Srebro koloidalne: właściwości lecznicze i zastosowanie

36 komentarze
Autor: Monika Majewska

Srebro koloidalne to surowiec farmaceutyczny, na bazie którego sporządza się leki wykorzystywane przede wszystkim w okulistyce i dermatologii. Nie należy go mylić z dostępnym w aptece suplementem diety, który powszechnie uważa się za lek na niemalże wszystkie dolegliwości. Sprawdź, co to jest srebro koloidalne? Jakie ma właściwości lecznicze? Czym różni się prawdziwe srebro koloidalne od suplementów z apteki?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale), znane także jako kolargol lub srebro koloidowe, to surowiec farmaceutyczny do produkcji leków recepturowych, który jest połączeniem srebra z białkiem lub żelatyną. Ma niewiele wspólnego z suplementem diety, sprzedawanym pod tą samą nazwą, a składającym się przede wszystkim z wody, w której rozprowadzona jest niewielka ilość kolargolu.

Srebro koloidalne - właściwości lecznicze

Srebro koloidalne posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze, dlatego w XIX i na początku XX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było ono wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje.

Obecnie srebro koloidalne jest stosowane tylko zewnętrznie, głównie w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra są sporządzane specjalne krople i maści do oczu.

Srebro koloidalne jest używane także jako środek ściągający do stosowania miejscowego. Jednak obecnie rzadko opracowuje się leki dermatologiczne na bazie tej substancji.

Czy srebro koloidalne jest toksyczne?

Srebro może wykazywać właściwości toksyczne, o ile będzie podawane regularnie w większej, niż przewiduje norma dawce. Najmniejsza dawka, jaka może wywołać objawy zatrucia, wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Przy czym należy zaznaczyć, że ilościowe oszacowanie ryzyka jest oparte na badaniach z wykorzystaniem podawania dożylnego, a nie doustnego, dlatego dane te nie są w 100% wiarygodne.

To ci się przyda

To ci się przyda

Srebro koloidalne jako suplement diety

Obecnie w aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne. Jak zapewniają ich producenci, tego typu specyfiki wspomagają leczenie np. przeziębienia, kataru, kaszlu, grypy, zapalenia oskrzeli, opryszczki. Ponadto działają przeciwzapalnie i odkażająco, jak również łagodzą ból i swędzenie skóry oraz uzupełniają niedobór śladowego pierwiastka srebra w organizmie.

Należy podkreślić, że suplementy diety zawierające srebro koloidalne, które zwykle są dostępne w formie płynów, są bardzo silnie rozcieńczonymi roztworami. W związku z tym nie należy ich mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie. Ponadto nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają skuteczność działania tego typu specyfików. Bezpodstawne jest również twierdzenie, że człowiek może mieć niedobory srebra w organizmie. Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uważa srebra koloidalnego za bezpieczny i skuteczny produkt do leczenia jakichkolwiek schorzeń. W związku z tym przed zastosowaniem tego typu suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Srebrzyca

Srebrzyca, inaczej argyria, to choroba będąca skutkiem nadmiernej kumulacji srebra w organizmie. Może powstać w wyniku osadzania się cząsteczek srebra w skórze właściwej (w przypadku podawania zewnętrznego) lub stymulowania melaniny do produkcji srebrnego barwinka skóry (w przypadku podawania doustnego lub dożylnego).

Objawy choroby, pojawiają się po ok. 6 miesiącach (a nawet roku - w zależności do przyjmowanej dawki) regularnego przyjmowania srebra. Pierwszym, charakterystycznym symptomem srebrzycy jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł. Do pozostałych objawów należą nieodwracalne zmiany koloru skóry (wybranych obszarów lub całej powierzchni) i paznokci.

Jeżeli chory regularnie przyjmował krople do oczu zawierające srebro, może zmienić się barwa gałek ocznych, która jest wynikiem gromadzenia się pierwiastka w rogówce i torebce przedniej soczewki.

Charakterystyczne jest także zabarwienie narządów wewnętrznych na niebieski lub niebiesko-szary. W skrajnych przypadkach srebro, w umiarkowanych ilościach, można znaleźć w moczu i kale, a także w ślinie.

Oprócz srebra w czystej postaci, każdy związek srebra (azotan srebra, octan srebra, argyrol, itp.), w wysokiej dawce, może powodować srebrzycę. Innym czynnikiem predysponującym do rozwoju srebrzycy jest ekspozycja skóry na światło słoneczne.

Polecamy
Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) jest wynikiem gromadzenia się związków srebra w organizmie. Pojawia się wówczas charakterystyczne szaroniebieskie zabarwienie skóry, które nie znika ...

Czy srebro jest rakotwórcze?

Jak dowiadujemy się ze Zintegrowanego Systemu Informacji na temat Ryzyka IRIS (Integrated Risk Information System) opracowanego przez Environmental Protection Agency (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska), podwyższona zawartość srebra w organizmie nie powoduje działań kancerogennych.

Nie oznacza to jednak, że srebro jest nieszkodliwe. Wystawienie na kontakt ze srebrem może doprowadzić nie tylko do szaroniebieskiego odbarwienia skóry. Jednak w dalszej kolejności obecność srebra w organizmie może wywołać choroby nerek, wątroby oraz stwardnienie tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku.

Ważne

Ważne

Człowiek jest poddawany działaniu srebra codziennie, głównie poprzez oddychanie, picie wody, spożywanie żywności. Naukowcy oceniają, że 98-99% dostarczanego srebra jest wydalane z organizmu na drugi dzień, a pozostałe 1-2% kumuluje się w organizmie człowieka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.12.2016

Komentarze (1 - 10 z 36)
Adrianka, 11.01.2017 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam opinie o właściwościach przeciwtrądzikowych. Też stosowałam jako uzupełnienie do terapii, z antybiotykiem i pomaga. Miałam preparat ze sklepu hadwao. Nie zdecydowałabym się na "domowe" srebro bo nie ufam takim wyrobom. Oczywiście najważniejszy jest antybiotyk, a srebro jest dodatkiem ale przyspiesza proces i wspomaga
 
Paulina, 21.12.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosuję srebro koloidalne jako dodatek do terapii przeciwtrądzikowej. Leki dostałam od dermatologa. Z tego co wiem, może być uzupełnieniem dla takich terapii, zapobiega też wydzielaniu sebum, co w moim przypadku sprawdziło się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o teorie związane ze srebrzycą to dotyczy to srebra jonowego, nie koloidalnego. Srebro koloidalne nie kumuluje się w organizmie i jest naturalnie z niego wydalane
 
Anka, 31.10.2016 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brałam srebro na anginę i zapalenie zatok. Nie pomogło nic, nawet w minimalnym stopniu. Tak więc artykuł jest prawdziwy a bzdurne są opinie tych co im niby ''pomogło''. Widocznie nie byli chorzy lub podziałała autosugestia (efekt placebo) co też potwierdza to że tak naprawdę nie byli chorzy. Pozdrawiam i nie dawajcie się nabierać ludziom którzy wykonują domowe srebro które rzekomo leczy wszystko.
 
Adam, 14.10.2016 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wydaje mi się, że "autowypełnienie" pomogło mojej małżonce. Najważniejsze, że nie muszę się za jej wypowiedź wstydzić ;) Pozdrawiam!
 
PiloT, 14.10.2016 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Adam, chyba żona zapomniała zmienić Twój podpis i się pod Ciebie podszyła xD
 
Adam, 10.10.2016 12.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosowałam przez dłuższy okres srebro koloidalne, ponieważ cierpiałam na straszne zmiany ropne skóry. Większość ludzi mi odradzało ten produkt mówiąc, że nie jest to do końca bezpieczna metoda. Zaryzykowałam i nie żałuje, ponieważ efekt przerósł moje oczekiwania. Nie chce mi się dokładnie opisywać zasady działania srebra... mogę tylko dodać, że stosowanie tego w rozsądnych dawkach i nie za często przynosi znakomite efekty. Testowałam dziesiątki różnych maści sterydowych, antybiotyków, ale efekty nie były zadowalające. Polecam Srebro koloidalne wszystkim osobom cierpiącym na różnego rodzaju zmiany skórne i nie tylko ;))
 
Dominik, 30.09.2016 05.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście miało być koloidalne. Te słowniki w telefonach.
 
Dominik, 30.09.2016 05.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie. Od około roku mam ropne zapalenie migdałków. Żaden antybiotyk nie pomaga. Wymaz z gardła niczego nie wykazał. Laryngolog mówi, że trzeba usunąć wszystkie migdały operacyjnie. Czy srebro kolonialne może pomóc?
 
borys, 12.09.2016 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam czy srebro można podawać dzieci, czy jest dla nich bezpieczne
 
Zdrowy człowiek, 27.08.2016 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) - to jedna z największych organizacji przestępczych na świecie, wspierana i utrzymywana przez korporacje farmaceutyczne, czyli zwykłych morderców. Jeszcze nigdy, odkąd w/w zaczęły działać, nie było tylu zgonów na świecie! Chemia nigdy i w niczym nie pomogła żadnemu człowiekowi, wręcz przeciwnie...
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

1378

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

1106

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

1092

Witamina C LEWOSKRĘTNA jest najlepsza? Właściwości witaminy C lewoskrętnej Witamina C LEWOSKRĘTNA jest najlepsza? Właściwości witaminy C lewoskrętnej

Witamina C lewoskrętna ma właściwości lecznicze, a witamina C prawoskrętna nie działa lub jest...

więcej

854

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeśli wstępne rozpoznanie zostanie potwierdzone i opisywane zmiany występują w przebiegu rogowacenia mieszkowego, to należy zadziałać dwukierunkowo - wykonywać zabiegi złuszczające (peeling lub kremy...

Kilka dni przed planowaną miesiączką można zajść w ciążę, ale jeśli do stosunku doszło kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, to w wyniku tego stosunku w ciążę zajść nie było można.

Przy wymowie głosek szumiących, czyli sz, ż, cz, dż, język jest ułożony "w łyżeczkę" z bokami dociśniętymi do bocznych dziąseł. Powietrze podczas wymowy tej głoski powinno wypływać dość wąskim...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.