Czy umiesz kontrolować stres?

Przeczytaj pytania i wybierz jedną z odpowiedzi, a dowiesz się, jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach, czy umiesz kontrolować stres.

Czy umiesz kontrolować stres?
Autor: Thinkstockphotos.com Dowiedz się, jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach i czy umiesz kontrolować stres.

Naukowcy przekonują, że ponad 80% odczuwanego przez nas stresu nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi faktami, tylko wynika z budowanych przez nas czarnych scenariuszy albo rozpamiętywania przykrych sytuacji, które już miały miejsce. Koleżanka nas zawiodła, współmałżonek powiedział coś przykrego. Zamiast o tym zapomnieć, wciąż analizujesz sprawę, nakręcając spiralę.

Osoby o pogodnym usposobieniu, przyjaźnie nastawione do świata, które nie martwią się na zapas, zwykle dobrze radzą sobie ze stresem. Przeczytaj pytania i wybierz jedną z odpowiedzi, a dowiesz się, jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach.

Czy umiesz kontrolować stres?

Pytanie 1 z 10
Ile razy w ciągu ostatniego tygodnia wystąpił u ciebie któryś z tych objawów: kłopoty ze snem, problemy z oddychaniem, bóle kręgosłupa, żołądka, migrena, gorączka, brak apetytu, wzmożone łaknienie?

Jeśli uważasz, że poziom napięcia w twoim życiu staje się zbyt duży, oto kilkanaście prostych sposobów, jak na co dzień temu przeciwdziałać:

1. Nie kumuluj w sobie złości. Wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się nadmiaru hormonów stresu z organizmu i jednocześnie podnosi poziom endorfin - związków wywołujących zadowolenie i spokój. Regularnie ćwicz - chodź na siłownię, basen, uprawiaj bieganie albo jazdę na rowerze.
2. Bądź asertywna/-ny. Broń się przed nadmiarem obowiązków w pracy i w domu. Nie bierz zbyt dużo na swoje barki, bo w końcu nie dasz rady tego udźwignąć, a stres będzie narastał.
3. Daj sobie prawo do odpoczynku. Każdy tego potrzebuje - chwili z ksiażką czy ulubioną płytą, aromatycznej kąpieli. Naucz też rodzinę, że potrzebujesz czasu tylko dla siebie.
4. Znajdź czas na relaks z przyjaciółmi, mimo nawału obowiązków. Rozmowa, podzielenie się swoimi kłopotami to świetna terapia grupowa.
5. Myśl pozytywnie - niech twój mózg nie przewiduje samych czarnych scenariuszy.
6. Nie przejmuj się opinią innych. Jeśli ktoś bliski wyładowuje na tobie złość, nie pozwól, by popsuło ci to dzień. Nie przejmuj się tym i nie analizuj jego słów. Nie wdawaj się w utarczki, a będziesz miała/miał o jeden stres mniej.
7. Nie rezygnuj z podjętych działań, nawet jeśli los rzuca ci kłody pod nogi.
8. Zawsze spełniasz zachcianki innych. Zacznij spełniać swoje: idź do kina albo kup sobie jakiś ładny drobiazg.
10. Panuj nad językiem. Daruj sobie uszczypliwości i kąśliwe uwagi. Bądź miła/-ły nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Zobaczysz, że będziesz otrzymywać podobną informację zwrotną.
11. Dobrze się odżywiaj. Nie lekceważ wpływu diety na poprawę nastroju.
12. Korzystaj ze słońca. Mamy go za mało w naszych szerokościach geograficznych. Zwłaszcza jesienią i zimą wybierz się na krótki spacer w każdy słoneczny dzień.
13. Zioła pomogą w walce przeciwko chandrze i stresom. Zwróć uwagę na rozmaryn, imbir, lukrecję, melisę, dziurawiec, żeń-szeń.
14. Nie nadużywaj leków uspokajających, antydepresyjnych i nasennych. Przyjmuj tylko te przepisane przez lekarza.