Nerwica natręctw: objawy i leczenie

9 komentarze
Autor: Justyna Smolińska

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę fizyczną  np. drżenie rąk lub nadmierną potliwość. Do tej pory nie znaleziono jednoznacznej przyczyny nerwicy natręctw. Na pewno duże znaczenie w rozwoju choroby mają uwarunkowania genetyczne. Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Nerwica natręctw może być następstwem nieprzystosowania społecznego lub wyjątkowej wrażliwości. Zdania na temat jej uleczalności są podzielone - niektórzy specjaliści twierdzą, że można wyleczyć się z niej całkowicie, inni, żę np. w sytuacjach kryzysowych lub przy dużym stresie obsesje i kompulsje mogą powrócić. Obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie (przeliczanie) przedmiotów czy przesadne dbanie o czystość i higienę otoczenia to najczęstsze objawy nerwicy natręctw. Charakterystycznym objawem choroby jest także kilkukrotne wracanie się do domu, by sprawdzić np. czy został wyłączony prąd, gaz itd.
Oblicza nerwicy natręctw bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a niekiedy wręcz powodują, że człowiek staje się całkowicie wyizolowany ze społeczeństwa. Nie może np. wypełniać swoich obowiązków zawodowych, bo wykonując co chwilę powtarzające się czynności, nie ma czasu na pracę. Przejawy nerwicy natręctw mają także negatywny skutek dla zdrowia i bezpieczeństwa chorego.

Nie przegap

Skąd się bierze nerwica natręctw?

Naukowcy upatrują jej przyczyn w wielu źródłach. Obecnie istnieje przekonanie, że choroba może być dziedziczona. Co prawda nie odkryto konkretnego genu, który byłby odpowiedzialny za powstanie tego zaburzenia, jednak istnieją przesłanki, by twierdzić, że jest ona przekazywana w kręgach rodzinnych. Innym biologicznym czynnikiem, jaki obserwowano u wielu chorych był niedobór serotoniny (przekaźnika nerwowego). Zalążków powstania nerwicy natręctw upatruje się także w pewnych uwarunkowaniach społecznych. Często na tę chorobę zapadają osoby bardzo wrażliwe i nieodporne na stres. Nerwicę natręctw mogę wywołać także przykre doświadczenia z dzieciństwa np. tzw. "zimny chów" - brak rodzicielskiego wsparcia, ciągłe stawianie wymagań lub brak troski. Objawy nerwicy natręctw często obserwowane są także u kobiet ciężarnych lub młodych mam. Być może dlatego, że czynnik stresu jest tym, który uaktywnia chorobę.
Jednak w wielu przypadkach zachorowań (jak w większości schorzeń psychicznych) przyczyny choroby są uwarunkowane indywidualnie i nie zawsze są tak jednoznaczne.

Mechanizmy działania nerwicy natręctw

W przypadku nerwicy natręctw najpierw pojawia się obsesja. W głowie chorego rodzi się silny lęk związany z jakimś stanem rzeczy np. dotknięciem jakiejś rzeczy, która wydaje mu się bardzo brudna. Potem pojawia się myśl, że to mu może bardzo zaszkodzić. Chory wpada w histerię i musi coś zrobić, by ten lęk zniknął i nie spotkały go żadne negatywne konsekwencje. Wykonuje więc pewne czynności np. natrętnie myje ręce, by zapobiec negatywnym, urojonym skutkom ich ubrudzenia. W ten sposób tworzy się błędne koło. Za każdym kolejnym razem objawy (poczucie lęku przed niewykonaniem jakieś czynności) mogą się nasilać. Co ciekawe, chory jest świadomy irracjonalności swoich działań. Zdaje sobie sprawę z bezsensowności wykonywanych czynności, ale nie może się powstrzymać przed nimi, bo tylko to przynosi mu ulgę i niweluje niemiłe odczucia lęku.

Nerwica natręctw: charakterystyczne objawy

Nerwica natręctw to tak naprawdę potoczna nazwa zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, zwanego także OCD. Oprócz wykonywania pewnych stałych i określonych czynności z niezwykle wysoką powtarzalnością, u chorego mogą pojawić się także objawy fizyczne, np. drżenie rąk, potliwość czy ból brzucha. Poczuciu obecności nieuzasadnionego lęku towarzyszy zwykle obniżenie nastroju, poczucie stresu, napięcie wewnętrzne oraz poczucie bezradności. Charakterystycznym dla rozpoznania choroby jest także fakt, że zachowanie podczas choroby jest sprzeczne z ogólnymi wartościami i poglądami chorego np. religijnymi oraz z cechami jego osobowości.

Nerwica natręctw: sposoby leczenia

Najważniejsza jest właściwa diagnoza. Lekarz przeprowadza wywiad z samym pacjentem (obserwując przy okazji jego zachowanie) oraz z jego najbliższym otoczeniem. W przypadku tego schorzenia podejmuje się czasem leczenie dwutorowe. Po pierwsze psychoterapia, po drugie - w określonych przypadkach - leczenie farmakologiczne. Często dobre rezultaty odnosi terapia behawioralna. Polega ona na celowym wywołaniu lęku u pacjenta, sprowokowanego podsunięciem mu obsesji. W trakcie takiego eksperymentu pacjent jest oczywiście zmuszany do niewykonania swoich rytuałów, które według niego mają go uchronić przed urojonym lękiem. Tego typu powtarzające się ćwiczenia (pod kontrolą lekarza), uczą chorego, że nawet jeśli nie wykona on ochronnych czynności, nic mu się nie stanie. W ten sposób zmniejszają się jego lęki.
Aby terapia odniosła oczekiwane rezultaty, pomocne jest zaangażowanie bliskich chorego oraz, oczywiście, jego samego. Bez tzw. autoterapii i czynnego udziału pacjenta, nie mowy o skutecznym leczeniu.
Równolegle z prowadzeniem terapii, czasem podawane są pacjentowi leki. Są to głównie antydepresanty, neuroleptyki lub benzodiazepiny. Leki te mają za zadanie złagodzić objawy choroby, ale też uspokoić pacjenta.
Jeśli sam chory lub jego najbliżsi zauważają objawy choroby, powinni jak najszybciej udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, najbliższej miejscu zamieszkania. Do tej poradni nie potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Obsesyjne mycie rąk - u źródeł przymusu

Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Nerwica natręctw - objawy, rozpoznanie i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.03.2014

Komentarze (1 - 9 z 9)
Chora?, 27.05.2016 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedługo będę miała 17 lat i mam lekkie objawy tej choroby. Co robić?
 
tss, 16.03.2016 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do Psycholog: Mam wrażenie, że opisujesz swój przypadek a pomyślałeś czasem, że zachowanie mamy mogło mieć podobne podłoże nerwicowe z innego przypadku i jej walka z nerwicą miała opłakane skutki w postaci zimnego wychowania swego syna? Trudno czasem maluchowi wytłumaczyć swoje zachowanie w tle z nerwicą natręctw, bo właśnie one godzą w same dziecko i z pewnością maluch i nastolatek nie chciałby takiej wiedzy na temat swojej rodzicielki posiadać? To jest błędne koło, ale wyjaśnianie sytuacji i wybaczanie mimo wszystko jest najlepszym lekarstwem. Nie zagrzebywaniem, bo będzie to nie do końca wyrwany chwast z naszego życia. Jeżeli jednak nie pomoże wyjaśnienie, to oddalenie się od sytuacji stresogennej niestety.
 
Witek, 28.02.2016 23.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czasem najlepszym wyjściem (przynajmniej teoretycznie) byłoby uwolnić się od osób toksycznych ze swego otoczenia. W nowym środowisku trzeba byłoby uważać, aby nie stać się znowu ofiarą wrednych "przyjaciół". Ludzie łatwo zauważają potencjalnego kozła ofiarnego i wykorzystują każdą okazję.
 
szara, 15.02.2016 19.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
potwierdzam to, iż janteż ciągle sprawdzam czy zamknęłam drzwi od domu potrafię wyjść z domu odejść dwie ulice i wrócić sprawdzić czy zamknęłam. też tak mam ze np przymieże jednego buta to musze i drugiego np napije sie ze szklanki z jednej strony to musze i z drugiej mocciej podrapie sie po oku to musze również po drugim
 
mama, 09.02.2016 09.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
widzę ze strasznie tu atakujecie i obwiniacie matkę a co jeśli dziecko jest niepełnosprawne i chodzi do szkoły integracyjnej i tam na przykład panie krzyczą na dziecko "gówniarzu co ty sobie myślisz.... wyj wyj głośniej bo słabo słychać, jak będziesz się tak zachowywać to albo zmienisz szkole albo w domu będziesz siedział "
 
BLOG MOTYWACYJNY, 19.11.2015 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CZEŚĆ POLECAM MOJEGO BLOGA ;) http://www.robertbanach.pl/422416341/3242937/posting/zastanawiali%C5%9Bcie-si%C4%99-jak-jest-%C5%BCy%C4%87-na-wolno%C5%9Bci-w-wi%C4%99zieniu
 
Żaglowiec, 10.10.2015 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam co napisane,jako nastolatek notoryczna krytyka ze strony matki, brak wsparcia, wieczne wymogi którch nie sposób było zrealizować, brak możliwości rozmowy o problemach,relacje w domu na zasadzie uczeń nauczycielka, brak miłości w realcji matka i dziecko. Wynik nerwica natręctw, częste mycie rąk i odkładanie szamponu do włosów zawsze w to samo miejsce, sprawdzanie kilka razy czy drzwi dobrze zmknięte.Niby zdajesz sobie sprawę że głupie i bez sensu ale dla spokoju to robisz.
 
Doris, 12.09.2015 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W leczeniu nerwicy natręctw najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii i leczenienia farmakologicznego.
 
psycholog, 03.05.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może być zła relacja matki i dziecka, lęki zadane od strony ojca, agresywne zachowania ojca, przemoc również po alkoholu. Jeśli z matką jest nie tak, wini dziecko za swoje decyzje życiowe, notorycznie krytykuje, poniża i nie udziela wsparcia, za często wyzywa wulgarnie i za dużo krzyczy na dziecko również dorosłe, przynieś- podaj-pozamiataj, ciągle wymaga i nie docenia, przegania, nie szanuje dziecka, przerywa dziecku prace,nie pozwala się rozwijać, chce za dorosłe dziecko decydować, nie lubi swojego dziecka, daje odczuć że bardziej lubi pozostałe dzieci. Gdy matka coś zrobi dorastającemu dziecku, wyładowuje negatywne emocje na dziecku, za dużo krzyczy i krytykuje, poniża, każe stosować przemoc i bicie, wyśmiewa się, dochodzi do tego, że dziecko wpada w nerwicę i dusi się, żyje w strachu, gryzie sobie ręce ze złości, kaleczy sobie ręce i palce.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

27159

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

27014

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

23463

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

22217

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Same te mutacje są jedynie czynnikiem ryzyka powikłań położniczych, stąd prowadzący ginekolog powinien rozważyć stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego (co jest zależne od wywiadu rodzinnego oraz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.