Srebro koloidalne: właściwości lecznicze i zastosowanie

27 komentarze
Autor: Monika Majewska

Srebro koloidalne to surowiec farmaceutyczny, na bazie którego sporządza się leki wykorzystywane przede wszystkim w okulistyce i dermatologii. Nie należy go mylić z dostępnym w aptece suplementem diety, który powszechnie uważa się za lek na niemalże wszystkie dolegliwości. Sprawdź, co to jest srebro koloidalne? Jakie ma właściwości lecznicze? Czym różni się prawdziwe srebro koloidalne od suplementów z apteki?

Srebro koloidalne (Argentum colloidale), znane także jako kolargol lub srebro koloidowe, to surowiec farmaceutyczny do produkcji leków recepturowych, który jest połączeniem srebra z białkiem lub żelatyną. Ma niewiele wspólnego z suplementem diety, sprzedawanym pod tą samą nazwą, a składającym się przede wszystkim z wody, w której rozprowadzona jest niewielka ilość kolargolu.

Srebro koloidalne - właściwości lecznicze

Srebro koloidalne posiada właściwości bakerio- grzybo- i wirusobójcze, dlatego w XIX i na początku XX wieku, czyli w czasach, kiedy nie było jeszcze antybiotyków, było ono wykorzystywane w leczeniu licznych schorzeń, których przyczynami były chorobotwórcze drobnoustroje.

Obecnie srebro koloidalne jest stosowane tylko zewnętrznie, głównie w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra są sporządzane specjalne krople i maści do oczu.

Srebro koloidalne jest używane także jako środek ściągający do stosowania miejscowego. Jednak obecnie rzadko opracowuje się leki dermatologiczne na bazie tej substancji.

Nie przegap

Czy srebro koloidalne jest toksyczne?

Srebro może wykazywać właściwości toksyczne, o ile będzie podawane regularnie w większej, niż przewiduje norma dawce. Najmniejsza dawka, jaka może wywołać objawy zatrucia, wynosi 0,014 mg srebra na kilogram ciała dziennie. Przy czym należy zaznaczyć, że ilościowe oszacowanie ryzyka jest oparte na badaniach z wykorzystaniem podawania dożylnego, a nie doustnego, dlatego dane te nie są w 100% wiarygodne.

To ci się przyda

To ci się przyda

Srebro koloidalne jako suplement diety

Obecnie w aptekach są dostępne suplementy diety, które zawierają srebro koloidalne. Jak zapewniają ich producenci, tego typu specyfiki wspomagają leczenie np. przeziębienia, kataru, kaszlu, grypy, zapalenia oskrzeli, opryszczki. Ponadto działają przeciwzapalnie i odkażająco, jak również łagodzą ból i swędzenie skóry oraz uzupełniają niedobór śladowego pierwiastka srebra w organizmie.

Należy podkreślić, że suplementy diety zawierające srebro koloidalne, które zwykle są dostępne w formie płynów, są bardzo silnie rozcieńczonymi roztworami. W związku z tym nie należy ich mylić z srebrem koloidalnym, które jest stosowane w medycynie. Ponadto nie ma dowodów naukowych, które potwierdzają skuteczność działania tego typu specyfików. Bezpodstawne jest również twierdzenie, że człowiek może mieć niedobory srebra w organizmie. Co więcej, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uważa srebra koloidalnego za bezpieczny i skuteczny produkt do leczenia jakichkolwiek schorzeń. W związku z tym przed zastosowaniem tego typu suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Srebrzyca

Srebrzyca, inaczej argyria, to choroba będąca skutkiem nadmiernej kumulacji srebra w organizmie. Może powstać w wyniku osadzania się cząsteczek srebra w skórze właściwej (w przypadku podawania zewnętrznego) lub stymulowania melaniny do produkcji srebrnego barwinka skóry (w przypadku podawania doustnego lub dożylnego).

Objawy choroby, pojawiają się po ok. 6 miesiącach (a nawet roku - w zależności do przyjmowanej dawki) regularnego przyjmowania srebra. Pierwszym, charakterystycznym symptomem srebrzycy jest niebieskie zabarwienie linii dziąseł. Do pozostałych objawów należą nieodwracalne zmiany koloru skóry (wybranych obszarów lub całej powierzchni) i paznokci.

Jeżeli chory regularnie przyjmował krople do oczu zawierające srebro, może zmienić się barwa gałek ocznych, która jest wynikiem gromadzenia się pierwiastka w rogówce i torebce przedniej soczewki.

Charakterystyczne jest także zabarwienie narządów wewnętrznych na niebieski lub niebiesko-szary. W skrajnych przypadkach srebro, w umiarkowanych ilościach, można znaleźć w moczu i kale, a także w ślinie.

Oprócz srebra w czystej postaci, każdy związek srebra (azotan srebra, octan srebra, argyrol, itp.), w wysokiej dawce, może powodować srebrzycę. Innym czynnikiem predysponującym do rozwoju srebrzycy jest ekspozycja skóry na światło słoneczne.

Polecamy
Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) - przyczyny, objawy i leczenie

Srebrzyca (argyria) jest wynikiem gromadzenia się związków srebra w organizmie. Pojawia się wówczas charakterystyczne szaroniebieskie zabarwienie skóry, które nie znika ...

Czy srebro jest rakotwórcze?

Jak dowiadujemy się ze Zintegrowanego Systemu Informacji na temat Ryzyka IRIS (Integrated Risk Information System) opracowanego przez Environmental Protection Agency (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska), podwyższona zawartość srebra w organizmie nie powoduje działań kancerogennych.

Nie oznacza to jednak, że srebro jest nieszkodliwe. Wystawienie na kontakt ze srebrem może doprowadzić nie tylko do szaroniebieskiego odbarwienia skóry. Jednak w dalszej kolejności obecność srebra w organizmie może wywołać choroby nerek, wątroby oraz stwardnienie tętnic, a odkładanie się srebra w oczodołach może wpływać na zaburzenia wzroku.

Ważne

Ważne

Człowiek jest poddawany działaniu srebra codziennie, głównie poprzez oddychanie, picie wody, spożywanie żywności. Naukowcy oceniają, że 98-99% dostarczanego srebra jest wydalane z organizmu na drugi dzień, a pozostałe 1-2% kumuluje się w organizmie człowieka.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 27)
Zdrowy człowiek, 27.08.2016 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) - to jedna z największych organizacji przestępczych na świecie, wspierana i utrzymywana przez korporacje farmaceutyczne, czyli zwykłych morderców. Jeszcze nigdy, odkąd w/w zaczęły działać, nie było tylu zgonów na świecie! Chemia nigdy i w niczym nie pomogła żadnemu człowiekowi, wręcz przeciwnie...
 
SLawomir, 13.08.2016 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jeżeli prawdziwe są opinie o niejonowym srebrze, to jestem pod wrażeniem tylko tak naprawdę nie wierzę przynajmniej większości tych komentarzy. Może dlatego że rodziny lekarzy i oni sami również umierają na raka przedwcześnie czy na jakieś inne choroby które mogłyby być zniszczone przez srebro. Ale chciałbym być przekonany. Pozdrawiam wszystkich nawet Tych którzy pracują na tych forach
 
Brzęczyszczykiewicz, 06.08.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma lepszego specyfiku jak Niejonowe Nano Srebro Koloidalne AG 25 ppm .Natomiast SREBRO KOLOIDALNE 25 PPM 500ML ARGENTUM 200 (TONIC -Jonowe) jest nieskuteczne, gdyż wartość produktu jest zaniżona po pomiarze bardzo dokładnym przyrządem o 80 procent .Na 25 ppm opisane na butelce miernik wskazuje poniżej 5 ppm
 
Ela, 12.07.2016 07.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niejonowe srebro jest bezpieczne. Wyleczyłam sobie tym grzybiczne zapalenie. Bzdurny ten artykuł. Ta cała chemia w tabletkach to dopiero syf.
 
Shezz, 10.06.2016 19.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Powinno byc w kazdym domu!, zostalo zepchniete do podziemia bo jest bardzo zdrowe i nie ma skutkow ubocznych, zabija setki bakterii z ktorymi sobie nie radza nawet antybiotyki!Nano srebro koloidalne jonowane 110ppm mozna wytworzyc tez samemu w domu ale trzeba znac recepte
 
Mała, 20.05.2016 12.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
złoto firmy nano koloid jest rewelacyjne, zmarszczki sie wygładziły, w końcu znalazłam alternatywę dla drogich kremów przeciwzmarszczkowych
 
nikita, 30.04.2016 09.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I pił srebro przez pól roku dzień w dzień. ;)
 
leon, 01.04.2016 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
srebro koloidalne dobre na chemtrails
 
pragmatyk, 24.02.2016 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest reklama...
 
jola, 20.02.2016 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest wiele różnych opinii na temat stosowania srebra koloidalnego doustnie. Jednak na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań na aby srebro stosować w celach dermatologicznych. Ja używam chusteczek silvercare które zawierają same srebro bez konserwantów i alkoholi , na wszystkie dolegliwości skórne i wiem że można wydawać setki złotych chodząc po dermatologach lub po prostu zaopatrzyć się w srebro koloidalne.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

68330

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

58584

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

57085

Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

Szałwię lekarską stosuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i jako przyprawę poprawiającą smak...

więcej

44726

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wierzę, aby jakikolwiek lekarz lub seksuolog zalecał zmianę partnera. Ściany pochwy zbudowane są z mięśni, a sama pochwa jest bardzo rozciągliwa (przecież podczas porodu przechodzi przez nią...

Dzisiejsze, nowoczesne leczenie kanałowe może być lepszym rozwiązaniem niż próby leczenia zachowawczego. W Pani przypadku obydwie hipotezy mogą być prawdziwe. Może to być tkliwość zęba po zabiegu, co...

W przypadku przebarwień posłonecznych nie jest konieczne odstawienie antykoncepcji, tylko stosować należy intensywną fotoprotekcję - krem z filtrem 50 co 2 godziny.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.