Nerwica natręctw: objawy i leczenie

17 komentarze
Autor: Justyna Smolińska

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę fizyczną  np. drżenie rąk lub nadmierną potliwość. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny nerwicy natręctw. Na pewno duże znaczenie w rozwoju choroby mają uwarunkowania genetyczne. Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Nerwica natręctw może być następstwem nieprzystosowania społecznego lub wyjątkowej wrażliwości. Zdania na temat jej uleczalności są podzielone - niektórzy specjaliści twierdzą, że można wyleczyć się z niej całkowicie, inni, żę np. w sytuacjach kryzysowych lub przy dużym stresie obsesje i kompulsje mogą powrócić. Obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie (przeliczanie) przedmiotów czy przesadne dbanie o czystość i higienę otoczenia to najczęstsze objawy nerwicy natręctw. Charakterystycznym objawem choroby jest także kilkukrotne wracanie się do domu, by sprawdzić np. czy został wyłączony prąd, gaz itd.
Oblicza nerwicy natręctw bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a niekiedy wręcz powodują, że człowiek staje się całkowicie wyizolowany ze społeczeństwa. Nie może np. wypełniać swoich obowiązków zawodowych, bo wykonując co chwilę powtarzające się czynności, nie ma czasu na pracę. Przejawy nerwicy natręctw mają także negatywny skutek dla zdrowia i bezpieczeństwa chorego.

Skąd się bierze nerwica natręctw?

Naukowcy upatrują jej przyczyn w wielu źródłach. Obecnie istnieje przekonanie, że choroba może być dziedziczona. Co prawda nie odkryto konkretnego genu, który byłby odpowiedzialny za powstanie tego zaburzenia, jednak istnieją przesłanki, by twierdzić, że jest ona przekazywana w kręgach rodzinnych. Innym biologicznym czynnikiem, jaki obserwowano u wielu chorych był niedobór serotoniny (przekaźnika nerwowego). Zalążków powstania nerwicy natręctw upatruje się także w pewnych uwarunkowaniach społecznych. Często na tę chorobę zapadają osoby bardzo wrażliwe i nieodporne na stres. Nerwicę natręctw mogę wywołać także przykre doświadczenia z dzieciństwa np. tzw. "zimny chów" - brak rodzicielskiego wsparcia, ciągłe stawianie wymagań lub brak troski. Objawy nerwicy natręctw często obserwowane są także u kobiet ciężarnych lub młodych mam. Być może dlatego, że czynnik stresu jest tym, który uaktywnia chorobę.
Jednak w wielu przypadkach zachorowań (jak w większości schorzeń psychicznych) przyczyny choroby są uwarunkowane indywidualnie i nie zawsze są tak jednoznaczne.

Mechanizmy działania nerwicy natręctw

W przypadku nerwicy natręctw najpierw pojawia się obsesja. W głowie chorego rodzi się silny lęk związany z jakimś stanem rzeczy np. dotknięciem jakiejś rzeczy, która wydaje mu się bardzo brudna. Potem pojawia się myśl, że to mu może bardzo zaszkodzić. Chory wpada w histerię i musi coś zrobić, by ten lęk zniknął i nie spotkały go żadne negatywne konsekwencje. Wykonuje więc pewne czynności np. natrętnie myje ręce, by zapobiec negatywnym, urojonym skutkom ich ubrudzenia. W ten sposób tworzy się błędne koło. Za każdym kolejnym razem objawy (poczucie lęku przed niewykonaniem jakieś czynności) mogą się nasilać. Co ciekawe, chory jest świadomy irracjonalności swoich działań. Zdaje sobie sprawę z bezsensowności wykonywanych czynności, ale nie może się powstrzymać przed nimi, bo tylko to przynosi mu ulgę i niweluje niemiłe odczucia lęku.

Nerwica natręctw: charakterystyczne objawy

Nerwica natręctw to tak naprawdę potoczna nazwa zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, zwanego także OCD. Oprócz wykonywania pewnych stałych i określonych czynności z niezwykle wysoką powtarzalnością, u chorego mogą pojawić się także objawy fizyczne, np. drżenie rąk, potliwość czy ból brzucha. Poczuciu obecności nieuzasadnionego lęku towarzyszy zwykle obniżenie nastroju, poczucie stresu, napięcie wewnętrzne oraz poczucie bezradności. Charakterystycznym dla rozpoznania choroby jest także fakt, że zachowanie podczas choroby jest sprzeczne z ogólnymi wartościami i poglądami chorego np. religijnymi oraz z cechami jego osobowości.

Nerwica natręctw: sposoby leczenia

Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Lekarz przeprowadza wywiad z samym pacjentem (obserwując przy okazji jego zachowanie) oraz z jego najbliższym otoczeniem. W przypadku tego schorzenia podejmuje się czasem leczenie dwutorowe. Po pierwsze psychoterapia, po drugie - w określonych przypadkach - leczenie farmakologiczne. Często dobre rezultaty odnosi terapia behawioralna. Polega ona na celowym wywołaniu lęku u pacjenta, sprowokowanego podsunięciem mu obsesji. W trakcie takiego eksperymentu pacjent jest oczywiście zmuszany do niewykonania swoich rytuałów, które według niego mają go uchronić przed urojonym lękiem. Tego typu powtarzające się ćwiczenia (pod kontrolą lekarza), uczą chorego, że nawet jeśli nie wykona on ochronnych czynności, nic mu się nie stanie. W ten sposób zmniejszają się jego lęki.
Aby terapia odniosła oczekiwane rezultaty, pomocne jest zaangażowanie bliskich chorego oraz, oczywiście, jego samego. Bez tzw. autoterapii i czynnego udziału pacjenta, nie mowy o skutecznym leczeniu.
Równolegle z prowadzeniem terapii, czasem podawane są pacjentowi leki. Są to głównie antydepresanty, neuroleptyki lub benzodiazepiny. Leki te mają za zadanie złagodzić objawy choroby, ale też uspokoić pacjenta.
Jeśli sam chory lub jego najbliżsi zauważają objawy choroby, powinni jak najszybciej udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, najbliższej miejscu zamieszkania. Do tej poradni nie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 17)
Markus , 08.01.2017 22.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mecze sie z tym jakies 10 lat juz myslalem ze jestem opetany mam bowiem natretne mysli i rozne bluznierze mysli i obrazy czasem mi sie pokazuja i wczesniej tez czytalem w ludziach jak w otwartych ksiegach do tego nadwrazliwosc na wszystko ale ostatnio zycie stracilo smak i nie odczowam zadnej przyjemnosci a na dodatek to zupelnie odrealnia i dezorganizuje moje zycie przez co zaplanowanie nawet najmniejszej zeczy zakrawa na wielki sukces nie mowiac juz o pracy Pozdrawiam
 
bloodmary, 28.12.2016 18.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Choruję od lat. Zaczęło się od przestawiania różnych przedmiotów, dotykania ich odpowiednią ilość razy, stawianie ich w konkretnym miejscu. Dzisiaj choroba towarzyszy mi przez cały czas. Odkąd wstaję z łóżka muszę wszystko robić w jakiś "odpowiedni" sposób. Po prostu nie wiem jak to jest żyć normalnie... Jeśli ktoś chciałby porozmawiać to proszę pisać bloodmary@poczta.onet.pl
 
braxen, 20.11.2016 04.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zacznijmy od tego że mam pamięć fotograficzną a co za tym idzie zapamiętuje każdy szczegół(np: Przewracam strony w książce jedna za drugą i jestem w stanie wszystko zapamiętać), a do tego umiem z prawie każdego człowieka czytać jak z otwartej książki. Co wywołuje u mnie rutynę, która powoduje iż powoli przestaję zauważać ludzkie twarze.Każdy wygląda tak samo a jego charakter jest jakby wyblakły, ale dzięki temu z kolei jestem w stanie wyhaczyć z tłumu ludzi o bardziej wyrafinowanym i charyzmatycznym charakterze. Do tego dochodzą takie natręctwa jak chorobliwe wyliczanie przedmiotów w kieszeniach i tym podobne ;-)
 
Justin Hunter, 21.09.2016 22.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja doskonale zdaje sobie sprawę, ze mam te chorobę, ale nie sposób z nią walczyć. Siostra nazywa mnie żartobliwie Monkiem, od detektywa Monka:-) widzę rzeczy - detale/defekty, które dla zwykłych/normalnych/zdrowych psychicznie ludzi sa całkowicie niezauważalne. Każda rzecz ma wg mnie określona formę i 'magiczna energie', która utrzymuje mój spokój, a nawet wprowadza w zadowolenie/dobre samopoczucie/czasami euforie z zachwytem, ale tylko tak długo, jak zachowana jest jej forma - w 100%. Najdrobniejszy defekt-zadrapanie, rysa, odłamanie, naddarcie, sprucie itd. burzy mój spokój i rujnuje mój Świat prowadząc do wybuchu;-/ Np dzisiaj moja Dziewczyna wyrwała cenę z koca ciągnąc za takie plastikowe ustrojstwo, które pracownicy sklepów wstrzeliwują w ubrania i inne produkty. Koc? Niby jest, dla was jest cały, bo przecież nic nie widać, ale nie dla mnie! Dla mnie jest już USZKODZONY!!! Naddarty z gdzieś wyrwanymi klaczkami, jego energia jest juz dla mnie zakłócona, negatywna i już nigdy nie będę potrafił przestać o tym myśleć! Został przez nią bezpowrotnie zniszczony! Pokłóciliśmy się oczywiście i chyba się rozstaniemy. Dla niej w końcu nic się przecież nie stało - od co, kilka kłaczków, gdzieś tam niezauważalne naddarcie materiału - mikroskopijne, ale nie dla mnie. Choroba dawno temu została zdiagnozowana przez psychiatrę, ale żałosny pedzio był za cienki w uszach, by móc cokolwiek zdziałać. Choroba zapewne jest dziedziczna, bo w różny sposób objawia się i u mojej Siostry (dodatkowo chorej na stwardnienie rozsiane) i u Mojej Mamy (ta bezustannie uzewnętrznia każda swoją myśl!). Z pewnością jej intensywność wzmaga stres, w moim przypadku depresja ciągnąca się chyba od momentu pójścia na studia i przeprowadzka z mojego ukochanego miejsca zamieszkania:-/ Objawia się wszędzie, w każdym aspekcie życia, również w pracy. Nie zdaje mi się, by można było to leczyć. Może jakaś hipnoza lub jakimś wywołaniem amnezji. Jak Monk, muszę z tym żyć.
 
Konrad, 07.09.2016 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chętnie z Tobą popiszę też na to cierpię.
 
Shaman, 30.07.2016 02.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam was, dajecie mi do myslenia i zrozumienia ze walcze z tym od zawsze, poczatek zycia milosc od rodzicow ale po roku to przeszlo i raczej urodzilem sie juz ze zmianami somatycznymi jak moja mama, ale u mnie to chyba mam dwubiegunówke, to znaczy raz depresje a raz mania, jedyne co mi sie podoba we mnie to to ze jestem inny niz szara masa i inteligentny, nie daje sie nabierac na manipulacje i nie daje sie wykorzystac i uniknalem dzieki temu wiele oszust tego swiata, wyczuwam falsz na kilometr, urodzony buntownik i nie chce isc za tłumem i akurat to mi pasuje i nie wazne ze ktos powie ze to fobia spoleczna albo mania wielkosci, rozne okresy w zyciu są, obecnie mam juz 27 lat, i probowalem wszystkiego, czasem pomaga zioło, czasem medytacje itp czasem muzyka, niektore okresy w zyciu sa bardziej depresyjne, a w innych czuje sie jak mlody bog ktory wie ze moze wszystko, i cale zyciei bede walczyl by byc na szczycie, taki juz los, nie dajcie sie zwiesc chemi pana psychologa bo to czysty zarobek dla mafi medycznej ktora bogaci sie na waszych chorobach wmawiajac wam ze jestescie aspołeczni itp, musicie pokochac siebie i zaakceptowac swoj los a tylko wtedy poczujecie sie szczesliwi, wiem z doswiadczenia, badzcie twardzi i pozdrawiam
 
Neko, 26.07.2016 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, Nie wiem czy napewno mam tę chorobę, ale jeśli byś chciała, to czy mogłabyś ze mną porozmawiać. Nie wiem przez Facebooka, albo coś innego. Jeśli tak to odpisz jeśli nie to trudno, poradzę sobie sama.
 
Natalia, 30.06.2016 02.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, ja mam 13 lat i obecnie ta nerwica i już po woli przechodzi. Na początku było bardzo trudno i nikt mi nie chial wierzyć potem jednak zapisano mnie do psychologa, a ten polecił psychiatrę . Było mi bardzo trudno, gdy dowiedziałam się , że mam brać leki , które biorą też osoby mające depresję. Dowiedziałam się od psychologa , że to moze zagrażać mojemu życiu lub zdrowiu ... I to mnie przerazilo , ale moja nerwica nie jest taka silna, pojawia się tylko w nocy. Więc to w sumie źle jeśli przez takie coś chodzę spać o 2 w nocy. Jednak teraz to wszystko już się zmieniabdzieki pomocy psychiatry i leczeniu tabletkami.
 
Chora?, 27.05.2016 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedługo będę miała 17 lat i mam lekkie objawy tej choroby. Co robić?
 
tss, 16.03.2016 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Psycholog: Mam wrażenie, że opisujesz swój przypadek a pomyślałeś czasem, że zachowanie mamy mogło mieć podobne podłoże nerwicowe z innego przypadku i jej walka z nerwicą miała opłakane skutki w postaci zimnego wychowania swego syna? Trudno czasem maluchowi wytłumaczyć swoje zachowanie w tle z nerwicą natręctw, bo właśnie one godzą w same dziecko i z pewnością maluch i nastolatek nie chciałby takiej wiedzy na temat swojej rodzicielki posiadać? To jest błędne koło, ale wyjaśnianie sytuacji i wybaczanie mimo wszystko jest najlepszym lekarstwem. Nie zagrzebywaniem, bo będzie to nie do końca wyrwany chwast z naszego życia. Jeżeli jednak nie pomoże wyjaśnienie, to oddalenie się od sytuacji stresogennej niestety.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

1689

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

1460

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

1424

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

1257

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Opisywane zmiany mogą być objawem między innymi włączonej terapii lub zaburzeń hormonalnych. W leczeniu tej odmiany trądziku stosuje się standardową terapię - czyli leki przeciwłojotokowe i...

Szansa na ciążę zależna jest od jakości i przeżywalności plemników partnera oraz od tego, czy i kiedy wystąpi u Pani owulacja.

Czy robiła Pani chociaż raz posiew moczu? Albo chociaż jego ogóle badanie? Od tego trzeba zacząć. Jeśli toczy się u Pani jakiś przewlekły stan zapalny, to jednorazowe i doraźne branie leków nic nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.