Nerwica natręctw: objawy i leczenie

23 komentarze
Autor: Justyna Smolińska

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę fizyczną  np. drżenie rąk lub nadmierną potliwość. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny nerwicy natręctw. Na pewno duże znaczenie w rozwoju choroby mają uwarunkowania genetyczne. Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Nerwica natręctw może być następstwem nieprzystosowania społecznego lub wyjątkowej wrażliwości. Zdania na temat jej uleczalności są podzielone - niektórzy specjaliści twierdzą, że można wyleczyć się z niej całkowicie, inni, żę np. w sytuacjach kryzysowych lub przy dużym stresie obsesje i kompulsje mogą powrócić. Obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie (przeliczanie) przedmiotów czy przesadne dbanie o czystość i higienę otoczenia to najczęstsze objawy nerwicy natręctw. Charakterystycznym objawem choroby jest także kilkukrotne wracanie się do domu, by sprawdzić np. czy został wyłączony prąd, gaz itd.
Oblicza nerwicy natręctw bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a niekiedy wręcz powodują, że człowiek staje się całkowicie wyizolowany ze społeczeństwa. Nie może np. wypełniać swoich obowiązków zawodowych, bo wykonując co chwilę powtarzające się czynności, nie ma czasu na pracę. Przejawy nerwicy natręctw mają także negatywny skutek dla zdrowia i bezpieczeństwa chorego.

Skąd się bierze nerwica natręctw?

Naukowcy upatrują jej przyczyn w wielu źródłach. Obecnie istnieje przekonanie, że choroba może być dziedziczona. Co prawda nie odkryto konkretnego genu, który byłby odpowiedzialny za powstanie tego zaburzenia, jednak istnieją przesłanki, by twierdzić, że jest ona przekazywana w kręgach rodzinnych. Innym biologicznym czynnikiem, jaki obserwowano u wielu chorych był niedobór serotoniny (przekaźnika nerwowego). Zalążków powstania nerwicy natręctw upatruje się także w pewnych uwarunkowaniach społecznych. Często na tę chorobę zapadają osoby bardzo wrażliwe i nieodporne na stres. Nerwicę natręctw mogę wywołać także przykre doświadczenia z dzieciństwa np. tzw. "zimny chów" - brak rodzicielskiego wsparcia, ciągłe stawianie wymagań lub brak troski. Objawy nerwicy natręctw często obserwowane są także u kobiet ciężarnych lub młodych mam. Być może dlatego, że czynnik stresu jest tym, który uaktywnia chorobę.
Jednak w wielu przypadkach zachorowań (jak w większości schorzeń psychicznych) przyczyny choroby są uwarunkowane indywidualnie i nie zawsze są tak jednoznaczne.

Mechanizmy działania nerwicy natręctw

W przypadku nerwicy natręctw najpierw pojawia się obsesja. W głowie chorego rodzi się silny lęk związany z jakimś stanem rzeczy np. dotknięciem jakiejś rzeczy, która wydaje mu się bardzo brudna. Potem pojawia się myśl, że to mu może bardzo zaszkodzić. Chory wpada w histerię i musi coś zrobić, by ten lęk zniknął i nie spotkały go żadne negatywne konsekwencje. Wykonuje więc pewne czynności np. natrętnie myje ręce, by zapobiec negatywnym, urojonym skutkom ich ubrudzenia. W ten sposób tworzy się błędne koło. Za każdym kolejnym razem objawy (poczucie lęku przed niewykonaniem jakieś czynności) mogą się nasilać. Co ciekawe, chory jest świadomy irracjonalności swoich działań. Zdaje sobie sprawę z bezsensowności wykonywanych czynności, ale nie może się powstrzymać przed nimi, bo tylko to przynosi mu ulgę i niweluje niemiłe odczucia lęku.

Nerwica natręctw: charakterystyczne objawy

Nerwica natręctw to tak naprawdę potoczna nazwa zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, zwanego także OCD. Oprócz wykonywania pewnych stałych i określonych czynności z niezwykle wysoką powtarzalnością, u chorego mogą pojawić się także objawy fizyczne, np. drżenie rąk, potliwość czy ból brzucha. Poczuciu obecności nieuzasadnionego lęku towarzyszy zwykle obniżenie nastroju, poczucie stresu, napięcie wewnętrzne oraz poczucie bezradności. Charakterystycznym dla rozpoznania choroby jest także fakt, że zachowanie podczas choroby jest sprzeczne z ogólnymi wartościami i poglądami chorego np. religijnymi oraz z cechami jego osobowości.

Nerwica natręctw: sposoby leczenia

Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Lekarz przeprowadza wywiad z samym pacjentem (obserwując przy okazji jego zachowanie) oraz z jego najbliższym otoczeniem. W przypadku tego schorzenia podejmuje się czasem leczenie dwutorowe. Po pierwsze psychoterapia, po drugie - w określonych przypadkach - leczenie farmakologiczne. Często dobre rezultaty odnosi terapia behawioralna. Polega ona na celowym wywołaniu lęku u pacjenta, sprowokowanego podsunięciem mu obsesji. W trakcie takiego eksperymentu pacjent jest oczywiście zmuszany do niewykonania swoich rytuałów, które według niego mają go uchronić przed urojonym lękiem. Tego typu powtarzające się ćwiczenia (pod kontrolą lekarza), uczą chorego, że nawet jeśli nie wykona on ochronnych czynności, nic mu się nie stanie. W ten sposób zmniejszają się jego lęki.
Aby terapia odniosła oczekiwane rezultaty, pomocne jest zaangażowanie bliskich chorego oraz, oczywiście, jego samego. Bez tzw. autoterapii i czynnego udziału pacjenta, nie mowy o skutecznym leczeniu.
Równolegle z prowadzeniem terapii, czasem podawane są pacjentowi leki. Są to głównie antydepresanty, neuroleptyki lub benzodiazepiny. Leki te mają za zadanie złagodzić objawy choroby, ale też uspokoić pacjenta.
Jeśli sam chory lub jego najbliżsi zauważają objawy choroby, powinni jak najszybciej udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, najbliższej miejscu zamieszkania. Do tej poradni nie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
Kaśka , 22.03.2017 22.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To znowu ja-Kaśka (wpis z 03.02.2017). Objawy nasilily sie do granic mozliwosci. Wszystko mnie przeraża i wywołuje lęk, czasami panike. Wyjście z domu to męczarnia. Znów cala masa rzeczy wylądowała w koszu. Rękawiczki to najwazniejsza rzecz w moim świecie. Nieustannie rozpamietuje czy coś zrobiłam, jak to zrobiłam, czego użyłam do sprzatania itd. Non stop sprawdzam w internecie kiedy tylko cos mnie wytraci z równowagi. Czytam po kilkanaście razy te same informacje. Wmawianie sobie że przecież to głupie i nic się nie dzieje sprawia że jeszcze więcej myśli przychodzi mi do głowy. Prawie nic nie jem. Prawie nie gotuje; zmuszam sie tylko w weekendy, kiedy dzieci sa w domu. Jestem na skraju. Dotarłam już prawie do momentu w którym byłam ponad 2 lata temu. Już niewiele dzieli mnie od konieczności szukania pomocy u specjalisty. Ale nie chcę znów wylądować na lekach. Póki co testuję inozytol. Do tego magnez, olej lniany. Całymi dniami wertuje Internet w poszukiwaniu ratunku. Alternatywy dla psychotropow, naturalnych sposobów. Boję się tylko że to nie wystarczy. Mąż, który do tej pory wsciekal się, teraz się martwi. Twierdzi że sama sobie nie poradzę. Ale ja sobie obiecałam że będę walczyć.
 
Lara, 11.03.2017 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kaska wiem o czym piszesz zmagam się z tym samym....dostałam leki ale boję się je brać bo przyznam szczerze ulotka to dramat. Ale każdy dzień to tragedia.
 
Lara, 11.03.2017 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam to samo ...wiem co czujesz...
 
gregsoon, 06.03.2017 11.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest w tym wiele sensu....ale chetnie wymienilbym sie spostrzezeniami z toba....
 
Jelczu, 15.02.2017 20.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jednak jest więcej takich osób jaka ja... Myślałem, że tylko ja zwariowałem. Jestem zwykłym chłopcem, który chodzi do 3 klasy liceum. Normalnie się uczę, mam kolegów, koleżanki i wszystko ze mną w porządku... Nic bardziej mylnego... Cierpię na tą przeklętą chorobę od 9 lat. Mam dokładnie takie same objawy co są wyżej napisane: Natrętne myśli, że ktoś może mnie skrzywdzić, może mnie ktoś zabić, że ktoś z bliskich odwróci się ode mnie, że komuś coś się stanie czy zginie itd. Przez to jestem zmuszony do robienia tych rytułałów tak jak dotknięcie określonej liczby jakiegoś przedmioty czy nadmierne mycie rąk i nadmierne pilnowanie porządku np: na moim biurku. (Czasem muszę ustawiać coś po kilkanaście razy by mieć spokój). Boje się sam wychodzić z domu, z obawy, że ktoś mnie może zabić. Czasem mam tak nasilone myśli, że dostaje szału. Chodzę na terapie psychiatryczną. Zażywam leki, które słabo pomagają. Nie mogę wytrzymać z tym. Chciałbym pogadać z kimś, kto ma taki sam problem jak ja. Może ktoś mi da jakieś wskazówki a ja mogę podać komuś moje itd :) Mój kontakt to adamss9898@gmail.com Pozdrawiam :)
 
Kaśka , 03.02.2017 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie trwa to już ponad 3 lata. Kiedy 2 lata temu trafiłam do psychiatry byłam w tragicznym stanie. Ręce pokaleczone od środków dezynfekujacych i ciągłego mycia. Nie sprzatalam, nie gotowałam bo do tego trzeba mieć czyste ręce... Potrafiłam tylko siedzieć z rękami na kolanach tak żeby niczego nie dotykać. Nie wychodziłam z domu bo po jednym wyjściu wszystko było do prania. Wystarczyło ze przeszłam obok czegoś albo poczułam jakiś zapach i już czułam się brudna. Wyrzucilam mnóstwo rzeczy bo były dla mnie brudne. A to tylko niewielka próbka... Leczenie psychotropami trwało 2 lata. W tym czasie leki miałam zmieniane 4 razy bo przestawaly działać. Odstawiłam leki sama 4 miesiące temu bo po co się nimi faszerowac skoro i tak nie pomagaja). Nadal mnie męczy to cholerstwo. Mąż ciagle wrzeszczy żebym się ogarnęła, że tego się nie da wytrzymać (pewnych rzeczy nie używam, nie dotykam, non stop zmieniam gąbki do naczyń, itd. długo by pisać). Juz nie mam siły.
 
Markus , 08.01.2017 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mecze sie z tym jakies 10 lat juz myslalem ze jestem opetany mam bowiem natretne mysli i rozne bluznierze mysli i obrazy czasem mi sie pokazuja i wczesniej tez czytalem w ludziach jak w otwartych ksiegach do tego nadwrazliwosc na wszystko ale ostatnio zycie stracilo smak i nie odczowam zadnej przyjemnosci a na dodatek to zupelnie odrealnia i dezorganizuje moje zycie przez co zaplanowanie nawet najmniejszej zeczy zakrawa na wielki sukces nie mowiac juz o pracy Pozdrawiam
 
bloodmary, 28.12.2016 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choruję od lat. Zaczęło się od przestawiania różnych przedmiotów, dotykania ich odpowiednią ilość razy, stawianie ich w konkretnym miejscu. Dzisiaj choroba towarzyszy mi przez cały czas. Odkąd wstaję z łóżka muszę wszystko robić w jakiś "odpowiedni" sposób. Po prostu nie wiem jak to jest żyć normalnie... Jeśli ktoś chciałby porozmawiać to proszę pisać bloodmary@poczta.onet.pl
 
braxen, 20.11.2016 04.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zacznijmy od tego że mam pamięć fotograficzną a co za tym idzie zapamiętuje każdy szczegół(np: Przewracam strony w książce jedna za drugą i jestem w stanie wszystko zapamiętać), a do tego umiem z prawie każdego człowieka czytać jak z otwartej książki. Co wywołuje u mnie rutynę, która powoduje iż powoli przestaję zauważać ludzkie twarze.Każdy wygląda tak samo a jego charakter jest jakby wyblakły, ale dzięki temu z kolei jestem w stanie wyhaczyć z tłumu ludzi o bardziej wyrafinowanym i charyzmatycznym charakterze. Do tego dochodzą takie natręctwa jak chorobliwe wyliczanie przedmiotów w kieszeniach i tym podobne ;-)
 
Justin Hunter, 21.09.2016 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja doskonale zdaje sobie sprawę, ze mam te chorobę, ale nie sposób z nią walczyć. Siostra nazywa mnie żartobliwie Monkiem, od detektywa Monka:-) widzę rzeczy - detale/defekty, które dla zwykłych/normalnych/zdrowych psychicznie ludzi sa całkowicie niezauważalne. Każda rzecz ma wg mnie określona formę i 'magiczna energie', która utrzymuje mój spokój, a nawet wprowadza w zadowolenie/dobre samopoczucie/czasami euforie z zachwytem, ale tylko tak długo, jak zachowana jest jej forma - w 100%. Najdrobniejszy defekt-zadrapanie, rysa, odłamanie, naddarcie, sprucie itd. burzy mój spokój i rujnuje mój Świat prowadząc do wybuchu;-/ Np dzisiaj moja Dziewczyna wyrwała cenę z koca ciągnąc za takie plastikowe ustrojstwo, które pracownicy sklepów wstrzeliwują w ubrania i inne produkty. Koc? Niby jest, dla was jest cały, bo przecież nic nie widać, ale nie dla mnie! Dla mnie jest już USZKODZONY!!! Naddarty z gdzieś wyrwanymi klaczkami, jego energia jest juz dla mnie zakłócona, negatywna i już nigdy nie będę potrafił przestać o tym myśleć! Został przez nią bezpowrotnie zniszczony! Pokłóciliśmy się oczywiście i chyba się rozstaniemy. Dla niej w końcu nic się przecież nie stało - od co, kilka kłaczków, gdzieś tam niezauważalne naddarcie materiału - mikroskopijne, ale nie dla mnie. Choroba dawno temu została zdiagnozowana przez psychiatrę, ale żałosny pedzio był za cienki w uszach, by móc cokolwiek zdziałać. Choroba zapewne jest dziedziczna, bo w różny sposób objawia się i u mojej Siostry (dodatkowo chorej na stwardnienie rozsiane) i u Mojej Mamy (ta bezustannie uzewnętrznia każda swoją myśl!). Z pewnością jej intensywność wzmaga stres, w moim przypadku depresja ciągnąca się chyba od momentu pójścia na studia i przeprowadzka z mojego ukochanego miejsca zamieszkania:-/ Objawia się wszędzie, w każdym aspekcie życia, również w pracy. Nie zdaje mi się, by można było to leczyć. Może jakaś hipnoza lub jakimś wywołaniem amnezji. Jak Monk, muszę z tym żyć.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

1985

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

1940

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

1611

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

1580

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Soja wchodzi w interakcję z hormonami tarczycy, może zmniejszać ich wchłanianie i wpływać na syntezę hormonów w tarczycy. Jeśli jest potrzeba leczenia preparatami zawierającymi soję, można to robić...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.