FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Konsultant:prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Samborski, reumatolog, kierownik Zakładu Fizjoterapii i Reumatologii AM w Poznaniu
207 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem wyczerpania, zesztywnienia rano, a ból mięśni i kości w całym ciele pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami. Jakie są przyczyny i objawy fibromialgii? Jak przebiega leczenie fibromialgii?

Fibromialgia charakteryzuje się głównie rozległymi bólami (kostno-mięśniowymi) oraz ogólnym zmęczeniem i problemami ze snem. Cierpiący na zespół fibromialgii wędrują od lekarza do lekarza i rzadko znajdują pomoc. Dlaczego? Bo badania laboratoryjne nie wykazują zmian świadczących o konkretnej dolegliwości. We krwi nie ma np. właściwego dla innych chorób reumatycznych czynnika reumatoidalnego. Jak więc leczyć pacjenta, który mówi, że wszystko go boli, a określenie konkretnej przyczyny nie jest możliwe?

Lekarze uważają, że zgłaszane dolegliwości to przejaw histerii, a nie konkretna choroba. Oszacowano, że w ciągu 5 lat choroby pacjent odwiedza co najmniej 15 specjalistów. Każdy z nich zapisuje leki, coś zaleca, ale poprawy samopoczucia i tak nie ma.

Nie przegap

Fibromialgia: nieznośny ból

Postawienie diagnozy to rzeczywiście trudne zadanie, bo choroba jest bardzo niejednorodna. Nie ma dwóch osób, które cierpią w ten sam sposób. Fibromialgia może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami.

Ból może dotyczyć fragmentu ciała lub pojawiać się na całym jego obszarze. Zwykle zaczyna się w okolicy krzyża, skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk, bioder, wreszcie do kolan i kostek. Dolegliwości obejmują też klatkę piersiową, także ścięgna i więzadła, a nawet szczęki. Charakterystyczne dla fibromialgii jest występowanie tzw. punktów bolesnych.

Ból mięśni i kości może być głęboki, rozlany, przewlekły. Chorzy skarżą się na pulsujące, świdrujące, wykręcające, kłujące i strzelające bóle mięśni.
Fibromialgia to błędne koło - ból prowadzi do napięcia mięśni, a to z kolei wywołuje, że dolegliwości są jeszcze silniejsze. Często też pojawiają się zaburzenia neurologiczne: drętwienie i mrowienie. Rano pojawia się sztywność mięśni. Nie wiadomo, dlaczego ból raz rośnie, raz maleje. Zwykle jest silniej odczuwany w zimne lub wilgotne dni, bezsenne noce, po wyczerpującej pracy fizycznej lub umysłowej.

Ciągłe zmęczenie - objaw fibromialgii

Oprócz bólów w mięśniach chorzy skarżą się na ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, poważne zaburzenia snu, powiększenie węzłów chłonnych. Wszechogarniające zmęczenie nie pozwala wykonywać najprostszych czynności. Wraz z rozwojem choroby następuje znaczne ograniczenie samodzielności.

Bezsenność jest częsta przy fibromialgii. Zaburzenia snu są związane z nieprawidłowym rytmem wydzielania melatoniny, kortyzolu oraz DHEA. Badania wskazują też na nieprawidłowości w fazie REM (głębokiego snu) - to uniemożliwia głęboki i regenerujący sen, jest on bowiem stale przerywany przez nagłą aktywność mózgu (jakby wyrwanego z głębokiego snu). Stąd właśnie obezwładniające zmęczenie.

Inne objawy towarzyszące chorobie są równie dokuczliwe. Często pojawia się nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, bóle głowy przypominające migrenę, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji. Chorzy skarżą się na tzw. kluchy w gardle, zimne ręce i nogi. Do tego dochodzą dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych (choć nie są uszkodzone). Zdarza się niekontrolowany, przyspieszony oddech, kołatanie serca w stanie spoczynku, dolegliwości żołądkowe, zaparcia lub skłonność do biegunek, częste oddawanie moczu.

Typowe dolegliwości przy fibromialgii

 • Ból karku promieniujący do szyi i barków.
 • Bóle dolnej części pleców promieniujące ku górze.
 • Obecność miejsc szczególnie wrażliwych na dotyk.
 • Pogorszenie nastroju, depresja, zmęczenie, niepokój, brak energii.
 • Kłopoty ze snem, budzenie się nad ranem z obolałym i sztywnym kręgosłupem.
 • Migrena.
 • Kłopoty z jelitami (od zaparcia do biegunki).

Co sprzyja zachorowaniom na fibromialgię

Jeżeli wymienione niżej czynniki występują pojedynczo, organizm poradzi sobie z nimi. Jeśli się nagromadzą - mogą być przyczyną fibromialgii.

 • Fizyczne choroby i urazy
 • Znaczny i niewłaściwy wysiłek fizyczny
 • Troski rodzinne
 • Rozstania z bliskimi
 • Kryzysy życiowe
 • Krzywdy psychiczne
 • Obniżenie pozycji społecznej
 • Izolacja
 • Depresja
 • Mobbing
 • Problemy zawodowe
 • Problemy finansowe

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 01.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 207)
pico, 05.07.2014 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Droga Ewo! Ja myślę, że stan twego układu kostnego jest wynikiem żażywania sterydów.Dzieje się to tak,że sterydy mają negatywny wpływ na p[oziom witaminy D w organiźmie.A jest ona potrzebna, by były mocne kości.Biorąc sterydy należy brać witaminę D i stale pić tran.Inaczej człowiek stanie się w krótkim czasie kaleką.Zwłaszcza stawy biodrowe są mocno narażone.Należy się opalać latem od 10 do godz. 15---z pół godziny dziennie.Inne leki, które rozwalają układ kostny oprócz sterydów to:leki przeciwpadaczkowe, leki na tarczycę po operacji tarczycy,fenytoina,[Phenytoinum,fenobarbital,ryfamycyna,orlistat,Xenical,Alli,Cholestyramine.Najorsze jednak sa sterydy. Jeśli ktoś jest po operacji tarczycy, to musi koniecznie zbadać krew---parathormon i sprawdzić jak się ma sprawa z przytarczycami.Czasem chirurg ciachnie z rozpędu przytarczyce wraz z tarczycą i potem sa problemy zdrowotne.Należy tez kontrolować poziom wapnia i fosforu.Jak poziom wapnia z a wysoki, to może być nadczynność przytarczyc.
 
pico, 05.07.2014 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A może spróbuj pojechać do uzdrowiska Solec Zdrój lub Busko Zdrój,woj .świętokrzyskie.Są tam kąpiele siarczkowe, które b. dobrze działają na bóle stawów i mięśni.Może to pomoże.Warto spróbować.Jedna kąpiel w Busku kosztuje 15 czy 16 zł,a w Solcu 25.Poczytaj w necie o tych kąpielach i ich właściwościach i wpływie na stawy i tkankę łaczną.
 
Barbara, 11.06.2014 22.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od kilku, może nawet kilkunastu tygodni dokucza mi ból łydki prawej nogi, na prawo od kości goleniowej,, 4-5 cm. nizej kolana.Zaczęło sie od bólu punktowego, wiązałam go ze specyficznym wychodzeniem z łóżka, pewnego ucisku w konkretnym miejscu.niestety, z upływem czasu zaczął się rozprzestrzeniać i dawać o sobie znać nawet bez żadnego dotyku.Oczywiście jest to ból, który aż tak bardzo życia nie utrudnia i jest spokojnie do przeżycia. Mimo to troche mnie niepokoi jego wzrost powierzchni i natężenia bólu. Czy muszę się nad tym zastanawiać, czy sobie odpuścić?
 
leti, 07.05.2014 11.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moi drodzy, jedyne co wam może pomóc, to odpowiednia dieta, żadne leki nie działają, leczą tymczasowo objawy, ale nie przyczynę choroby. Ja też jestem chora i dzięki odpowiedniemu odżywianiu czuję się lepiej z dnia na dzień i w końcu zaczęłam spać w nocy. Dozwolone są tylko świeże i gotowane warzywa (ale nie są wskazane ziemniaki, papryka, pomidor, ogórek, bakłażan), owoce wszelkiego rodzaju, ryby 3 razy w tygodniu i mięso 2 razy w tygodniu z kurczaka bądź indyka. Trzeba wyrzucić z jadłospisu wszystkie produkty zawierające gluten, dozwolony jest ryż, kasza gryczana, jęczmienna, zero mleka i produktów mlecznych, zero kawy, napojów gazowanych, alkoholu, tylko woda!!! Nie zaszkodzi spróbować, a mnie dużo pomogło. Podkreślam, że nie biorę żadnych leków, tylko witaminy.
 
Binia, 16.04.2014 14.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cierpię na to schorzenie od paru lat, lekarze nie mają pojęcia jak mi pomóc, zbywają mnie lekami, co raz to coś nowego. Czuję się jak królik doświadczalny. Nikt mi nie powiedział do tej pory, na czym to polega. Dziękuję za obszerny artykuł. Nareszcie coś wiem.
 
bb47, 10.04.2014 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarka rodzinna patrzy na mnie ironicznie, a bóle stawów (nadgarstki, łokcie, barki, nieraz kolana i często stopy), mięśni i dolnych partii kręgosłupa doprowadzają mnie do ciąglego rozdraznienia i braku chęci do życia. Wypróbowałem już wszelkie mazidła, kremy, żele i fizykoterpię. Bez rezultatów. Co z tym robić? Może jest ktoś mądry, kto wie? Proszę napiszcie. Jakie badania powinienem zrobić?
 
bartek44, 29.03.2014 12.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeżeli ktoś uprawia aktywnie sport to niestety może nabawić się niedoboru potasu, rpzez co organizm staje się bardziej zmęcozny, dlatego warto wykonać jonogram
 
jeg, 01.01.2014 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
100% racji
 
jeg, 01.01.2014 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja polecam wszystkim badania na boreliozę i wszelkie inne odkleszczowe choroby plus chlamydioza... Prosze poczytać jakie objawy dają te wszystkie świństwa i z jakimi problemami zmagają się ludzie latami. Niestety brak wiedzy wśród naszych lekarzy powoduje, że stawiane diagnozy daleko odbiegają od prawdy... SM, fibromialgia, rzs... to tylko kilka przykładów błędnych diagnoz. Wykrycie tych choróbsk jest bardzo trudne i kosztowne... leczenie antybiotykami niestety trwa latami. Lekarze, którzy leczą te choroby, niestety wielokrotnie są bezradni. Udaje się tylko zaleczyć problem.
 
Anna, 04.12.2013 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani ja też niedawno dowiedziałam się że jestem chora mam dopiero 25 Lat , moja siostra znalazła w internecie stronę centrum uzdrawiająco - rehabilitacyjnego gdzie na stronie jest filmik osoby która przez wiele lat żyła w bólu ,wypróbowała wiele możliwości żeby wyzdrowieć dopiero w tym centrum jej pomogli nie czuje już bólu no i nie bierze żadnych leków , ja już się umówiłam na wizyte w przyszłym tygodniu , jestem dobrej myśli że bedzie dobrze i mi pomogą wyzdrowieć , jeżeli bylibyście chętni to podaje strone - www.medycynaludowa.com myślę ,że warto bo ta kobieta przyjechała do Polski na leczenie aż z Ameryki , a tam jak wiemy medycyna jest bardzo zaawansowana .
 
następne »
strona 1 z 21
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Ćwicz barki - unikniesz bolesnego zapalenia stawu barkowego Ćwicz barki - unikniesz bolesnego zapalenia stawu barkowego

Szorujemy podłogi, myjemy okna, nosimy ciężkie siaty z zakupami. A latka lecą. No i pewnego razu...

więcej

12757

Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej

Kolano jest jednym z najbardziej przeciążanych i narażonych na urazy stawów, a w efekcie często...

więcej

13302

Przepuklina kręgosłupa. Wypadnięcie dysku to właśnie przepuklina kręgosłupa Przepuklina kręgosłupa. Wypadnięcie dysku to właśnie przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku....

więcej

20260

Jak leczyć HALUKSY? Jak leczyć HALUKSY?

Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są...

więcej

11728

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Wrzesień 01, 2014

A orientujecie się może czy mogę pić ten slim coffee jak mam cukrzycę? Nie zaszkodzi mi to? Dla cukrzyków jest slim coffee diabetyk . Mój mąż ma cukrzycę i pije właśnie tą kawę. Nie zapominaj jednak o ćwiczeniach i odpowiedniej diecie dla tej choroby.

data

Sierpień 31, 2014

no muszę przyznać że Aqua Slim działa, warto było w niego zainwestować:)

data

Sierpień 31, 2014

Taka szybka utrata wagi nie jest oznaką zdrowia (przy założeniu, że dieta była rozsądna). Lepiej przebadać się w kierunku wykluczenia choroby nowotworowej, która zazwyczaj powoduje nagłą i niekontrolowaną utratę wagi. Życzę negatywnych wyników badań.

data

Sierpień 31, 2014

Tabletki same w sobie nie odchudzają (były kiedyś takie, kt. odchudzały na receptę ale je wycofano, bo siały spustoszenie w organiźmie) Tabletki (niektóre) wspomagają proces odchudzanie np. poprzez zawartość chromu, kt. ogranicza nasze łaknienie na słodycze. Ważne,żęb zaczynając...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.