Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy

Konsultant: dr. n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik
59 komentarze
Autor: Joanna Gniadek

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje przykrych objawów, nieleczona może przeistoczyć się w raka szyjki macicy. Jakie są objawy nadżerki? Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki.

Nadżerka jest niepozorna: mała ranka o nierównej, brodawkowatej powierzchni. Powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy od strony pochwy.
Nadżerkę najczęściej mają kobiety, które zaniedbują leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, u których doszło do urazów mechanicznych np. w czasie współżycia niedługo po porodzie, gdy szyjka macicy jest jeszcze osłabiona. Powstaniu nadżerki sprzyjają również przebyte poronienia oraz liczne porody, podczas których może dojść do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. Ponadto antykoncepcyjna wkładka domaciczna może powodować stan zapalny narządu rodnego. Ryzyko nadżerki wzrasta też, jeśli kobieta często zmienia partnerów seksualnych, bo jest bardziej narażona na infekcje przenoszone drogą płciową.

Objawy nadżerki

Samej raczej trudno jest się domyślić, że doszło do powstania nadżerki. Ale można ja podejrzewać, jeśli:

  • plamisz między miesiączkami albo po stosunku
  • odczuwasz bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz w podbrzuszu
  • masz upławy białe (czasem żółte lub zielonkawe, niekiedy zabarwione krwią) o nieprzyjemnym zapachu.

Jednak takie objawy po pierwsze nie muszą wystąpić, a po drugie mogą świadczyć o innych schorzeniach. Dlatego tak ważne są regularne powtarzane co pół roku kontrole ginekologiczne. Zmieniony chorobowo nabłonek szyjki macicy ginekolog może wykryć podczas rutynowego badania z użyciem wziernika. Aby uściślić diagnozę, wykona ci lub zleci wykonanie posiewu, cytologii i niekiedy kolposkopii.

Nie przegap

Cytologia jednowarstwowa czy konwencjonalna?

Cytologia jednowarstwowa to proste, trwające chwilę badanie, a pozwala obronić się przed rakiem szyjki macicy. Poza tym wyniki cytologii jednowarstwowej są znacznie bardziej wiarygodne niż tej konwencjonalnej, dlatego kobiety coraz częściej się na nią decydują. Sprawdź, na czym polega cytologia jednowarstwowa.

Badania wykrywające nadżerkę

Do badań oceniających nadżerkę nie musisz się przygotowywać. Wybierając się na nie, powinnaś jednak przez 2 dni powstrzymać się od współżycia, a jeśli stosowałaś środki dopochwowe (np. antykoncepcyjne) lub robiłaś irygacje pochwy odczekać 3-4 dni.

  • Posiew to pobranie szpatułką wydzieliny z szyjki macicy i pochwy. Jego wynik pozwala lekarzowi ustalić, jaka infekcja (bakteryjna, wirusowa czy grzybicza) wywołała u ciebie stan zapalny szyjki macicy.
  • Kolposkopia jest to badanie przypominające ultrasonografię przezpochwową. Lekarz wprowadza przez pochwę kolposkop (jest to przyrząd, spełniający rolę mikroskopu połączonego z komputerem). Obraz widziany na monitorze jest kolorowy, a badany fragment może być powiększony nawet 40-krotnie. Pozwala to dokładnie obejrzeć zmianę i ułatwia wykonanie biopsji pobranie fragmentów nieprawidłowej tkanki do badania histopatologicznego (wyklucza ono lub potwierdza obecność komórek nowotworowych).
  • Cytologia polega na pobraniu z szyjki macicy próbki do badania. Ginekolog lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej i przenosi ją na specjalne szkiełka, utrwalając odpowiednimi odczynnikami. Tak przygotowane próbki wędrują do laboratorium. Tu specjalista cytolog ogląda w dużym powiększeniu, jakiej wielkości są pobrane komórki, czy są prawidłowo zbudowane i mają odpowiedni kształt. Wynik cytologii informuje, którą masz grupę cytologiczną im niższą, tym lepiej (wynik może być także w formie opisu).
    Cytologia to proste, a przy tym ważne badanie. Pozwala dokładnie ocenić stan szyjki macicy oraz wykryć wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka we wczesnym stadium rozwoju, co daje ogromną pewność wyleczenia.

Leczenie nadżerki

Nadżerka uznawana jest za stan przedrakowy. Jeśli nie będzie w porę wyleczona, może przerodzić się w nowotwór szyjki macicy. Może też powodować zakażenia macicy i jajowodów, co czasem prowadzi do niepłodności. Jeżeli więc ginekolog stwierdzi u ciebie nadżerkę, nie powinnaś zwlekać z leczeniem.

Terapię rozpoczyna się od zlikwidowania stanu zapalnego, który towarzyszy nadżerce. Ginekolog najpewniej przepisze ci przeciwzapalne leki dopochwowe. Jeśli nadżerka jest mała i wynik cytologii prawidłowy, niekiedy wystarczy to, by nadżerka się wygoiła. Trzeba to jednak potwierdzić w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Jeśli leczenie przeciwzapalne to za mało, by pozbyć się nadżerki, lekarz wybierze odpowiednią dla ciebie metodę leczenia.

Czasem potrzebna jest tzw. koagulacja chemiczna. Rankę kilka razy smaruje się preparatem, który niszczy chory nabłonek. Potem już prawidłowy nabłonek odradza się po około 2 tygodniach. W tym czasie trzeba jeszcze stosować dopochwowo globulki hormonalne zawierające estradiol, które pomagają w wygojeniu się nadżerki.

Przy likwidowaniu większych nadżerek stosuje się wypalanie chorego miejsca prądem elektrycznym (elektrokoagulacja) albo laserem. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Mogą zostawić po sobie niewielką bliznę.

Większą nadżerkę można też zniszczyć, zamrażając ją (krioterapia). Sonda schładzana ciekłym azotem zamraża zmienione chorobowo tkanki śluzówki. Póki się nie zagoją, mogą pojawić się niewielkie upławy, ale same ustępują.

Wybór metody rozprawienia się z nadżerką zależy przede wszystkim od wielkości zmian i ich umiejscowienia. Niezależnie od tego, jaką technikę wybierze lekarz, wszystkie zabiegi wykonywane są przez pochwę, a więc nie wymagają nacinania brzucha. Można je przeprowadzić ambulatoryjnie czyli nie jest konieczny pobyt w szpitalu i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.
Przy bardzo dużej nadżerce, lub gdy jednocześnie badanie wykazało III grupę cytologiczną, konieczne bywa wycięcie chorego fragmentu szyjki macicy. Lekarz może to zrobić albo zwykłym skalpelem (tzw. konizacja), albo za pomocą noża elektrycznego (tzw. elektrokonizacja). Bez względu na to, po jakie narzędzie sięgnie chirurg, operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Jeśli konieczny jest zabieg konizacji, kilka dni spędzisz w szpitalu.

Polecamy

System Bethesda - wyniki cytologii systemem Bethesda

System Bethesda to nowy system, który obecnie wykorzystuje się do podawania wyników cytologii. Jeśli więc odebrałaś wynik badania cytologicznego i zamiast dobrze znanych ci grup masz niezrozumiały opis, oznacza to, że  został zastosowany system Bethesda. Sprawdź, jak interpretować wyniki badań w tym systemie.

Nadżerka: co trzeba o niej wiedzieć? [wideo]

Nadżerka pojawia się u kobiet powszechnie - dotyczy co trzeciej, co czwartej z nich. Jej objawy trudno rozpoznać, ponieważ mogą występować także w przypadku innych chorób. Aby stwierdzić nadżerkę, najlepiej udać się więc do lekarza. Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki, o których mówi nasz ekspert - lek. med. Ewelina Śliwka-Zapaśnik, ginekolog z Centrum LUX MED.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 26.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 59)
Po nadzerce, 22.07.2017 23.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, dzis mija czwarty dzień po zabiegu wypalenia nadżerki. Nie musiałam się jakoś specjalnie przygotować. Od ginekologa dostałam skierowanie na oddział, po wypełnieniu wszystkich dokumentów lekarz przeprowadził zabieg który trwał około 3-5 minut. Wbrew internetowym opiniom, ból wcale nie był straszny, choć może każdy odczuwa to inaczej, w każdym bądź razie, moim zdaniem było całkiem znośnie. Po zabiegu mogłam odrazu wrócić do domu,jednak lekarz zalecił w najbliższych dniach odpoczynek. Teraz mam dziwne upławy, co podobno jest normalne. Wizyta kontrolna w najbliższy czwartek, wtedy okaze sie co dalej. Pozdrawiam
 
patka , 14.06.2017 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie wykryto drugi stopień nadżerki i czeka mnie zabieg niestety , czy by mógł mi opowiedzieć jak się przygotować do zabiegu i po nim , jak ktoś miął coś podobnego .
 
MamaStasia, 13.08.2015 18.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Lence na różnych forach vagical pomagał już i na nadżerkę, i na upławy, i zanikowe zapalenie śluzówki pochwy, i na Bóg wie co jeszcze . Dziewczyny-z problemami ginekologicznymi idzie się do GINEKOLOGA NA LECZENIE LEKAMI, a nie samodzielnie czaruje wyciągiem z nagietka! (bo bez recepty i naturalny). Raka po niewyleczonej nadżerce też będziecie kurować u Babci Zielarki nagietkiem?
 
LenkaH, 07.08.2015 10.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedy u mnie wykryto nadżerkę (poszłam do lekarza z objawami swędzenia i pieczenia okolic intymnych) lekarz z LUX-medu od razu zaproponował mi jaką laserową terapię leczenia za horendalną kwotę! Poszłam więc do ginekologa poleconego mi przez przyjaciółkę i okazało się, że do wyleczenia mojej nadżerki wystarczył Vagical!!! Nie dajcie się wmanipulować w kosztowne zabiegi kiedy na rynku dostępne są leki z naturalnych składników, działające szybko i skutecznie i kosztujące w granicach 15zł!!!! Pozdrawiam!
 
Zuzka020, 07.04.2015 15.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam 20 lat i około 3 tygodni temu byłam na pierwszej wizycie u ginekologa, dodam też, że było to kilka dni po moim pierwszym współżyciu z chłopakiem. Pani ginekolog wykryła u mnie nadżerkę, która wiązała się u mnie z dość intensywnymi upławami, otrzymałam recepty na lekarstwa mające zniwelować upławy zarówno tabletki doustne jak i dopochwowe. Nadżerka powstała u mnie zanim zaczęłam wspołżyć, lecz nie wiedziałam o tym aż do teraz. Co było tego powodem? Jaki spoós leczenia jest najodpowiedniejszy dla tak mlodej osoby ?
 
monia, 01.04.2015 16.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niedawno byłam u ginekologa i stwierdził zapalenie pochwy dostałam tabletki dopochwowe i duphostan przy następnej wizycie zdiagnozował nadżerkę i kieruje mnie na zabieg krioterapi lub elektrokoagulacji nz co się godzić i czy wogóle się na to godzić podkreślam że nie jestem jeszcze mamą
 
monia, 01.04.2015 16.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niedawno się dowiedziałam ze mam grzybice pochwy brałam leki dopochwowe i dupchostan coś tam pomogło ale przy następnej wizycie lekarz oznajmił że jest wysoka nadżerka na który zabieg się zdecydować na elektrokoagulacje czy krioterapie podkreślam że nie jestem jeszcze mamą i co tu robić
 
kamila, 31.03.2015 13.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dzisiaj byłam u ginekologa i lekarz powiedział, że mam nadżerkę, ale taka już się urodziłam i nic nie trzeba z tym robic.. jak przeczytałam ten artykuł to trochę się zmartwiłam, co mam o tym myslec?
 
Ona, 15.03.2015 01.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
również miałam taki wynik cytologi przy bardzo dużej nadżerce w nieciekawym już stanie który utrzymuje się już długo. Pobrano mi wycinki i okazało się, e jest okey, ale nie mona tego bagatelizować mimo wszystko
 
Ana, 10.03.2015 20.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam to samo . ginekolog kazał mi sie zgłosić za rok ale ja pójde wczesniej do innego .
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA utrudnia życie - wykrycie i leczenie endometriozy

Endometrioza to niewdzięczna choroba - to przez nią Kasia Zielińska, która ma dopiero 30 lat już...

więcej

196

ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy ENDOMETRIOZA: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy

Endometrioza, gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy, to choroba polegająca na tym, że...

więcej

195

Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach...

więcej

163

Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie Bakteryjne INFEKCJE POCHWY: objawy, przyczyny, leczenie

Infekcje bakteryjne pochwy to przede wszystkim świąd okolic intymnych i upławy - chyba nie ma...

więcej

159

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.