Srebro koloidalne: właściwości lecznicze i zastosowanie

44 komentarze
Autor: Monika Majewska

Srebro koloidalne to surowiec farmaceutyczny, na bazie którego sporządza się leki wykorzystywane przede wszystkim w okulistyce i dermatologii. Nie należy go mylić z dostępnym w aptece suplementem diety, który powszechnie uważa się za lek na niemalże wszystkie dolegliwości. Sprawdź, co to jest srebro koloidalne? Jakie ma właściwości lecznicze? Czym różni się prawdziwe srebro koloidalne od suplementów z apteki?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale), znane także jako kolargol lub srebro koloidowe, to surowiec farmaceutyczny do produkcji leków recepturowych, który jest połączeniem srebra z białkiem lub żelatyną. Ma niewiele wspólnego z suplementem diety, sprzedawanym pod tą samą nazwą, a składającym się przede wszystkim z wody, w której rozprowadzona jest niewielka ilość kolargolu.

Srebro koloidalne - właściwości lecznicze

Srebro koloidalne posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze, dlatego w XIX i na początku XX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było ono wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje.

Obecnie srebro koloidalne jest stosowane tylko zewnętrznie, głównie w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra są sporządzane specjalne krople i maści do oczu.

Srebro koloidalne jest używane także jako środek ściągający do stosowania miejscowego. Jednak obecnie rzadko opracowuje się leki dermatologiczne na bazie tej substancji.

Czy srebro koloidalne jest toksyczne?

Srebro może wykazywać właściwości toksyczne, o ile będzie podawane regularnie w większej, niż przewiduje norma dawce. Najmniejsza dawka, jaka może wywołać objawy zatrucia, wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Przy czym należy zaznaczyć, że ilościowe oszacowanie ryzyka jest oparte na badaniach z wykorzystaniem podawania dożylnego, a nie doustnego, dlatego dane te nie są w 100% wiarygodne.

To ci się przyda

To ci się przyda

Srebro koloidalne jako suplement diety

Obecnie w aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne. Jak zapewniają ich producenci, tego typu specyfiki wspomagają leczenie np. przeziębienia, kataru, kaszlu, grypy, zapalenia oskrzeli, opryszczki. Ponadto działają przeciwzapalnie i odkażająco, jak również łagodzą ból i swędzenie skóry oraz uzupełniają niedobór śladowego pierwiastka srebra w organizmie.

Należy podkreślić, że suplementy diety zawierające srebro koloidalne, które zwykle są dostępne w formie płynów, są bardzo silnie rozcieńczonymi roztworami. W związku z tym nie należy ich mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie. Ponadto nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają skuteczność działania tego typu specyfików. Bezpodstawne jest również twierdzenie, że człowiek może mieć niedobory srebra w organizmie. Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uważa srebra koloidalnego za bezpieczny i skuteczny produkt do leczenia jakichkolwiek schorzeń. W związku z tym przed zastosowaniem tego typu suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Srebrzyca

Srebrzyca, inaczej argyria, to choroba będąca skutkiem nadmiernej kumulacji srebra w organizmie. Może powstać w wyniku osadzania się cząsteczek srebra w skórze właściwej (w przypadku podawania zewnętrznego) lub stymulowania melaniny do produkcji srebrnego barwinka skóry (w przypadku podawania doustnego lub dożylnego).

Objawy choroby, pojawiają się po ok. 6 miesiącach (a nawet roku - w zależności do przyjmowanej dawki) regularnego przyjmowania srebra. Pierwszym, charakterystycznym symptomem srebrzycy jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł. Do pozostałych objawów należą nieodwracalne zmiany koloru skóry (wybranych obszarów lub całej powierzchni) i paznokci.

Jeżeli chory regularnie przyjmował krople do oczu zawierające srebro, może zmienić się barwa gałek ocznych, która jest wynikiem gromadzenia się pierwiastka w rogówce i torebce przedniej soczewki.

Charakterystyczne jest także zabarwienie narządów wewnętrznych na niebieski lub niebiesko-szary. W skrajnych przypadkach srebro, w umiarkowanych ilościach, można znaleźć w moczu i kale, a także w ślinie.

Oprócz srebra w czystej postaci, każdy związek srebra (azotan srebra, octan srebra, argyrol, itp.), w wysokiej dawce, może powodować srebrzycę. Innym czynnikiem predysponującym do rozwoju srebrzycy jest ekspozycja skóry na światło słoneczne.

Polecamy
Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) jest wynikiem gromadzenia się związków srebra w organizmie. Pojawia się wówczas charakterystyczne szaroniebieskie zabarwienie skóry, które nie znika ...

Czy srebro jest rakotwórcze?

Jak dowiadujemy się ze Zintegrowanego Systemu Informacji na temat Ryzyka IRIS (Integrated Risk Information System) opracowanego przez Environmental Protection Agency (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska), podwyższona zawartość srebra w organizmie nie powoduje działań kancerogennych.

Nie oznacza to jednak, że srebro jest nieszkodliwe. Wystawienie na kontakt ze srebrem może doprowadzić nie tylko do szaroniebieskiego odbarwienia skóry. Jednak w dalszej kolejności obecność srebra w organizmie może wywołać choroby nerek, wątroby oraz stwardnienie tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku.

Ważne

Ważne

Człowiek jest poddawany działaniu srebra codziennie, głównie poprzez oddychanie, picie wody, spożywanie żywności. Naukowcy oceniają, że 98-99% dostarczanego srebra jest wydalane z organizmu na drugi dzień, a pozostałe 1-2% kumuluje się w organizmie człowieka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.12.2016

Komentarze (1 - 10 z 44)
SzaryWilk, 27.05.2017 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Spotkalam sie z opiniami, ze tylko srebro w posraci niezjoniowanej jest dobre, co sadzisz o tym?
 
Szary, 27.05.2017 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W trasach chemicznych juz od dobrych 5-6 lat stosuja alminium zamiast srebra. I to jest dopiero zaraza.
 
Stanisław, 14.05.2017 18.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nareszcie wiem , po co ten cały chemtrails. Przecież oni rozpylają jodek srebra dla naszego dobra,w gratisie.
 
DRG, 10.05.2017 09.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jakie srebro brałaś ? Może to była zwykła Woda . Roztwory stężonego SREBRA były stosowane od wieków do leczenia nawet trudno gojących i "paprzących " się ran . I Ono Działało . Niestety przedstawiciele koncernów faramceutycznych zrobili antykampanię, aby promować własne leki po 100 zł i zatajają rzczywiste stężenie SREBRA w PPM , więc sprzedawane preparaty to praktycznie sama woda. Nie moży być więc mowy o efektach leczenia.
 
Jan z Glasgow, 03.05.2017 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwazam ze srebro jest bardzo dobrym elementem skladowym akumulatorow i czesci elektronicznych w zwiazku z czym jako psycholog moge przypuszczac, ze srebro dziala bardzo dobrze na osobniki ktore mozna nazwac "robotami" a nie dziala w ogole na osobniki ktore nazywam "ludzmi". "Roboty" po prosu uzepelniaja nadwatone badz uszkodzone elementy w swoim organizmie a na prawdziwych ludzi to nie dziala.
 
Smerfetka, 29.03.2017 20.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Używam srebro koloidalne od lat. Oczywiscie, ze jak dorwie mutant wirus i bakteria a organizm jest osłabiony, to nawet łykanie litrów srebra, złota , platyny i naturalnych specyfików, jak czosnek, herbatka z cytryną, malinami itd nie pomoże. Poza tym zawsze zalecany jest zdrowy rozsądek i umiar. Jednak jonowe srebro koloidalne nie raz mi pomogło w opanowaniu stanów ropnych na skórze, zapaleniu gardła, katarze i obeszło się bez antybiotyków. Syn miał gronkowca w nosie i sama zakrapiałam mu srebrem koloidalnym i p. doktor byłą zdziwiona, ze antybiotyki nie pomogły a to pomogło. Ostatnio wynalazłam w aptece srebro koloidalne w sprayu na zatoki i zastosowałam u siebie i u syna i choroba sie ustabilizowała i obyło sie bez antybiotyków:) dodatkowo gardło płukałam tez srebrem koloidalnym do płukania jamy ustnej - z tej samej firmy. Wszystko jest dla ludzi ale z głową.
 
Jogi, 11.03.2017 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli masz problemy z wirusami grypy czy zatokami Srebro pomaga, działa po 5 minutach trzeba uważać na przedawkowanie używać pół nakrętki na pół szklanki wody, raz na dwa tygodnie, w przypadku silnego kaszlu używać przez dwa dni pomaga od razu Jak zauważyłem niektóre wypowiedzi są DEZINFORMACJA Farmakologów, bo wtedy nie stosuje się popularnych leków za które się płaci około 80 zł a żeby wyzdrowieć na dziwne sezonowe zachorowania na grypę, być może są wywoływane celowo poprzez chemtrails
 
Marko, 14.02.2017 21.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Podpisuje sie pod tä wypowiedziä. Marko z Berlina
 
Adrianka, 11.01.2017 10.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam opinie o właściwościach przeciwtrądzikowych. Też stosowałam jako uzupełnienie do terapii, z antybiotykiem i pomaga. Miałam preparat ze sklepu hadwao. Nie zdecydowałabym się na "domowe" srebro bo nie ufam takim wyrobom. Oczywiście najważniejszy jest antybiotyk, a srebro jest dodatkiem ale przyspiesza proces i wspomaga
 
Paulina, 21.12.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosuję srebro koloidalne jako dodatek do terapii przeciwtrądzikowej. Leki dostałam od dermatologa. Z tego co wiem, może być uzupełnieniem dla takich terapii, zapobiega też wydzielaniu sebum, co w moim przypadku sprawdziło się bardzo dobrze. Jeśli chodzi o teorie związane ze srebrzycą to dotyczy to srebra jonowego, nie koloidalnego. Srebro koloidalne nie kumuluje się w organizmie i jest naturalnie z niego wydalane
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

386

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

360

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

322

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

308

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zarówno w testach ciążowych, jak i badając beta HCG można rozpoznać ciążę w każdym dniu jej trwania. beta HCG wzrasta w pierwszym trymestrze ciąży dość szybko, w następnych tygodniach maleje i...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.