Udane WAKACJE w TROPIKACH - jak się do nich przygotować

2008-09-02 11:05

Egzotyczne wakacje na końcu świata to przygoda, którą warto przeżyć. Biura podróży oferują promocyjne ceny - w ofercie tropikalne wyspy, amazońska dżungla, safari. Żeby jednak po egzotycznych wakacjach zostały tylko miłe wspomnienia, dobrze się do nich przygotuj. Spakuj apteczkę, weź ze sobą zapas kremów z wysokimi filtrami UV, wykup ubezpieczenie. Przeczytaj nasz niezbędnik podróżnika.

Udane WAKACJE w TROPIKACH - jak się do nich przygotować
Autor: Getty Images Przed podróżą w tropiki dobrze się przygotuj: spakuj apteczkę, kremy z filtrem UV, pomyśl o ubezpieczeniu i szczepieniach.

Świat się skurczył i egzotyczne wakacje są teraz w zasięgu portfela. Amazońska dżungla, safari w Afryce – wszędzie możesz dotrzeć. Okres po wakacjach – wrzesień i październik – to najlepsza pora na urlop w ciepłych krajach. O czym musisz wiedzieć i o czym powinieneś pamiętać, jadąc w tropiki, żeby twój wyjazd się udał?

Wakacje w tropikach: pamiętaj o apteczce

Szczególnie starannie należy dobrać jej zawartość przed podróżą do krajów rozwijających się. W takich miejscach opieka zdrowotna bywa poniżej europejskiego poziomu, jakość leków wątpliwa, a dostęp do nich nie zawsze łatwy. Apteczkę najlepiej umieść w bagażu podręcznym. Leki przewoź w oryginalnych opakowaniach, by nie narazić się na kłopoty ze strony celników. Preparaty w szklanych opakowaniach owiń folią bąbelkową, by uchronić je przed stłuczeniem. Medykamenty warto podzielić na dwie części: jedną powinny stanowić środki, które mogą być potrzebne w każdej chwili, drugą – preparaty potrzebne okazjonalnie. Jeśli stale przyjmujesz jakieś leki, zapisz międzynarodową nazwę preparatu (znajduje się zwykle na opakowaniu pod nazwą handlową), by w razie zgubienia apteczki można było go kupić. Do apteczki zapakuj:

 • Na skaleczenia i obtarcia: wodę utlenioną w żelu (zajmuje mniej miejsca i łatwiej się aplikuje), spirytus salicylowy, jodynę, plastry z opatrunkiem, gazę opatrunkową (3-5 szt.), bandaż zwykły (szerszy i węższy) oraz elastyczny.
 • Na ukąszenia owadów: środek odstraszający komary, preparat łagodzący objawy ukąszeń, wapń (działa przeciwuczuleniowo).
 • Na gorączkę: leki, o których wiesz, że działają na ciebie najskuteczniej.
 • Na przeziębienie (sprzyja mu różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem a plażą): krople obkurczające śluzówkę nosa, sól fizjologiczną do nawilżania, cukierki przeciwkaszlowe lub syrop.
 • Na kłopoty żołądkowe: krople miętowe (pomogą przy niestrawności), coś na zatrucia (węgiel, Nifuroksazyd, Loperamid, Smecta), ewentualnie Stoperan (zatrzymuje biegunkę), czopki glicerynowe (na zaparcia).
 • Przeciw oparzeniom słonecznym: Panthenol spray lub ApiPanthen (koją skórę, łagodzą skutki oparzeń).
 • Jeśli jesteś alergikiem: zestaw przeciwwstrząsowy (na receptę).
 • Ważne akcesoria: termometr, nożyczki, pęseta, jednorazowe igły i strzykawki.
 • Gdy czeka cię długi lot: wkładki do uszu (chronią błonę bębenkową przed zmianami ciśnienia).

Wakacje w tropikach: chroń skórę

Tropikalne słońce jet zbyt mocne dla jasnej karnacji, ponieważ ma ona mniej melaniny, barwnika pełniącego funkcję ochronną przed promieniami UV. Dlatego po każdym wyjściu z wody smaruj się kremem z wysokim filtrem (filtr SPF 50 lub SPF50+). Osłaniaj głowę kapeluszem. Nie korzystaj z plaży w czasie największego upału – między 11 a 14. Pamiętaj, że słońce opala też pod wodą (do głębokości 1 m). Jeśli nie masz pianki do nurkowania, rób to w koszulce. Noś okulary słoneczne, bo ostre promienie słońca mogą trwale uszkodzić wzrok. Po piasku chodź w klapkach, by nie poparzyć stóp. Gdy po plażowaniu stwierdzisz, że masz podwyższoną temperaturę, rób chłodne kompresy na głowę, pij dużo wody i do ustąpienia gorączki (i dzień później) nie chodź na plażę.

Wakacje w tropikach: nurkowanie bez niespodzianek

Nawet jeśli jesteś wytrawnym pływakiem nie szarżuj w nieznanym akwenie. I pamiętaj: mimo że woda jest cieplejsza niż w Bałtyku, nie wchodź do niej zaraz po opalaniu. Najpierw schłodź ciało, by oswoić się z niższą temperaturą. Nie kąp się bezpośrednio po posiłku. Jeżeli dno jest kamieniste, przydadzą ci się specjalne plastikowe buty, które ochronią stopy przed skaleczeniami i skutkami ewentualnego spotkania z jeżowcem (zakłucie jego kolcami nie tylko bardzo boli, ale też źle się goi). Uwaga: omijaj meduzy, bo parzą. Jeżeli chcesz nurkować, nawet tylko powierzchniowo, a masz więcej niż 40 lat i nadwagę – w dniu nurkowania ogranicz kawę, mocną herbatę, alkohol, ale pij dużo wody. Między kolejnymi nurkowaniami rób 2–3-godzinne przerwy. W tym czasie odpoczywaj w półcieniu.

Zatrucia pokarmowe na wakacjach

Podróżnicy twierdzą, że przez pierwsze 3 dni dobrze jeść tylko gotowane jedzenie. To pozwoli niknąć biegunki. Z rozwagą podchodź do egzotycznych przysmaków oferowanych przez ulicznych sprzedawców. Nie bój się kulinarnych eksperymentów, ale kuchnię regionalną lepiej poznawać w miejscowej restauracji (gdzie dbają o higienę), a nie na bazarze. Nie pij soków wyciskanych ze świeżych owoców na ulicy. Owoce dokładnie myj i najlepiej obieraj ze skórki. Do drinków czy napojów chłodzących nie dodawaj kostek lodu, jeśli nie masz gwarancji, że woda była wcześniej przegotowana. Pij dużo herbaty – ma właściwości odtruwające. Jak najczęściej myj ręce (mydłem!) i pilnuj się, by nie wkładać ich do ust.

Ubezpieczenie w podróży - ważna sprawa

Uczestnik imprezy zorganizowanej jest zazwyczaj ubezpieczony od kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokość sum ubezpieczenia, jego zakres otrzymasz w formie pisemnej w biurze podróży. Jeśli jedziesz indywidualnie, musisz osobiście o to zadbać (usługi takie oferują firmy ubezpieczeniowe). Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek ujawnienia się dolegliwości związanych z chorobą, bo podstawowy pakiet ubezpieczenia nie obejmuje kosztów leczenia następstw takich schorzeń. Dodatkowe ubezpieczenie warto wykupić także wtedy, gdy zamierzasz uprawiać windsurfing, nurkować z aparatem tlenowym czy zająć się innym sportem ekstremalnym.

Z dzieckiem pod palmami

Nawet z czteromiesięcznym maluchem można spędzić wakacje nad ciepłym morzem, ale najlepiej nie jechać w czasie największych upałów – optymalna pora to wrzesień, październik oraz wczesna wiosna. Bardzo ważne jest też, by w miejscu pobytu był łatwy dostęp do lekarza, ponieważ w przypadku małego dziecka każda niedyspozycja może szybko rozwinąć się w poważną chorobę. Poza tym:

 • Nie przebywaj z dzieckiem na plaży między 10 a 16 – większość dnia malec powinien spędzać w półcieniu. Na pół godziny przed wyjściem nasmaruj go kremem z najwyższym filtrem (ma chronić przed promieniami UVB i UVA) – pamiętaj o karku, małżowinach usznych, ustach.
 • Jeśli dziecko będzie zanurzało się w wodzie, po każdej kąpieli dokładnie osusz jego skórę i posmaruj kremem z filtrem.
 • Zakładaj dziecku kapelusik (taki, by zasłaniał także kark) i koszulkę z rękawami. Nie pozwól, by siadało na piasku gołą pupą, bo grozi to infekcjami. Ubranka powinny być jasne, by odbijały promienie słoneczne, i niezbyt cienkie, aby nie przenikało przez nie słońce.
 • Nawet do chodzenia po plaży zakładaj mu przewiewne buciki na elastycznej, ale grubej podeszwie – w piasku mogą być gryzące owady.
 • Zmieniaj często pieluszki, by nie dopuścić do odparzenia.
 • Do robienia mlecznych mieszanek i picia używaj tylko wody z fabrycznie zamkniętych butelek, którą koniecznie zagotuj.
 • Nie dawaj dziecku surowych owoców i warzyw, a także wyciśniętych z nich soków. Jedzenie ze słoiczka będzie na takim wyjeździe najbezpieczniejsze.
 • Często dawaj dziecku pić, by nie dopuścić do odwodnienia.

Na wyjazd z dzieckiem zabierz:

 • Ksero książeczki zdrowia dziecka i książeczki szczepień.
 • Apteczkę dla dziecka – jej zawartość ustal z pediatrą. Powinny się w niej znaleźć m.in. środki przeciwbiegunkowe i przeciwalergiczne, maść na odparzenia, paracetamol w czopkach.
 • Wózek typu parasolka i – jeśli zamierzasz dużo zwiedzać – nosidło z daszkiem chroniącym przed słońcem.
 • Moskitierę na wózek oraz na łóżeczko, która zabezpieczy dziecko przed insektami.
 • Zapas zupek, soczków, mieszanki mlecznej czy lubianych przez dziecko herbatek. Nie licz na to, że w egzotycznym kraju kupisz bez większego problemu produkty dla dzieci marek dostępnych w Europie.

Rezydent nie opuści cię w potrzebie

Wyjeżdżając na urlop zorganizowany, na miejscu możesz liczyć na pomoc pilota lub rezydenta. Chociaż biura indywidualnie ustalają zakresy obowiązków rezydentów, zwykle możesz od nich oczekiwać pomocy w sytuacjach, które dotyczą pogorszenia się stanu zdrowia. Rezydent wskaże miejsce, gdzie uzyskasz pomoc medyczną, zamówi wizytę lub poprosi, by lekarz przybył do hotelu. Jeśli zajdzie potrzeba, powinien zorganizować transport do miejscowego szpitala.

miesięcznik "Zdrowie"