stwardnienie zanikowe boczne - przyczyny

W większości przypadku przyczyna choroby jest nieznana. Jak wynika z badań, tylko 5-10 procent przypadków jest spowodowanych mutacją genetyczną.

Stwardnienie zanikowe boczne - objawy

W wyniku uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych dochodzi do osłabienia siły mięśni, ich niedowładu lub zaniku. Chorzy mogą cierpieć także z powodu przykurczu mięśni i ich drżenia. W związku z tym, że choroba ma charakter postępujący, osłabienie mięśni może początkowo objąć, np. tylko mięśnie dłoni. Wówczas pacjent może odczuwać kurcze mięśni rąk, ich osłabienie oraz inne dziwne odczucia. Dopiero z czasem pojawia się niedowład ręki, a następnie całej kończyny. Należy zdawać sobie sprawę, że chory, mimo że nie może się poruszać, nie traci czucia, ponieważ choroba nie atakuje neuronów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

Porażenie obejmuje wszystkie mięśnie, także głowy i szyi, w związku z tym objawem SLA są także trudności z utrzymaniem głowy, mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem (z powodu zaniku mięśni języka, mięśni mimicznych oraz mięśniówki przełyku).

Kiedy choroba obejmuje mięśnie międzyżebrowe i przeponę, doprowadza do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci.

Nie przegap

Stwardnienie zanikowe boczne - leczenie, rehabilitacja i rokowania

W celu oceny sprawności mięśni oraz postępu choroby, wykonuje się badanie EMG (elektromiografia mięśni) oraz ENG (elektroneurografia mięśni).

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego ma na celu złagodzenie objawów choroby i spowolnienie jej przebiegu. W terapii wykorzystuje się Riluzol - lek zmniejszający spastyczność mięśni. Konieczna jest także rehabilitacja (najlepiej w wodzie), która m.in. zaktywizuje zachowane funkcje mięśni i zapobiegnie wystąpieniu sztywności stawów.

W zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do porażenia mięśni w obrębie jamy ustnej i przełyku, konieczne są ćwiczenia logopedyczne i specjalna dieta. W przypadku wystąpienia znacznego osłabienia odruchu połykania stosuje się karmienie przez sondę dożołądkową lub gastrostomię.

Średni czas przeżycia od ujawnienia się objawów choroby wynosi 3 lata, zdarza się jednak że chory żyje dłużej niż 10 lat.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 13)
Maggie, 21.06.2015 05.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Viola, Bardzo wazne jest znalezc wlasciwego neurolga, ktory wytlumaczy Wam przebieg i etapy tej choroby. Moja Mama zmarla na ALS kilka lat temu i bylam przerazona brakiem informacji o tej chorobie w Polsce. Poniewaz mieszkamy poza granicami kraju to bylo mi latwiej zdobyc informacje na temat ALS kontaktujac sie z neurologiem i zadajac mu trudnie pytania. Niestety moja Mama (mieszkajaca w Polsce) zanim zostala zdiagnozowana przesla przez wiele niepotrzebnych i bolesnyh wizyt i testow lacznie z pobytem obserwacyjnym w szpitalu psychiatrycznym (lokalny szpital nie posiadal neurologa). Teraz w Polsce jest kilka organizacji do ktorych mozesz zglosic sie o porade i pomoc. Jezeli znasz jezyk angielski to mozesz skontktowac sie z Packard Center w Baltimore MD po wiecej informaci. To cenrum specjalizuje sie w najnowszych badaniach nad choroba, zapobieganiem i leczeniem ALS. Kontakt do Packard Center: http://www.alscenter.org POWODZENIA Maggie
 
MAGGIE, 21.06.2015 04.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skontaktuj sie ze stowarzyszeniem: Dignitas Dolentium 34-400 Nowy Targ ul. Gorczańska 26 mnd-sla@wp.pl
 
VIOLA, 16.06.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MOJA MAMA JEST CHORA NA STWARDNIENIE ZANIKOWE BOCZNE .OBJAWY TO MOWA NIE UMIE POŁYKAĆ , JEST CHORA JUŻ 3 LATA TERAZ MA JUŻ DŁAWIENIE I DUSZNOŚCI NIE UMIE ZŁAPAĆ POWIETRZA .PROSZĘ O RADE BO NIKT NIE CHCE POMÓC . MAMA WSZYSTKO ROZUMIE ,MÓZG DZIAŁA NORMALNIE ,BARDZO SIĘ BOI ŻE SIĘ UDUSI NIE CHCE SPAĆ ,CO ROBIĆ PROSZĘ O RADE
 
monika10d, 05.06.2015 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wanda jaka to jest klinika , w kótrej to lecza?
 
ewa, 16.05.2015 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo proszę o informacje na temat sla u osób u których to stwierdzono - czy pani Wanda się odezwie? jak czuje się jej mąż ? Co zrobiliście dalej z tym przypadkiem choroby jaka jest szansa na wydłużenie życia chorego?
 
MAGGIE, 30.12.2014 03.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie. Stwardnienie rozsiane boczne ALS to chorba genetyczna, ktora nie jest uzalezniona od czynnikow zewnetrznych. Udar mozgu to stan , ktory nie jest powiazany z genetyka.
 
Ewa, 28.12.2014 18.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy stwardnienie rozsiane boczne,może wystąpić u osoby po udarze mózgu?
 
dd, 31.10.2014 20.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak.Potwierdzam,jest możliwość leczenia się Polsce komórkami macierzystymi
 
dd, 31.10.2014 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak. Takie terapie są już możliwe w Polsce.
 
wanda, 29.10.2014 09.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mąż choruje na SLA wczoraj w telewizji słyszałam ze jest klinika która zajmuje się leczeniem tej choroby z dobrym efektem
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Parkinsona: wczesne objawy choroby Parkinsona Choroba Parkinsona: wczesne objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa,...

więcej

19767

NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie

Nerwica serca, nerwica żołądka, biegunka nerwicowa - takim mianem określano dawniej fizyczne...

więcej

27301

Udar mózgu. Wczesne objawy i nowe metody leczenia udaru mózgu Udar mózgu. Wczesne objawy i nowe metody leczenia udaru mózgu

Udar mózgu - nikt się nie spodziewa jego nadejścia. Udar powstaje na skutek zaburzeń krążenia...

więcej

21577

Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia

Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i...

więcej

15246

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Najlepszym rozwiązaniem protetycznym są implanty. W pani przypadku minimum dwa. To będzie podstawa do pracy protetycznej na implantach. Takie rozwiązanie jest rozwiązaniem komfortowym, zęby są...

Niestety ten typ skóry wymaga stałej pielęgnacji. W pierwszej kolejności preparaty zwierające kwas salicylowy i mocznik, następnie w celu podtrzymania poprawy - emolienty. Keratosis hypertrophic...

Przebieg zakażenia wirusami HPV jest nie do przewidzenia. Czasami wirus ulega samoistnej eliminacji, a czasami przez lata pozostaje w formie latentnej i daje objawy po wielu latach. W sprawie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.