Łatwiej o leki na cukrzycę i odchudzanie już od października? "Ruszają linie produkcyjne"

2023-09-06 19:21

Problem z dostępem do nowoczesnych zastrzyków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości oraz powikłanej nadwagi to nie jest sprawa polska. Wręcz przeciwnie – z regularnymi trudnościami z zaopatrzeniem boryka się niemal cała Europa. Ostatnio szczególnie odczuwalne niedobory są u nas, ale też w Austrii, Finlandii, Grecji czy Szwecji. Do tematu odniosła się niedawno Europejska Agencja Leków (EMA).

Łatwiej o leki na cukrzycę i odchudzanie (analogi GLP-1) już od października? Ruszają linie produkcyjne
Autor: GettyImages

U nas wciąż toczy się niezrozumiała dyskusja na temat tego, kto ma większe prawo do leczenia analogami GLP-1, nazywanymi potocznie glutydami: chorzy na cukrzycę, czy chorzy na otyłość. Leki te wskazane są w obu schorzeniach, obie choroby zdecydowanie zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. W Polsce wg oficjalnych danych NFZ co czwarty obywatel jest otyły, ponad 2 miliony chorują na cukrzycę, a zapotrzebowanie rynku na glutydy rządzący oszacowali na ok. 32 tysiące potencjalnych pacjentów. Niełatwo to teraz odkręcić, gdy producenci z trudem realizują dotychczasowe zamówienia, jeszcze bez uwzględnienia następnych.

Zdrowo Odpytani: Co Polacy wiedzą o cukrzycy? Sprawdza diabetolog Anna Jeznach

Ozempic, Trulicity i reszta

Co i rusz na światowym rynku pojawiają się kolejne glutydy, a ich producenci nie narzekają, że leki zalegają w magazynach. Na europejskim rynku dominują dwie firmy: Novo Nordisk i Eli Lilly. Obie miewają problemy z zaspokojeniem popytu.

Najgłośniej do tej pory było chyba o niedoborach Ozempicu, leku na cukrzycę typu 2 firmy Novo Nordisk. Teraz Europejska Agencja Leków uprzedza, że problemy z dostępem do Trulicity, leku o tym samym przeznaczeniu Eli Lilly, zapewne potrwają do końca września.

Niewiele ta wiedza zmienia w sytuacji polskich pacjentów. Niemal wszystkie zarejestrowane w naszym kraju leki pochodzą od jednego producenta firmy Novo Nordisk. Wyjątkiem jest właśnie Trulicity. Produkowany przez Eli Lilly kolejny lek, tym razem odchudzający, tirzepatyd (Mounjaro), nie jest nawet u nas zarejestrowany.

Analogi GLP-1 zarejestrowane w Polsce:

1. Liraglutyd:

  • nazwa handlowa Saxenda - lek zarejestrowany w leczeniu otyłości i powikłanej nadwagi
  • nazwa handlowa Victoza - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2

2. Semaglutyd:

  • nazwa handlowa Wegovy - lek zarejestrowany w leczeniu otyłości i powikłanej nadwagi. Nie ma go na naszym rynku ("ma być" jesienią). Lekarze przepisują więc pacjentom Ozempic, by nie zostawiać ich bez pomocy.
  • nazwa handlowa - Ozempic - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2
  • nazwa handlowa - Rybelsus - doustny lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2

3. Dulaglutyd

nazwa handlowa Trulicity - lek zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2.

Leki na cukrzycę i otyłość, chociaż mają taką samą substancję czynną, nie są klasycznymi zamiennikami, gdyż stężenie tej substancji jest różne. Doświadczony lekarz jednak sobie z tym poradzi, zalecając odpowiednie dawkowanie.

Część lekarzy stosuje aktualnie dostępne preparaty zamiennie, bo lepsze to niż przerwanie kuracji: zarówno odchudzającej, jak i przeciwcukrzycowej. Niestety, rządzący zamiast skupić się na prawdziwym problemie, czyli poprawie zaopatrzenia, planują to rozwiązanie blokować (więcej na ten temat).

Czytaj także o nowych badaniach nad semaglutydem: Nie tylko odchudza, ale chroni też serce. Badania w 41 krajach

Będzie łatwiej jesienią?

Według EMA, producenci leków planują inwestycje, nowe linie produkcyjne itd. W przypadku preparatu Trulicity ma być lepiej już w październiku, w związku z rozbudową fabryki w Karolinie Północnej.

Nawet jeśli nie zwiększy to od razu dostaw akurat do Polski, możliwe, że generalna poprawa na rynku europejskim będzie odczuwalna także u nas.