CUKRZYCA: urlop bez wyrzeczeń

2016-05-24 12:38

Nie ma najmniejszego powodu, by osoba z cukrzycą spędzała urlop w domu. Do wyjazdu na wakacje powinna się jednak dobrze przygotować, zwłaszcza gdy podróżuje do odległych zakątków świata. Zanim chory na cukrzycę wyjedzie na urlop musi sprawdzić, czy zapakował do torby podróżnej między innymi zapas insuliny i lancecików, a także glukometr i paski.

CUKRZYCA: urlop bez wyrzeczeń
Autor: thinkstockphotos.com Nie ma najmniejszego powodu, by osoba z cukrzycą spędzała urlop w domu.

Spis treści

  1. Podróżny niezbędnik osoby chorej na cukrzycę:
  2. O czym chory na cukrzycę musi pamiętać w podróży?
Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Cukrzyca, jeśli jest prawidłowo leczona, nie musi cię wcale ograniczać. Osoba chora ma cukrzycę, która planuje urlop, w pierwszej kolejności musi porozmawiać ze swoim diabetologiem. Lekarz będzie wiedział najlepiej, czy stan zdrowia chorego pozwala np. na aktywny wypoczynek lub podróż do tropików. Być może konieczne będzie wynikanie jakichś dodatkowych badań. Poza tym diabetyk powinien sprawdzić dokładnie, jakie warunki panują w miejscu, gdzie się wybiera i na jaką dietę może tam liczyć. Jadąc na urlop np. z biurem podróży, koniecznie trzeba powiedzieć organizatorom, że jest się chorym na cukrzycę. Świadomy tego przewodnik, pilot czy tłumacz będą wiedzieli, jak postępować i jakiej udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia, gdy np. dojdzie nagle do niedocukrzenia organizmu. Warto też wtajemniczyć w swoje sprawy kogoś z wycieczki, z kim spędza się najwięcej czasu (oczywiście, jeżeli podróżuje się bez osób bliskich czy znajomych).

Podróżny niezbędnik osoby chorej na cukrzycę:

Jadąc nawet na krótki urlop, trzeba wziąć ze sobą tzw. paszport cukrzycowy lub kartę informacyjną, gdzie jest zanotowane, z jakim typem cukrzycy zmaga się chory i czym się ona charakteryzuje. Powinien tam być też opisany przebieg choroby oraz dawki i międzynarodowe nazwy przyjmowanych leków. Ten dokument może być bardzo ważny w przypadku nagłej utraty przytomności. Osoba chora na cukrzyce powinna też mieć przy sobie bransoletkę lub wisiorek z wygrawerowanymi informacjami o chorobie. Poza tym diabetyk powinien sprawdź, czy ma w torbie podróżnej:

  • odpowiedni zapas insuliny albo tabletek przeciwcukrzycowych (nie zapomnij zabezpieczyć insuliny przez gorącem i wstrząsami
  • jeśli korzysta z penów - jeden dodatkowy dozownik
  • odpowiedni zapas leków doustnych, które zażywa
  • glukometr (lepiej wziąć zapasowe baterie)
  • zapas lancecików
  • paski do glukometru (nieco więcej niż zwykle potrzeba)
Ważne

Masz cukrzycę i wybierasz się do egzotycznych krajów?

Diabetyk, który wybiera się na urlop do egzotycznego kraju, powinien sprawdź w sanepidzie, czy musi się dodatkowo zaszczepić przeciwko chorobom występującym w danym regionie. Nie należy tego odkładać na ostatnią chwilę, bo można nie zdążyć przyjąć w odpowiednim czasie serii szczepień. Dla własnego bezpieczeństwa, niezależnie od kierunku podróży, należy się zaszczepić w odpowiednim czasie przeciwko żółtaczce typu A i B.

WARTO WIEDZIEĆ>>Szczepienia przed wyjazdem za granicę (szczepienia podróżnych)

O czym chory na cukrzycę musi pamiętać w podróży?

1) Jeśli samochód prowadzi osoba chora na cukrzycę, powinna ona zaplanować trasę w taki sposób, żeby często robić postoje, odpoczywać i coś przekąszać.

2) Jeżeli leci samolotem i przekracza strefy czasowe, to zaraz po przyjeździe powinna przestawić zegarek na czas miejscowy i dostosować do niego zażywanie leków. Przez czas potrzebny do zaaklimatyzowania się (czyli 2-3 dni) należy kontrolować częściej poziom cukru we krwi.

3) Diabetyk, który urlop spędza w gorącym klimacie, powinien się wystrzegać się ostrego słońca (nie powinien wychodzić na plażę między godz. 10. a 16.) i pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Dzięki temu uniknie odwodnienia, które niekorzystnie wpływa na glikemię.

4) Należy zabezpieczyć nogi przez otarciami i urazami. W tym celu należy założyć wygodne, przewiewne buty na elastycznej podeszwie. Zaleca się także zakładać tylko skarpetki z włókien naturalnych, czyli wełny lub bawełny. Osoba chora na cukrzycę nie powinna chodzić boso po kamienistej plaży, po lesie itp., bo łatwo tam o uraz. Nalezy też poświęcić sporo czasu na codzienną higienę stóp - mycie (ale nie moczenie w wodzie zbyt długo), dokładne osuszanie i natłuszczanie. Będąc na urlopie, diabetyk może zwiedzać, tańczyć, uprawiać sport... Jeśli zachowa zdrowy rozsądek, będą to udane wakacje.

Zrób to koniecznie

Wychodząc z hotelu czy pensjonatu, nie zapomnij włożyć do torebki lub plecaka:

  • kilku kostek cukru albo landrynek
  • jednorazowych dawek insuliny (lub pena z insulinowym wkładem) albo doustnych tabletek obniżających poziom cukru we krwi
  • glukometru i pasków
  • małej butelki z wodą do picia
  • drobnej przekąski
  • legitymacji z informacją o chorobie
  • kartki z informacją (najlepiej w języku danego kraju) jak postępować, jeżeli zasłabniesz i gdzie zadzwonić, by powiadomić o twoich problemach

miesięcznik "Zdrowie"