Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

2017-05-31 10:59 Anna Jakimiuk

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem jedynie zalecanym. Zdaniem niektórych powinno być obowiązkowe, ponieważ szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu uchroni przed tą groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze i zapobiegnie powikłaniom. W ostatnich latach kleszczowe zapalenie mózgu odnotowano we wszystkich rejonach Polski, dlatego jeśli w najbliższych miesiącach przewidujesz pobyt w lesie, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje szczepienie.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, ale wciąż nie obowiązkowym. Zdaniem niektórych powinno, ponieważ szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu uchroni przed tą groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze i zapobiegnie powikłaniom. KZM (kleszczowe zapalenie mózgu) to ostra wirusowa choroba zakaźna. Są dwa sposoby na 100 proc. ochronę przed KZM:

  • nie wchodzić do lasu, ani nie przebywać w innych miejscach, gdzie mogą znajdować się kleszcze
  • zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Kto powinien się zaszczepić się przeciw KZM?

Zasadniczo szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinien przyjąć każdy, komu zdarza się przebywać w lesie lub na innych terenach zagrożonym występowaniem kleszczy. Szczepienia rekomendowane są w szczególności osobom wykonującym czynności związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt,  m.in. rolnikom, pracownikom leśnym, działkowiczom, a także funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej. Szczepionkę zaleca się również uprawiającym turystykę pieszą i rowerową czy grzybiarzom. Szczepienie można stosować także u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.

Szczepienie przeciw KZM nie jest refundowane, jednak wśród osób pracujących w warunkach objętych szczególnym ryzykiem powinna być opłacana przez pracodawcę.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu (KMZ) - ile kosztuje?

W zależności od punktu szczepień 1 szczepionka kosztuje od 70 do 130 zł. Cennik dla dzieci zazwyczaj podaje nieco niższe ceny, jednak nie wszędzie ceny szczepionek są rozdzielane między dorosłych i dzieci.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu - skuteczność

Aby szczepienie było skuteczne, czyli uodporniło organizm na zachorowanie na KZM należy przed okresem żerowania kleszczy przyjąć 2 dawki szczepionki. Aby utrwalić odporność trzeba szczepić się co 3-5 lat, zgodnie z podanym niżej schematem szczepienia.

Kleszcze - mapa zagrożeń w Polsce (WSSE)
Autor: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Kleszcze - mapa zagrożeń w Polsce. Fot. WSSE
Ważne

Szczepienie ochronne przeciw KZM obejmuje podanie trzech dawek w cyklu. Aby szczepienie było skuteczne, należy przyjąć dwie dawki szczepionki jeszcze przed okresem żerowania kleszczy. Pierwsze szczepienie przypominające należy wykonać po 3 latach, a kolejne co 3-5 lat w zależności od rodzaju użytej szczepionki i wieku osoby  zaszczepionej.

Schemat szczepienia przeciwko KZM

Najlepszym czasem na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki jest luty bądź marzec.

  • 1 dawka;
  • 2 dawka - od 1 do 3 m-cy po pierwszej dawce;
  • 3 dawka - od 9 do 12 m-cy po drugiej dawce;
  • Dawki przypominająca - ok. 3 lat po ostatnim szczepieniu, następne dawki w odstępach od 3 do 5 lat.

Schemat przyspieszonego szczepienia przeciwko KZM

Schemat przyspieszonego szczepienia dla osób, które potrzebują szybkiego zabezpieczenia przez KZM, a na szczepienie zgłaszają się wiosną lub latem

  • 1 dawka;
  • 2 dawka (zabezpieczenie na 1 rok) - 14 dni po pierwszej dawce;
  • 3 dawka (zabezpieczenie na 3 lata) - od 9 do 12 m-cy po 2 dawce.

Warto wiedzieć

Polacy od kilku lat coraz liczniej przyjmują szczepienia chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. W minionym (2015) roku zaszczepiło się w Polsce 27,8 tys. osób. To ponad 2 tysiące więcej niż rok wcześniej.  Jest to efekt prowadzonych w mediach oraz w internecie kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia niesione  przez kleszcze. Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw KZM można znaleźć na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny oraz na stronie zaszczepsiewiedza.pl.

W artykule wykorzystano materiały organizatorów akcji "Zaszczep się wiedzą".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Odyseja2011
|

Bardzo edukacyjny artykuł, zdecydowanie się zaszczepię.

mysliwy
|

Popieram petycje w sprawie leczenia boreliozy.

m.pelikanska-rek2008@wp.pl
|

Muszą znależć sie środki na tak straszna chorobę jaką jest borelioza i inne choroby powstałe po ukąszeniu przez chore kleszcze

anonim
|

Nie rozumiem skąd taka agresywna reakcja na artykuł skoro Pani sama źle zrozumiała. Nigdzie w tekście nie jest napisane, że jest to szczepionka przeciwko kleszczom, a jedynie, że uodparnia na kleszczowe zapalenie mózgu. Następnym razem trochę więcej czytania ze zrozumiem, a mniej jadu :) PS póki co nie opracowano bezpiecznej i skutecznej szczepionki p/boreliozie.

Edyta
|

Nie ma żadnej szczepionki PRZECIWKO KLESZCZOM! Jest tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu! A ta nie chroni w żaden sposób przed innymi chorobami odkleszczowymi - m.in. przed o wiele groźniejszą BORELIOZĄ!

IOZN - Instytut Ochrony Zdrowi
|

Witam! Proszę każdego, komu nie jest obcy los chorych na boreliozę. Wesprzyjcie nas w walce o poprawę leczenia boreliozy w Polsce a także m.in. o lepszą i szybszą diagnostykę, refundację leków na boreliozę, edukację lekarzy. Zbieramy podpisy do petycji dla Ministra Zdrowia. Każdy głos się liczy. Swój podpis możesz złożyć tu: http://petycje.iozn.pl/bore... Dziękuję z góry, Faustyna Guzowska, przewodnicząca polskiego Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego, www.iozn.pl