Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

19 komentarze
Autor: Monika Majewska

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała, a w konsekwencji do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy stwardnienia zanikowego bocznego? Jak przebiega leczenie i rehabilitacja chorych na SLA? Jakie są rokowania przy ALS?

Stwardnienie zanikowe boczne (łac. LSA sclerosis lateralis amyotrophica, ang. ALS amyotrophic lateral sclerosis) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest stopniowe porażenie obwodowych włókien nerwowych, odpowiadających za funkcje ruchowe mięśni, oraz neuronów znajdujących się w mózgu, odpowiedzialnych za poruszanie się. Porażenie to nieuchronnie prowadzi do śmierci.

Choroba dotyka osoby starsze (w 60-70 roku życia), zwykle mężczyzn.

Stwardnienie zanikowe boczne - przyczyny

W większości przypadku przyczyna choroby jest nieznana. Jak wynika z badań, tylko 5-10 procent przypadków jest spowodowanych mutacją genetyczną.

Stwardnienie zanikowe boczne - objawy

W wyniku uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych dochodzi do osłabienia siły mięśni, ich niedowładu lub zaniku. Chorzy mogą cierpieć także z powodu przykurczu mięśni i ich drżenia. W związku z tym, że choroba ma charakter postępujący, osłabienie mięśni może początkowo objąć, np. tylko mięśnie dłoni. Wówczas pacjent może odczuwać kurcze mięśni rąk, ich osłabienie oraz inne dziwne odczucia. Dopiero z czasem pojawia się niedowład ręki, a następnie całej kończyny. Należy zdawać sobie sprawę, że chory, mimo że nie może się poruszać, nie traci czucia, ponieważ choroba nie atakuje neuronów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

Porażenie obejmuje wszystkie mięśnie, także głowy i szyi, w związku z tym objawem SLA są także trudności z utrzymaniem głowy, mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem (z powodu zaniku mięśni języka, mięśni mimicznych oraz mięśniówki przełyku).

Kiedy choroba obejmuje mięśnie międzyżebrowe i przeponę, doprowadza do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci.

Nie przegap

Stwardnienie zanikowe boczne - leczenie, rehabilitacja i rokowania

W celu oceny sprawności mięśni oraz postępu choroby, wykonuje się badanie EMG (elektromiografia mięśni) oraz ENG (elektroneurografia mięśni).

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego ma na celu złagodzenie objawów choroby i spowolnienie jej przebiegu. W terapii wykorzystuje się Riluzol - lek zmniejszający spastyczność mięśni. Konieczna jest także rehabilitacja (najlepiej w wodzie), która m.in. zaktywizuje zachowane funkcje mięśni i zapobiegnie wystąpieniu sztywności stawów.

W zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do porażenia mięśni w obrębie jamy ustnej i przełyku, konieczne są ćwiczenia logopedyczne i specjalna dieta. W przypadku wystąpienia znacznego osłabienia odruchu połykania stosuje się karmienie przez sondę dożołądkową lub gastrostomię.

Średni czas przeżycia od ujawnienia się objawów choroby wynosi 3 lata, zdarza się jednak że chory żyje dłużej niż 10 lat.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.01.2015

Komentarze (1 - 10 z 19)
beti, 06.02.2016 22.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie mogę Cię znaleźć na fb Nick a chciałabym się z Tobą skontaktować
 
Paulina, 18.01.2016 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma czegoś takiego jak stwardnienie rozsiane boczne.
 
Wygram Z SLA, 18.01.2016 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, sama choruję na to paskudztwo. Nie raz mam słabsze dni ale walczę i się nigdy nie poddam!!! Jestem poddawana wszczepianiu komórek macierzystych. Głowa do góry nie poddawajcie się i walczcie!!! Nick to nazwa mojej strony na FB.
 
Beata, 17.01.2016 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata jest diagnozowany w kierunku sla proszę o możliwość rozmowy mam tyle pytań zdaję sobie sprawę iż jest to dla Pana trudny temat ale proszę o pomoc tak mało jest konkretnych informacji o tej chorobie a ja jestem trochę przerażona i w każdym zachowaniu taty dopatruję się choroby. Badanie ppptwierdzające lub wykluczające sla będą 28 stycznia a niepewność zamartwia. Mój nr Tel 669056575 proszę o sms oddzwonię.
 
NOE, 23.12.2015 16.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja zona chorowala na te chorobe okolo 4 lat .....niestety zmarla a ja nic nie moglem zrobic ....przez caly ten czas opiekowalem sie nia...jesli moglbym podzielic sie doswiadczeniem to jestem gotow....
 
baspilarska@gmail.com , 09.12.2015 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę cię wskaż midroge do dobrej kliniki /właśnie dzisiaj sie dowiedziałam, że mam sla, świat mi się zawalił\ która by w miarę i pilnie pomogła mi .Po prostu nie mogę w to uwierzyć,gdyż myślałam, że po zawale pnia mózgu już nic gorszego nie może mi się stać.Jednak otrzymałam diagnozę poprzedzona licznymi badaniami,że jednej to sla
 
Maggie, 21.06.2015 05.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Viola, Bardzo wazne jest znalezc wlasciwego neurolga, ktory wytlumaczy Wam przebieg i etapy tej choroby. Moja Mama zmarla na ALS kilka lat temu i bylam przerazona brakiem informacji o tej chorobie w Polsce. Poniewaz mieszkamy poza granicami kraju to bylo mi latwiej zdobyc informacje na temat ALS kontaktujac sie z neurologiem i zadajac mu trudnie pytania. Niestety moja Mama (mieszkajaca w Polsce) zanim zostala zdiagnozowana przesla przez wiele niepotrzebnych i bolesnyh wizyt i testow lacznie z pobytem obserwacyjnym w szpitalu psychiatrycznym (lokalny szpital nie posiadal neurologa). Teraz w Polsce jest kilka organizacji do ktorych mozesz zglosic sie o porade i pomoc. Jezeli znasz jezyk angielski to mozesz skontktowac sie z Packard Center w Baltimore MD po wiecej informaci. To cenrum specjalizuje sie w najnowszych badaniach nad choroba, zapobieganiem i leczeniem ALS. Kontakt do Packard Center: http://www.alscenter.org POWODZENIA Maggie
 
MAGGIE, 21.06.2015 04.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skontaktuj sie ze stowarzyszeniem: Dignitas Dolentium 34-400 Nowy Targ ul. Gorczańska 26 mnd-sla@wp.pl
 
VIOLA, 16.06.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MOJA MAMA JEST CHORA NA STWARDNIENIE ZANIKOWE BOCZNE .OBJAWY TO MOWA NIE UMIE POŁYKAĆ , JEST CHORA JUŻ 3 LATA TERAZ MA JUŻ DŁAWIENIE I DUSZNOŚCI NIE UMIE ZŁAPAĆ POWIETRZA .PROSZĘ O RADE BO NIKT NIE CHCE POMÓC . MAMA WSZYSTKO ROZUMIE ,MÓZG DZIAŁA NORMALNIE ,BARDZO SIĘ BOI ŻE SIĘ UDUSI NIE CHCE SPAĆ ,CO ROBIĆ PROSZĘ O RADE
 
monika10d, 05.06.2015 13.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wanda jaka to jest klinika , w kótrej to lecza?
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

37725

Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu (popularnie wstrząs mózgu) jest częstym następstwem urazu głowy. Może się...

więcej

41695

Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie

Tężyczka to choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do mrowienia lub drętwienia twarzy i...

więcej

21550

PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ  jest możliwe PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ jest możliwe

Padaczka (epilepsja) kojarzona jest z wyprężeniem ciała, drgawkami, utratą przytomności. Odmian...

więcej

23687

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Sugeruję takie zabiegi i w takiej kolejności. Najpierw zabieg higieny jamy ustnej, potem (ewentualnie) wybielanie i na koniec - wymiana wypełnień.

W wyniku badania nie ma żadnych zmian nowotworowych ani przednowotworowych. Nadżerka to zmiana polegająca na tym, że w miejscu, gdzie powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski znajduje...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.