Szczepienia przed wyjazdem za granicę (szczepienia podróżnych)

2018-06-25 16:07 Monika Majewska, konsultacja: lek. Bronisława Szlauer, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Jakie szczepienia powinno się otrzymać przed wyjazdem za granicę, np. do Indii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu i innych egzotycznych krajów? Rodzaj szczepienia przed wyjazdem za granicę zależy m.in. od celu podróży, charakteru wyjazdu i ogólnego stanu zdrowia. Jednak niezależnie do tego, jakie egzotyczne miejsce wybieramy na wakacyjny odpoczynek, o szczepieniach należy pomyśleć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jakie szczepienia powinni otrzymać podróżni i gdzie się zaszczepić przed wyjazdem.

Spis treści:

 1. Szczepienia przed wyjazdem za granicę - malaria
 2. Szczepienia przed wyjazdem do Indii
 3. Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii
 4. Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku
 5. Szczepienia przed wyjazdem do Maroka
 6. Szczepienia przed wyjazdem do Chin
 7. Gdzie się zaszczepić przed wyjazdem?

Jakie szczepienia powinno się otrzymać przed wyjazdem za granicę, np. do Indii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu i innych egzotycznych krajów?

Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym (na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych) jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze).

Jest ono wymagane przed wjazdem do części krajów tropikalnych Afryki czy Ameryki środkowej. Żółta febra nie występuje w Azji. Z kolei przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej wymagane jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym.

W razie braku dowodu uodpornienia (wpisu w specjalnej, uznawanej na całym świecie "żółtej książeczce") podróżny naraża się na odmowę pozwolenia na wjazd, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę (na własny koszt).

Pozostałe szczepienia przed wyjazdem za granicę to szczepienia zalecane. W zależności od tego, do którego kraju jedziesz, lekarz medycyny podróży może zlecić szczepienie przeciwko poliomyelitis, błonicy/tężcowi (DT), odrze, nagminnemu zapaleniu przyusznic i różyczce (MMR), a także przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B) oraz durowi brzusznemu, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Statystyki wskazują, że ok. 30-50 procent podróżujących do krajów rozwijających się – a więc do większości krajów strefy tropikalnej – choruje w trakcie podróży. Turystom najczęściej dokuczają zakażenia górnych dróg oddechowych oraz biegunka.

Na liście najczęstszych problemów zdrowotnych znajdują się też wysoka gorączka, malaria oraz ukłucia owadów i pajęczaków. Dlatego szczepienia przed wyjazdem za granicę są koniecznością. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją szczepienia przeciwko ukłuciom pajęczaków.

Szczepienia przed wyjazdem za granicę - malaria

Najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi u podróżujących jest malaria. Tylko w 2015 roku zapadło na nią aż 214 milionów osób; zmarło – 438 tysięcy. W Polsce każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków tzw. „zachorowań przywleczonych”.

Malaria jest przenoszona przez komary rodzaju Anopheles. Zgodnie z raportem WHO z 2015 r., ryzyko transmisji zarodźców istnieje w 95 krajach, głównie Afryki, Azji, Ameryki Południowej, oraz na niektórych wyspach Pacyfiku. Wśród polskich turystów przeważają zarażenia Plasmodium falciparum, które mogą mieć ciężki i powikłany przebieg.

Na tę chorobę nie ma szczepionki. W związku z tym przed wyjazdem w rejon endemicznego występowania febry, zaleca się wizytę u lekarza w celu uzyskania porady w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej. Chemioprofilaktyka choroby polega na stosowaniu odpowiednio dobranego przez lekarza leku.

Terapia ta zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu malarii i zgonu, nie zapobiega jednak w 100 procentach zachorowaniu. Zażywanie leków należy rozpocząć przed wyjazdem i kontynuować po powrocie z podróży.

- W przypadku dłuższych wyjazdów, na przykład w celach służbowych, możliwa jest tzw. terapia kieszonkowa. Polega na przepisaniu odpowiedniego leku i zastosowaniu preparatu w razie wystąpienia gorączki.

Pojawienie się wysokiej temperatury w ciągu 3-6 miesięcy od powrotu ze strefy malarycznej jest wskazaniem do diagnostyki w kierunku malarii - mówi lek. Bronisława Szlauer, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

  Szczepienia przed wyjazdem do Indii

  Na konsultację lekarską w sprawie szczepień ochronnych należy się zgłosić minimum 6 tygodni przed planowanym wyjazdem

  • dur brzuszny
  • japońskie zapalenie mózgu - regiony endemicznego występowania choroby to w szczególności stany: Andhra Pradesh, Assam, Bihar, Goa, Haryana, Karnataka, Kerala, Tamil Nadu, Uttar Pradesh i West Bengal

  W Indiach, z wyjątkiem rejonów powyżej 2000 m n.p.m. w Himachal Pradesh, Jammu, Kaszmir i Sikkim, istnieje ryzyko zakażenia malarią.

  W Indiach nie występuje żółta gorączka. Jednak podróżni, którzy wcześniej odwiedzali kraje, gdzie odnotowuje się przypadki żółtej febry, na granicy muszą potwierdzić, że zostali zaczepieni przeciwko tej chorobie. W przeciwnym razie nie zostaną wpuszczeni do Indii.

  Zdaniem eksperta
  lek. Bronisława Szlauer, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie

  Minimum 6 tygodni przed wyjazdem warto skorzystać z porady lekarza zajmującego się medycyną podróży. Do zadań obowiązkowych należy skompletowanie odpowiedniej odzieży i apteczki, w której powinny się znaleźć preparaty odstraszające komary. W przypadku niektórych wyjazdów wskazane jest szczepienie i stosowanie profilaktyki malarycznej.

  Ważna jest świadomość tego, do jakiego kraju wyruszamy i w jakich warunkach będziemy przebywać. Niezbędne jest uwzględnienie aktualnego stanu zdrowia – podeszły wiek, przewlekłe choroby serca i płuc, cukrzyca, zaburzenia immunologiczne czy ciąża sprzyjają wystąpieniu powikłań w przypadku zachorowań.

  Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

  • poliomyelitis, błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B

  Ceny szczepionek wahają się od 150 zł do 200 zł za jedną dawkę

  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • japońskie zapalenie mózgu - przypadki występowania choroby odnotowano w dolinie Chiang Mai i na przedmieściach Bangkoku

  Rejony występowania malarii w Tajlandii to zalesione rejony wiejskie przy granicy z Kambodżą, Laosem i Birmą (Myanmar). Nie ma ryzyka zarażenia w dużych miastach i nadmorskich kurortach, takich jak, m.in. Bangkok, Chiang Mai czy Chiang Rai.

  W Tajlandii nie występuje żółta gorączka. Jednak podróżni, którzy wcześniej odwiedzali kraje, gdzie odnotowuje się przypadki żółtej febry, na granicy muszą potwierdzić, że zostali zaczepieni przeciwko tej chorobie. W przeciwnym razie nie zostaną wpuszczeni do tego kraju.

  Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku

  • poliomyelitis, błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna

  W Meksyku istnieje ryzyko zakażenia malarią. Występuje ona zwłaszcza w stanach Chiapas, Chihuahua, Durango, Nayarit i Sinaloa. Nie ma ryzyka zarażenia tą chorobą wzdłuż granicy meksykańsko-amerykańskiej.

     Warto wiedzieć

     Które choroby egzotyczne są przenoszone przez komary?

     Malaria jest przenoszona przez komary rodzaju Anopheles. Przez niektóre gatunki komarów przenoszony jest także wirus dengi powodujący gorączkę. Inne schorzenia, takie jak żółta gorączka, Gorączka Zachodniego Nilu, końskie zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu czy gorączka doliny Riftu, również są przenoszone przez owady.

     Szczepienia przed wyjazdem do Maroka

     • poliomyelitis, błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)
     • wirusowe zapalenie wątroby typu A
     • wirusowe zapalenie wątroby typu B
     • dur brzuszny
     • wścieklizna

     Szczepienia przed wyjazdem do Chin

     • poliomyelitis, błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR)
     • wirusowe zapalenie wątroby typu A
     • wirusowe zapalenie wątroby typu B
     • dur brzuszny
     • wścieklizna
     • japońskie zapalenie mózgu - regiony endemicznego występowania choroby to prowincje południowo-zachodnie i południowo-centralne, głównie rejony wiejskie. Duże aglomeracje (Pekin, Szanghaj, inne) są wolne od transmisji choroby

     W Chinach istnieje ryzyko zakażenia malarią. Rejony występowania tej choroby to wiejska prowincja Anhui, Guizhou, Hainan, Henan, Hubei, Yunnan. W rejonach zurbanizowanych choroba nie występuje.

     W Chinach nie występuje żółta gorączka. Jednak podróżni, którzy wcześniej odwiedzali kraje, gdzie odnotowuje się przypadki żółtej febry, na granicy muszą potwierdzić, że zostali zaczepieni przeciwko tej chorobie. W przeciwnym razie nie zostaną wpuszczeni do tego kraju.

     Warto wiedzieć

     Tzw. „choroby egzotyczne” występują głównie w krajach klimatu tropikalnego, gdzie panujące przez cały rok wysokie temperatury i poziom wilgotności sprzyjają istnieniu większej ilości wektorów, czyli organizmów przenoszących choroby. W gorącym klimacie występuje też o wiele więcej zatruć pokarmowych i biegunek, a także chorób, które w bogatszych krajach już dawno zostały wyeliminowane dzięki programom szczepień. Polio czy odra nie są więc tam rzadkimi przypadkami.

     Egzotyczna podróż bez odpowiedniego przygotowania medycznego może być groźna dla zdrowia

     Źródło wideo: newseria.pl

     Ważne

     Gdzie się zaszczepić przed wyjazdem?

     Aktualny wykaz punktów, w których można wykonać szczepienia przed wyjazdem za granicę znajduje się na stronie z informacjami o szczepieniach dla podróżujących.

     Źródło danych wykorzystanych w artykule:

     1. Państwowa Inspekcja Sanitarna (www.szczepienia.gis.gov.pl)
     2. Wojskowy Instytut Medyczny, Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej (www.medycynatropikalna.pl)
     3. materiały prasowe Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie

     Czy artykuł był przydatny?
     Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
     KOMENTARZE
     weksena
     |

     Ja jaj wyjeżdżałam na takie wakacje to szłam do lekarza rodzinnego i mówił mi na co powinnam się doszczepic.. Ale np była też Pani w poczekalni, która też jechała na takie wczasy... a dziecka nie szczepiła na żadne obowiązkowe szczepienia.. moim zdaniem takie wakacje już dla tego dziecka są mega niebezpieczne...

     bobaska
     |

     No biura podrózny niestety nie informuja nas o niebezpiecznych chorobach wystepujacych w danym kraju własnie po ro żeby nie zniechecac ludzi. Szczepienia przed takim planowanym wyjazdem powinny być obowiazkowe bo jesli cos zakaznego przywieziemy to zagrazamy innym ludziom. Ja ze swoja rodzina korzystam z konsultacji lekara medycyny podrózy którzy sa we wszystkich renomowanych przychodniach

     Eleni
     |

     Wizytę u lekarza medycyny podróży to najlepiej zaplanować sporo wcześniej, bo może się okazać, że jakieś szczepienia należy wykonać w kilku seriach w odstępach czasowych i wtedy klops. Byłam również u takiego lekarza. i dobrze, że na kilka miesięcy przed wlotem...

     gagtek
     |

     ja się właśnie wybieram do azji na miesięczną podróż na pewno udam się na kosultacje bo nie chce się nabawić jakiejś infekcji.

     Vikaa
     |

     Ja musiałam zaszczepić się przed wyjazdem do Brazylii obowiązkowo.

     Franesk
     |

     Bardzo dobrze, że ktoś medycznie mówi na temat szczepień wyjazdowych. Ruszyła kampania, która pomaga odpowiednio szczepić się przed wyjazdem za granicę. http://zaszczepsiewiedza.pl...

     carolaj.na
     |

     koniecznie trzeba się zaszczepić przed wyjazdem w te rejony, my od lat szczepimy sie w certyfikowanym centrum medycyny podózy

     Michał90901
     |

     Przed wyjazdem do krajów 3 świata obowiązkiem naszym jest zaszczepienie się przed chorobami tropikalnymi. Dobrą praktyką będzie również zapoznanie się z profilaktyką higieny, która(jak wiemy) w krajach afrykańskich nie jest dobrze przestrzegana. Polecam wizytę u specjalisty chorób tropikalnych. Pozdrawiam

     podróżnik
     |

     Wskazania do szczepienia przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze)-YELLOW FEVER
     Żółta febra (żółta gorączka) to ciężka choroba, wywoływana przez wirus należący do rodziny Flaviviridae, zaliczany również do arbowirusów - czyli wirusów, roznoszonych przez stawonogi. Przenosi się na człowieka poprzez ukłucie przez zakażonego wirusem komara. Rezerwuar wirusa żółtej febry stanowią ssaki naczelne: ludzie i zwierzęta. Jego transmisja zachodzi w trzech cyklach: leśnym, miejskim oraz pośrednim, który dotyczy regionów na pograniczu dżungli w tropikalnej Afryce. W cyklu leśnym wirus przenoszony jest pomiędzy komarami i zwierzętami, zamieszkującymi dżunglę, a zakażenia u ludzi mają charakter sporadyczny i dotyczą osób, udających się w rejony leśne w tropiku, w celach zawodowych lub rekreacyjnych. Cykl pośredni polega na przenoszeniu wirusa przez komara ze zwierzęcia na człowieka na pograniczu dżungli w Afryce. Z kolei cykl miejski to przenoszenie wirusa przez komara bezpośrednio na człowieka.

     anastazy
     |

     Ludzie ciągle nie pamiętają o szczepieniach. Duża w tym wina biur podróży bo myślą, że jeśli szczepienia są tylko zalecane to nie warto o nich wspominać, żeby nie odstraszać ludzi... a tu zonk - też można przywieźć jakiś syf. ludzie, nie szczędźcie na szczepienia bo potem zapłacicie podwójnie. Nie mówie, żeby się szczepić wszędzie i zawsze, ale...wizyta w jakies certyfikowanej poradni podróży