FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Konsultant: prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Samborski, reumatolog, kierownik Zakładu Fizjoterapii i Reumatologii AM w Poznaniu
281 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem wyczerpania, zesztywnienia rano, a ból mięśni i kości w całym ciele pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami. Jakie są przyczyny i objawy fibromialgii? Jak przebiega leczenie fibromialgii?

Fibromialgia charakteryzuje się głównie rozległymi bólami (kostno-mięśniowymi) oraz ogólnym zmęczeniem i problemami ze snem. Cierpiący na zespół fibromialgii wędrują od lekarza do lekarza i rzadko znajdują pomoc. Dlaczego? Bo badania laboratoryjne nie wykazują zmian świadczących o konkretnej dolegliwości. We krwi nie ma np. właściwego dla innych chorób reumatycznych czynnika reumatoidalnego. Jak więc leczyć pacjenta, który mówi, że wszystko go boli, a określenie konkretnej przyczyny nie jest możliwe?

Lekarze uważają, że zgłaszane dolegliwości to przejaw histerii, a nie konkretna choroba. Oszacowano, że w ciągu 5 lat choroby pacjent odwiedza co najmniej 15 specjalistów. Każdy z nich zapisuje leki, coś zaleca, ale poprawy samopoczucia i tak nie ma.

Fibromialgia: nieznośny ból

Postawienie diagnozy to rzeczywiście trudne zadanie, bo choroba jest bardzo niejednorodna. Nie ma dwóch osób, które cierpią w ten sam sposób. Fibromialgia może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami.

Ból może dotyczyć fragmentu ciała lub pojawiać się na całym jego obszarze. Zwykle zaczyna się w okolicy krzyża, skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk, bioder, wreszcie do kolan i kostek. Dolegliwości obejmują też klatkę piersiową, także ścięgna i więzadła, a nawet szczęki. Charakterystyczne dla fibromialgii jest występowanie tzw. punktów bolesnych. Ból mięśni i kości może być głęboki, rozlany, przewlekły. Chorzy skarżą się na pulsujące, świdrujące, wykręcające, kłujące i strzelające bóle mięśni.

Fibromialgia to błędne koło - ból prowadzi do napięcia mięśni, a to z kolei wywołuje, że dolegliwości są jeszcze silniejsze. Często też pojawiają się zaburzenia neurologiczne: drętwienie i mrowienie. Rano pojawia się sztywność mięśni. Nie wiadomo, dlaczego ból raz rośnie, raz maleje. Zwykle jest silniej odczuwany w zimne lub wilgotne dni, bezsenne noce, po wyczerpującej pracy fizycznej lub umysłowej.

Nie przegap

Ciągłe zmęczenie - objaw fibromialgii

Oprócz bólów w mięśniach chorzy skarżą się na ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, poważne zaburzenia snu, powiększenie węzłów chłonnych. Wszechogarniające zmęczenie nie pozwala wykonywać najprostszych czynności. Wraz z rozwojem choroby następuje znaczne ograniczenie samodzielności.

Bezsenność jest częsta przy fibromialgii. Zaburzenia snu są związane z nieprawidłowym rytmem wydzielania melatoniny, kortyzolu oraz DHEA. Badania wskazują też na nieprawidłowości w fazie NREM (głębokiego snu) - to uniemożliwia głęboki i regenerujący sen, jest on bowiem stale przerywany przez nagłą aktywność mózgu (jakby wyrwanego z głębokiego snu). Stąd właśnie obezwładniające zmęczenie.

Inne objawy towarzyszące chorobie są równie dokuczliwe. Często pojawia się nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, bóle głowy przypominające migrenę, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji. Chorzy skarżą się na tzw. kluchy w gardle, zimne ręce i nogi. Do tego dochodzą dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych (choć nie są uszkodzone). Zdarza się niekontrolowany, przyspieszony oddech, kołatanie serca w stanie spoczynku, dolegliwości żołądkowe, zaparcia lub skłonność do biegunek, częste oddawanie moczu.

Typowe dolegliwości przy fibromialgii

 • ból karku promieniujący do szyi i barków
 • bóle dolnej części pleców promieniujące ku górze
 • obecność miejsc szczególnie wrażliwych na dotyk
 • pogorszenie nastroju, depresja, zmęczenie, niepokój, brak energii
 • kłopoty ze snem, budzenie się nad ranem z obolałym i sztywnym kręgosłupem
 • migrena
 • kłopoty z jelitami (od zaparcia do biegunki)

Co sprzyja zachorowaniom na fibromialgię

Jeżeli wymienione niżej czynniki występują pojedynczo, organizm poradzi sobie z nimi. Jeśli się nagromadzą - mogą być przyczyną fibromialgii.

 • fizyczne choroby i urazy
 • znaczny i niewłaściwy wysiłek fizyczny
 • troski rodzinne
 • rozstania z bliskimi
 • kryzysy życiowe
 • krzywdy psychiczne
 • obniżenie pozycji społecznej
 • izolacja
 • depresja
 • mobbing
 • problemy zawodowe
 • problemy finansowe

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 04.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 281)
Marlena, 25.02.2016 04.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli rzeczywiście masz fibromialgię to wiesz co to za cholera ! I jak możesz życzyć komukolwiek żeby tak cierpiał !? Uczynki dobre i złe weacają do Ciebie ! Pamiętaj o tym !
 
Andrzej Kroszczyński, 22.11.2015 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Leczenie fibromialgii polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi energetycznej poprzez zmianę stylu życia i sposobu myślenia oraz odpwiednią dietę. Najczęściej nie potrzeba żadnych suplementów. Aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i leczeniu fibromialgii zapraszam na http://www.rehab.pl/fibromialgia/
 
Lusji, 24.10.2015 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z całym szacunkiem, ale ja na to zachorowałam trenujac regularnie od 8 lat;// po wysiłku fizycznym czuje sie 100razy gorzej, nawet jak podbiegne na autobus;(( mam uczucie jakbym miała raka taki bol;)
 
Leczenie_Fibromialgi, 17.10.2015 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból w fibromialgi zwiększają się stopniowo. Ból powoduje napięcie mięśni, które prowadzi do zwiększenia objawów bólowych. Leczenie poprzez relaksacje czy masaż to leczenie objawowe. Najlepiej jest na początek sprawdzić stężenie witaminy D, ponieważ w wielu przypadkach jest to jedyna przyczyna fibromialgi. Przyczyna dla której fibromialgia jest częściej spotykana u kobiet jest taka sama jak przyczyna częstszego występowania osteoporozy u kobiet. Kobiety mają niższą początkowa gęstość kości niż mężczyźni. Gęstość kości maleje z wiekiem szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Ciężki niedobór witaminy D powoduje brak absorpcji wapnia i fosforu z jedzenia. Prowadzi to do osteomalacji - pęknięć kości od nacisku powodujące bolesne stany zapalne, który mogą być pogarszane przez dietę (głównie cukry proste oraz laktozę). Dlatego przeciwzapalna dieta u wielu osób zmniejsza ból w fibromialgi, ale nie leczy przyczyny.
 
Martyna, 12.10.2015 08.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Słuchajcie, ja może nie mam aż tak dużych bóli jak są opisane w artykule. Ale podobne dolegliwości dokuczają mi prawie codziennie... Nie biorę leków, bo nie chcę się faszerować. Używam yantramaty, robie sobie na niej ćwiczenia albo po prostu sie relaksuje i szczerze mowic bardzo mi pomaga. Moze ktos z was tez uzywal?
 
Iwona , 09.10.2015 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomaga odprężenie i relaks, a to możemy uzyskać w czasie sesji w lewitarium.pl , sprawdzona metoda. Polecam
 
Celina, 10.09.2015 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeczytałam o chorobie fibromialgia i znartwilam się ponieważ od 4 lat coraz gorzej się czuję. Wszystko mnie boli przy dotyku mam silne zwyrodnienia kosci. Zmęczona jestem po pracy biurowej i w domu po podstawowych pracach domowych. Ból nasila mi się na noc i z rana mam sztywne stawy.Jestem po osteotomii kosci piszczelowej i mam rehabilitację myslslam że ból tej nogi przy dotyku to przyczyna zabiegu ale rehabilant dotknął drugą nogę i ból jest taki sam.
 
marek, 29.08.2015 20.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ta uwaga skierowana jest do osoby ktora napisala post czyli do Leczenie_Fibromialgi,
 
marek, 29.08.2015 19.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wspanialy artykuł tylko zbyt naukowo napisany. Trudno sie zorientowac ile czego brac na dobe i przez jaki okres czasu.
 
Leczenie_Fibromialgi, 26.08.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fibromialgia jest w większości przypadków spowodowana ciężkim niedoborem witaminy D (85% ludzi ma jakiś niedobór głównie przez brak nasłoneczniania zwierząt hodowlanych). Należy pójść na badanie krwi do jakiegokolwiek laboratorium i poprosić o badanie witaminy D 25(OH) - koszt to ok. 60zł (badanie to nie jest refundowane u lekarza rodzinnego, lekarze rodzinni też nie mają pojęcia o leczeniu niedoboru wit. D). Stężenie wit. D < 40 ng/ml oznacza jej niedobór, < 20 ng/ml to ciężki niedobór. Należy podwyższyć jej stężenie do 50 - 80 ng/ml i utrzymać ten poziom przez minimum pół roku (objawy bóle powinny ustąpić po tym czasie, podczas leczenia mogą się zwiększać, sztywność i ból ścięgien oznacza wyciągania wapnia – przyda się wtedy wit. K2). Niedobór witaminy D powoduje też zwapnienia, dlatego wit. K2 może być przydatna do ich usuwania. Przykład leczenia dla masy 60kg: - 50 000 IU wit. D3 tygodniowo (1 razy po 50 000) przez pół roku, następnie taka sama dawka podtrzymująca przez minimum pół roku. Dla masy 60kg powyżej 70 000 IU tygodniowo ważne są koenzymy (witamina D3 je zużywa, a niedobory prowadzą do poważnych efektów ubocznych). - 150 000 IU wit. D3 tygodniowo (3 razy po 50 000) przez 2 miesiące wraz z koenzymami: magnez (ok. 1500mg tygodniowo), witamina A (marchew 500g tyg.), witamina K2 - 1400mcg tygodniowo. Następnie 50 000 IU wit. D3 tygodniowo przez minimum pół roku (najlepiej do końca życia). Dla masy 60kg 20 000 IU podnosi stężenie witaminy D o 1 ng/ml. Nie należy brać D3 częściej niż 3 razy w tygodniu, aby zapobiec hiperkalcemi. Zalecam Bio Tech Pharmacal, D3-50 – 100 tabletek po 50 000 IU. Nie należy kupować suplementów zawierających oleje (ulegają jełczeniu) oraz zawierających stearynian magnezu (powoduje problemy z jelitami). Dobrze jest też brać naturalną multiwitaminę – np. MegaFood One Daily. Należy też zapoznać się z objawami niedoboru magnezu, wit. K, wit. A. Więcej informacji o fibromialgi i innych jej przyczynach: http://www.easy-immune-health.com/fibromyalgia-cause.html http://www.easy-immune-health.com/fibromyalgia-and-vitamin-d.html http://www.easy-immune-health.com/vitamin-d-and-pain.html http://www.easy-immune-health.com/causes-of-peripheral-neuropathy.html http://www.easy-immune-health.com/signs-of-magnesium-deficiency.html
 
następne »
strona 1 z 29
DlaPacjentow24.pl
Sposób na atopowe zapalenie skóry:
jak dbać o skórę z AZS
Sposób na atopowe zapalenie skóry: jak dbać o skórę z AZS
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. O dnie moczanowej mówiono kiedyś -...

więcej

34606

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

24679

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy...

więcej

22236

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

20067

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Książeczkę ciążową powinna mieć Pani założoną na pierwszej lub drugiej wizycie. Zakres zalecanych badań do wykonania w ciąży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie badania na...

Proszę rozważyć rozpoznanie OBRZĘK NACZYNIO-RUCHOWY QUINCKEGO, zwłaszcza jeżeli przyjmuje Pani leki na nadciśnienie. Tym sprawami zajmuje się alergolog. Łączę wyrazy szacunku, Prof. A. Krzeski

Tak, kardiomiopatia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie zawsze ujawnia się jednak już przy urodzeniu, a często - w zależności od rodzaju - w wieku późniejszym. Natomiast co do kwestii...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.