FIBROMIALGIA - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości

Konsultant: prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Samborski, reumatolog, kierownik Zakładu Fizjoterapii i Reumatologii AM w Poznaniu
265 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Fibromialgia (FMS) to przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Objawia się uczuciem wyczerpania, zesztywnienia rano, a ból mięśni i kości w całym ciele pojawia się z innymi, zmieniającymi się dolegliwościami. Jakie są przyczyny i objawy fibromialgii? Jak przebiega leczenie fibromialgii?

Fibromialgia charakteryzuje się głównie rozległymi bólami (kostno-mięśniowymi) oraz ogólnym zmęczeniem i problemami ze snem. Cierpiący na zespół fibromialgii wędrują od lekarza do lekarza i rzadko znajdują pomoc. Dlaczego? Bo badania laboratoryjne nie wykazują zmian świadczących o konkretnej dolegliwości. We krwi nie ma np. właściwego dla innych chorób reumatycznych czynnika reumatoidalnego. Jak więc leczyć pacjenta, który mówi, że wszystko go boli, a określenie konkretnej przyczyny nie jest możliwe?

Lekarze uważają, że zgłaszane dolegliwości to przejaw histerii, a nie konkretna choroba. Oszacowano, że w ciągu 5 lat choroby pacjent odwiedza co najmniej 15 specjalistów. Każdy z nich zapisuje leki, coś zaleca, ale poprawy samopoczucia i tak nie ma.

Fibromialgia: nieznośny ból

Postawienie diagnozy to rzeczywiście trudne zadanie, bo choroba jest bardzo niejednorodna. Nie ma dwóch osób, które cierpią w ten sam sposób. Fibromialgia może występować samodzielnie lub z innymi schorzeniami.

Ból może dotyczyć fragmentu ciała lub pojawiać się na całym jego obszarze. Zwykle zaczyna się w okolicy krzyża, skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk, bioder, wreszcie do kolan i kostek. Dolegliwości obejmują też klatkę piersiową, także ścięgna i więzadła, a nawet szczęki. Charakterystyczne dla fibromialgii jest występowanie tzw. punktów bolesnych. Ból mięśni i kości może być głęboki, rozlany, przewlekły. Chorzy skarżą się na pulsujące, świdrujące, wykręcające, kłujące i strzelające bóle mięśni.

Fibromialgia to błędne koło - ból prowadzi do napięcia mięśni, a to z kolei wywołuje, że dolegliwości są jeszcze silniejsze. Często też pojawiają się zaburzenia neurologiczne: drętwienie i mrowienie. Rano pojawia się sztywność mięśni. Nie wiadomo, dlaczego ból raz rośnie, raz maleje. Zwykle jest silniej odczuwany w zimne lub wilgotne dni, bezsenne noce, po wyczerpującej pracy fizycznej lub umysłowej.

Nie przegap

Ciągłe zmęczenie - objaw fibromialgii

Oprócz bólów w mięśniach chorzy skarżą się na ogólne zmęczenie, osłabienie odporności, poważne zaburzenia snu, powiększenie węzłów chłonnych. Wszechogarniające zmęczenie nie pozwala wykonywać najprostszych czynności. Wraz z rozwojem choroby następuje znaczne ograniczenie samodzielności.

Bezsenność jest częsta przy fibromialgii. Zaburzenia snu są związane z nieprawidłowym rytmem wydzielania melatoniny, kortyzolu oraz DHEA. Badania wskazują też na nieprawidłowości w fazie NREM (głębokiego snu) - to uniemożliwia głęboki i regenerujący sen, jest on bowiem stale przerywany przez nagłą aktywność mózgu (jakby wyrwanego z głębokiego snu). Stąd właśnie obezwładniające zmęczenie.

Inne objawy towarzyszące chorobie są równie dokuczliwe. Często pojawia się nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, bóle głowy przypominające migrenę, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji. Chorzy skarżą się na tzw. kluchy w gardle, zimne ręce i nogi. Do tego dochodzą dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych (choć nie są uszkodzone). Zdarza się niekontrolowany, przyspieszony oddech, kołatanie serca w stanie spoczynku, dolegliwości żołądkowe, zaparcia lub skłonność do biegunek, częste oddawanie moczu.

Typowe dolegliwości przy fibromialgii

 • ból karku promieniujący do szyi i barków
 • bóle dolnej części pleców promieniujące ku górze
 • obecność miejsc szczególnie wrażliwych na dotyk
 • pogorszenie nastroju, depresja, zmęczenie, niepokój, brak energii
 • kłopoty ze snem, budzenie się nad ranem z obolałym i sztywnym kręgosłupem
 • migrena
 • kłopoty z jelitami (od zaparcia do biegunki)

Co sprzyja zachorowaniom na fibromialgię

Jeżeli wymienione niżej czynniki występują pojedynczo, organizm poradzi sobie z nimi. Jeśli się nagromadzą - mogą być przyczyną fibromialgii.

 • fizyczne choroby i urazy
 • znaczny i niewłaściwy wysiłek fizyczny
 • troski rodzinne
 • rozstania z bliskimi
 • kryzysy życiowe
 • krzywdy psychiczne
 • obniżenie pozycji społecznej
 • izolacja
 • depresja
 • mobbing
 • problemy zawodowe
 • problemy finansowe

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 04.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 265)
Leczenie_Fibromialgi, 29.09.2015 22.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poniżej znajduje się dokładny opis leczenia większości przyczyn fibromialgi: http://www.docdroid.net/zwCBRkt/leczenie-fibromialgi.pdf.html http://pdfsr.com/pdf/leczenie-fibromialgi http://issuu.com/leczeniefibromialgi/docs/leczenie_fibromialgi http://www.filedropper.com/leczeniefibromialgi_1 http://multimirrorupload.com/arc4l4r8jgvq/Leczenie fibromialgi.pdf
 
marek, 29.08.2015 20.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ta uwaga skierowana jest do osoby ktora napisala post czyli do Leczenie_Fibromialgi,
 
marek, 29.08.2015 19.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wspanialy artykuł tylko zbyt naukowo napisany. Trudno sie zorientowac ile czego brac na dobe i przez jaki okres czasu.
 
Leczenie_Fibromialgi, 26.08.2015 01.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fibromialgia jest w większości przypadków spowodowana ciężkim niedoborem witaminy D (85% ludzi ma jakiś niedobór głównie przez brak nasłoneczniania zwierząt hodowlanych). Należy pójść na badanie krwi do jakiegokolwiek laboratorium i poprosić o badanie witaminy D 25(OH) - koszt to ok. 60zł (badanie to nie jest refundowane u lekarza rodzinnego, lekarze rodzinni też nie mają pojęcia o leczeniu niedoboru wit. D). Stężenie wit. D < 40 ng/ml oznacza jej niedobór, < 20 ng/ml to ciężki niedobór. Należy podwyższyć jej stężenie do 50 - 80 ng/ml i utrzymać ten poziom przez minimum pół roku (objawy bóle powinny ustąpić po tym czasie, podczas leczenia mogą się zwiększać, sztywność i ból ścięgien oznacza wyciągania wapnia – przyda się wtedy wit. K2). Niedobór witaminy D powoduje też zwapnienia, dlatego wit. K2 może być przydatna do ich usuwania. Przykład leczenia dla masy 60kg: - 50 000 IU wit. D3 tygodniowo (1 razy po 50 000) przez pół roku, następnie taka sama dawka podtrzymująca przez minimum pół roku. Dla masy 60kg powyżej 70 000 IU tygodniowo ważne są koenzymy (witamina D3 je zużywa, a niedobory prowadzą do poważnych efektów ubocznych). - 150 000 IU wit. D3 tygodniowo (3 razy po 50 000) przez 2 miesiące wraz z koenzymami: magnez (ok. 1500mg tygodniowo), witamina A (marchew 500g tyg.), witamina K2 - 1400mcg tygodniowo. Następnie 50 000 IU wit. D3 tygodniowo przez minimum pół roku (najlepiej do końca życia). Dla masy 60kg 20 000 IU podnosi stężenie witaminy D o 1 ng/ml. Nie należy brać D3 częściej niż 3 razy w tygodniu, aby zapobiec hiperkalcemi. Zalecam Bio Tech Pharmacal, D3-50 – 100 tabletek po 50 000 IU. Nie należy kupować suplementów zawierających oleje (ulegają jełczeniu) oraz zawierających stearynian magnezu (powoduje problemy z jelitami). Dobrze jest też brać naturalną multiwitaminę – np. MegaFood One Daily. Należy też zapoznać się z objawami niedoboru magnezu, wit. K, wit. A. Więcej informacji o fibromialgi i innych jej przyczynach: http://www.easy-immune-health.com/fibromyalgia-cause.html http://www.easy-immune-health.com/fibromyalgia-and-vitamin-d.html http://www.easy-immune-health.com/vitamin-d-and-pain.html http://www.easy-immune-health.com/causes-of-peripheral-neuropathy.html http://www.easy-immune-health.com/signs-of-magnesium-deficiency.html
 
helena, 26.07.2015 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam.Mam 57 lat i wszystkie objawy fibromialgii.Przed ukonczenim 48 lat zaczal sie moj wielki problem.Byl to koszmar nie chcialo mi sie zyc. Chodzilam od lekarza do lekarza przez 6 lat.Patrzyli na mnie jak na wariatke,nikt nie chcial mnie wysluchac. Poniewaz, jestem rolniczka i ciezko pracuje, mialo to byc przedwczesne zwyrodnienie stawow[oczywiscie kazdego najmniejszego stawu...ha..ha..] 3 lata temu trafilam do madrego lekarza,ktory potrafi wysluchac pacjeta i zna sie na swojej pracy.Okazalo sie ze mam fibromialgie. Juz 3 lata biore PAROGEN. jestem w pelni sprawna, chce mi sie zyc. Moge pracowac,normalnie funkcjonuje iciesze sie zdrowiem. [Jestem niezmiernie wdzieczna pani doktor reumatolog Michalowskiej oraz pani doktor neurolog Grochowskiej. Obie panie z Warszawy ]
 
cynia, 18.07.2015 21.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A dlaczego somatyzacja stresu to jest taka okropna rzeczy i taki zły pomysł? A gdyby psychiatra + psychoterapia pomógł, to byłoby źle?
 
Marlena, 14.07.2015 03.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialgan pomaga , choć nie wiem na jak długo , bo nie pamiętam już . Też muszę wrócić na jakiś czas bo nie mam siły w rękach i nogach ... To koszmar przeokropnego bólu ciągłego , już chcę mi się czasami wyć bo nikt nie rozumie że nie z lenistwa nie mogę pójść do pracy , a ja nie mam siły wyjść z domu !!
 
Marlena, 14.07.2015 03.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Id kilku lat cierpię niesamowite bóle kości , stawów a ostatnio mięśni . Jestem niezdolna funkcjonować , nie mam kompletnie siły, mam kłopoty z wejściem i wyjściem z autobusu niskopodłogowego , biorę od kilku lat leki nasenne ... Wszystkie przytoczone tu objawy posiadam i już nie daję rady . Kiedyś zażywałam MIALGAN , ale jest zbyt drogi więc zażywam leki przeciwbólowe na receptę i kółko się zamyka .
 
mira, 12.07.2015 22.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zrob sobie badania na obecnosc grzyba w organizmie. sproboj jesc czosnek i oregano - sa silnie grzybobojcze. slodycze i maka dokarmiaja grzyba
 
wiktoria, 09.07.2015 02.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciepło bardzo pomaga na bóle,ale też nie nadmierne...od lat w walce pomaga mi NAPRAWDĘ BARDZO SKUTECZNIE pled z naturalnej wełny owczej..do dziś sypiam tylko pod taką kołdrą,bez ubierania w poszwę,..zapomniałam co to pościel bo w najgorszych czasach drugą kładłam zamiast prześcieradła..i tak usypiałam w spokoju i bóle się całkiem uspakajały..zawsze tak robię nawet teraz latem..takie naturalne ciepło uspakaja wyostrzony stan nerwów powodujących ból..to będzie o wiele tańsze i o właściwym nasileniu ciepła..po takim wygrzaniu wszystko mi się uspakaja..na tzw korzeniowe bóle pomagały mi magnesy,takie jak do lodówek czy tablic magnetycznych..piszę w czasie przeszłym bo się ich już prawie całkiem pozbyłam,ale "nerwy"ogrzewam cały czas czyli tylko pod moją kołdrą,nigdy w pościeli...nago lub we flanelowej piżamce..jak będzie potrzeba opiszę dokładnie więcej..bo po ciężkiej walce jestem na bardzo dobrej drodze,,pozdrawiam...Wiktoria
 
następne »
strona 1 z 27
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przeciążony kręgosłup – przyczyna zawrotów głowy, bólu serca i drętwienia nóg Przeciążony kręgosłup – przyczyna zawrotów głowy, bólu serca i drętwienia nóg

Kręgosłup utrzymuje nas w pionie, dźwiga głowę, umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jeśli...

więcej

38234

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i zapobieganie atakom korzonków

Atak korzonków nerwowych czyli rwa kulszowa to dotkliwy ból w dole pleców paraliżujący całe ciało....

więcej

44429

ZWYRODNIENIA STAWÓW: jak pozbyć się bólu stawów

Noszenie siatek z zakupami, wielogodzinne stanie przy kuchni i pochylanie się podczas codziennych...

więcej

30024

Chondromalacja rzepki - uszkodzenie kolana przez nacisk Chondromalacja rzepki - uszkodzenie kolana przez nacisk

Chondromalacja rzepki inaczej zwana jest rozmiękaniem chrząstki stawowej rzepki. W wyniku...

więcej

29267

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie, procedura jest taka: zdjąć protezę, umyć, włożyć ponownie i spać. Jeśli proteza uwiera, należy to skorygować.

Czas zdjęcia szwów ustalany jest przez lekarza operującego i powinny być one usunięte w poradni ortopedycznej. W celu likwidacji opuchlizny należy wykonywać zimne okłady na kolano. Oto ćwiczenia,...

W sprawie planowanej ciąży powinna pani skonsultować się z leczącym panią endokrynologiem. Zachodzenie w ciążę jest zależne od przyczyny nadczynności, przebytego leczenia, poziomu przeciwciał,...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.