Koronarografia: badanie tętnic [wideo]

27 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Koronarografia (cewnikowanie tętnic wieńcowych, angiografia wieńcowa) jest niezwykle przydatnym badaniem w sytuacjach, gdy konieczna jest ocena tętnic serca, zlokalizowanie w nich ewentualnych przewężeń (np. spowodowanych chorobą Bürgera), ocena zaawansowanych zmian miażdżycowych czy ocena skuteczności leczenia, np. po balonikowaniu. Jak przebiega koronarografia?

Koronarografia to wysokospecjalistyczne badanie, oceniające przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, czyli tętnice odpowiedzialne za ukrwienie serca. Jeśli tętnice są zwężone, dochodzi do niedokrwienia serca (choroba niedokrwienna serca, inaczej choroba wieńcowa). Jeśli jedna z tętnic wieńcowych ulega zatkaniu, dochodzi do zawału serca.

Koronarografia: wskazania

Koronarografię wykonuje się tylko z wyraźnych wskazań lekarskich. U pacjentów ze stabilną postacią choroby wieńcowej najczęściej jest to badanie planowe. Z tym, że w przypadku wybitnie dodatnich wyników innych badań (nieinwazyjnych) oraz wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego może mieć ono charakter badania przyspieszonego.

Wskazania do pilnego wykonania koronarografii dotyczą pacjentów z różnymi postaciami ostrych zespołów wieńcowych. Wówczas zabieg diagnostyczny staje się wstępem np. do angioplastyki wieńcowej lub pilnego zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego (by-passy).
Inną grupę wskazań stanowią przypadki, gdy trzeba dokonać oceny stanu tętnic wieńcowych u chorych przed planowymi zabiegami kardiochirurgicznymi – nabytej lub wrodzonej wady serca lub tętniaka aorty wstępującej. Stan naczyń wieńcowych w tej grupie pacjentów wiąże się z rozległością planowego zabiegu chirurgicznego.

Koronarografia: przebieg badania

Badanie koronarograficzne polega na wprowadzeniu do tętnicy – udowej, promieniowej  lub ramiennej, w znieczuleniu miejscowym, cewnika z kontrastem, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie na ekranie aparatu rentgenowskiego stanu tętnic.

Jest to badanie inwazyjne, a więc obarczone pewnym ryzykiem. Co prawda, jak twierdzi kardiolog, prof. Andrzej Dyduszyński, ryzyko jest niewielkie, ale jednak istnieje i każdy pacjent, który ma poddać się koronarografii powinien być o tym uprzedzony. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku. Uczulać może sam kontrast, tzw. środek cieniujący, wprowadzany przez cewnik. Jest to jednak najmniejszy problem, gdyż w tej chwili stosuje się kilkanaście rodzajów tego typu kontrastów i jest możliwość, oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich badań, wyboru tego najwłaściwszego. Najogólniej kontrasty te dzielą się na jonowe i niejonowe. Te drugie są co prawda droższe, ale mają mniej działań niepożądanych.

Koronarografia: powikłania miejscowe i ogólne

Powikłania związane z koronarografią to najczęściej powikłania miejscowe. I może to być: krwiak i miejscowe krwawienie w miejscu nakłucia tętnicy, rozwarstwienie tętnicy i utworzenie się tętniaka, tzw. tętniak rzekomy, przetoka tętniczo-żylna, przerwanie ciągłości tętnicy, zakrzep lub zator spowodowany skrzepliną lub oderwaną blaszką miażdżycową, niedokrwienie kończyny, zakażenie.
Mogą, niestety, zdarzyć się też powikłania ogólne. Te jednak w dużej mierze zależą od wyjściowego ogólnego stanu zdrowia chorego i właśnie nieodpowiednio dobranego środka cieniującego. W takich przypadkach może dojść do zaburzeń neurologicznych (przemijających), niewydolności nerek (nefropatia kontrastowa), pokrzywki, obrzęku, wstrząsu anafilaktycznego, nasilonej reakcji wazowagalnej, która objawia się bradykardią i hipotonią.

U pacjentów z licznymi obciążeniami internistyczno-kardiologicznymi może dojść do powikłań krążeniowych, a są to: arytmia (migotanie przedsionków, blok przedsionkowo-komorowy, asystolia), ostra niewydolność krążenia (obrzęk płuc, wstrząs), zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, uszkodzenie dużych naczyń tętniczych, w tym łuku aorty, wymagające pilnej operacji naprawczej.

Koronografia: przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego innego badania inwazyjnego i tu istnieją przeciwwskazania. Prof. Dyduszyński podkreśla jednak stanowczo, że w gruncie rzeczy jedynym bezwzględnym wskazaniem do koronarografii jest brak świadomej zgody pacjenta na zabieg. Natomiast do przeciwwskazań względnych należą: zaawansowana niewydolność nerek, obrzęk płuc, ciężka skaza krwotoczna, czynne krwawienie z przewodu pokarmowego, świeżo przebyty udar mózgu, niedokrwistość, ciężkie nadciśnienie tętnicze, znaczne zaburzenia elektrolitowe, współistniejąca wyniszczająca choroba, zapalenie wsierdzia, niewyrównana cukrzyca (co może się wiązać ze znaczną niedrożnością tętnic, to zaś może zwiększać ryzyko ich uszkodzenia podczas wprowadzania cewnika).

Ryzyko jest z pewnością mniejsze, gdy koronarografię wykonuje się w ośrodku odpowiednio przygotowanym do tego typu zabiegów. Ważne jest też indywidualne podejście do pacjenta, takie, które pozwoli na uwzględnienie wszystkich za i przeciw.

WSZYSTKIE ODCINKI SERIALU "SALA OPERACYJNA" OGLĄDAJ NA fokus.tv >>

Jak przebiega koronarografia? [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Fokus TV

Aktualizacja: 24.11.2015

Komentarze (1 - 10 z 27)
marek, 16.04.2017 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w miesiącu marcu bieżącego roku przeszedłem zabieg koronarografii w wyniku czego/badanie dopplerowskie/ wykazało cyt."prawa tętnica promieniowa bez cech sygnału dopplerowskiego - wykrzepnięta tętnica" koniec cyt. Moje pytanie jakie skutki dla zdrowia pociąga za sobą powyższe uszkodzenie.
 
Zosia, 19.11.2016 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
koronarografię miałam 3 tygodnie temu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ,jestem bardzo wdzięczna lekarzom ,wykonano mi angioplastykę balonową w lewej komorze serca , zabieg był prawie bezbolesny
 
Irena, 23.06.2016 23.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
13-go lipca 2016 r. mam mieć robioną koronografie w Szpitalu w Nowej Soli i mam obawy bo widziałam mojego sąsiada po tych zabiegach
 
Karol , 12.04.2015 16.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koronografię miałem 10 dni temu. Sam zabieg - nieprzyjemny ale znośny dla każdej, nawet najbardziej strachliwej osoby. Jednak w wyniku tego zabiegu mam powikłania, "otrzymałem" niedrożność tętnicy promieniowej ( tej w którą się wkłuto) przy jej końcowym odcinku ( od kciuka do około 12 cm w stronę łokcia). Na tym odcinku tętnicy już nie ma, obumarła. Według lekarzy nie nastąpił uszczerbek dla mojego zdrowia. Czynności zaopatrzenia w krew przejęła tętnica łokciowa ( bardziej ważna, dominująca). Osobiście na chwilę obecną też nie stwierdzam żadnego upośledzenia ruchowego. Ręka ruchowo sprawna i oby tak nadal - jest tylko duży ból w tej ręce ( a to już 11 dzień od zabiegu). Noc przespana w połowie, ból zbudzi.
 
nickgosia, 15.02.2015 01.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
byc moze masz zapalenie tetnic. Guzkowe zapalenie tetnic, prawdopodobnie ukladowe ale moze zabieg to zainicjował.
 
igielka22, 29.01.2015 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż będzie miał robioną koronografię i w związku z tym mam dwa pytanie . Pierwsze pytanie chodziliśmy na kurs tańca towarzyskiego i zrezygnowaliśmy bo mąż trochę się męczył i tu jest moje pytanie czy sport i taniec jest przeciwwskazany gdy ma być robiona koronografia a drugie pytanie to mój mąż pije codziennie piwo czasami dwa czy może pić przy takiej chorobie czasami pije wódkę ja jestem zdania ze nie powinien pić wódki i piwa , mój mąż uważa że piwo i wódka mu nie szkodzi więc jak to jest . Proszę o wytłumaczenie
 
Gosia, 18.01.2015 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam czy przed koronografią trzeba odstawić warfin rozrzedzający krew czy przejść na zastrzyki clexane
 
Felicja 2000, 16.01.2015 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po badaniu koronografii w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. Wszystko odbyło się bez powikłań. Jednak pozostało mi jedno pytanie. Przez kilka godzin po badaniu bardzo bolała mnie ręka, taki ból do łez. Osoba, która była ze mną w sali, związana zawodowo ze służbą zdrowia, tuż przez badaniem i po nim otrzymała kroplówkę (ja nie) i o żadnym bólu nie było mowy. Moje pytanie brzmi, czy aby na pewno w szpitalu obowiązują standardy jednakowe dla wszystkich. Pozdrawiam decydentów, wszystkim życzę dużo zdrowia.
 
Zosia B., 12.01.2015 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
3. grudnia 2014r miałam wykonywany zabieg koronografii, jestem 1,5 miesiaca po zabiegu i mam wciąż uczulenie jest to obrzmienie na całym ciele, są to zgrubienia typu guzków, prawdopodobnierz podali mi zły środek cieniujący inaczej kontrast, na który jestem uczulona. wydaje mi się ż powinni najpierw wykonac test uczuleniowy, a nie odrazu podawać jest to autonazja.
 
s-o, 01.01.2015 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem koronarografię i zakładany stend przez pachwinę w 2007 r. w Poznaniu. Nic nie bolało, ciśnienie mam do tej pory super. Rzuciłem palenie, zdrowo odżywiam się, pracuję, biegam rekreacyjnie. Miałem szczęście. Dzięki
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

321

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

293

Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH) Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić,...

więcej

265

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

264

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Mirena jest wkładką bez dodatku metalu i badanie MR nie powinno mieć wpływu na jej lokalizację.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.