Kolonoskopia – badanie jelita grubego

267 komentarze
Autor: Beata Pankau

Jeśli cierpisz na zaparcia lub męczą cię biegunki, a lekarz nie potrafi wyjaśnić ich przyczyny, może skierować cię na badanie jelita grubego zwane kolonoskopią. Dzięki niemu gastrolog obejrzy mało dostępny rejon organizmu.

Endoskopowe badania narządów wewnętrznych (tzn. przy użyciu światłowodów) zaczęto stosować na początku lat 70., gdy udoskonalono budowę tych cieniutkich, szklanych włókien. Celem kolonoskopii jest uchwycenie zmian na powierzchni błony śluzowej wyściełającej jelito grube. Badanie jelita grubego jest niezastąpione, gdy trzeba zlokalizować krwawienie czy polip lub sprawdzić stan śluzówki w przypadkach wrzodziejącego jelita grubego – choroby, która wiąże się z niebezpieczeństwem rozwoju nowotworu.
Kolonoskopię można wykonać zarówno dziecku, jak i osobie w podeszłym wieku. Poddawane są jej nawet kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Skierowanie wydaje lekarz pierwszego kontaktu lub prowadzący pacjenta gastrolog.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.04.2014 14:47
Mam 59 lat i jestem facetem. Wczoraj tj. 29.04.2014 na ul Barskiej w Krakowie (MEDICINA) miałem kolonoskopię. Poprzedziły ją moje 3 dniowe przygotowania (nie obżerałem się wcześniej, miałem lekką dietę - co mi na pewno pomogło). Kolonoskopię miałem we wtorek w godzinach wieczornych ok.19.00. Przeddzień badania w poniedziałek wypiłem 2 litry FORTRANSU, a w dzień badania we wtorek rano kolejne 2 litry. Ten lek na przeczyszczenie ma smak nijaki, ale nie można powiedzieć że nie do przełknięcia. Ja wypiłem go bez obrzydzenia, bez zalecanych dodatków typu sok jabłkowy czy sok cytryny. On nie ma być smaczny, on ma być skuteczny. I był. Pod koniec lała się ze mnie sama woda. Łaknienia nie miałem wcale, bo opijałem się wodą mineralną. Wypijałem ok.4,5 l dziennie. Można i trzeba pić ile wlezie (przed samym badaniem -do 4 godz- już nie). Na godzinę przed kolonoskopią zażyłem p bólowy TRAMAL. Samo badanie jest nieprzyjemne i lekko bolesne na samym początku (pierwsze 1-2 min.) w czasie wprowadzanie kamery do odbytnicy i pokonywania pierwszego zakrętu. Potem czuje się niewiele. Sama penetracja jelita w moim przypadku trwała ok 10-12 min. Lekarka b. sprawnie operowała przyrządem, a asystujący pielęgniarz uciskał mi brzuch w miejscach gdzie przechodziła głowiczka kamery. Lekarka informowała mnie co robi i co będzie dalej. Sam byłem zaskoczony że kamera dotarła już do końca jelita grubego i zobaczyłem wylot dwunastnicy (co mi pani doktor oznajmiła). Bo dodać muszę, że cały czas obserwowałem swoje jelito na 42" kolorowym TV. Lekarze szukają zmian na jelicie (polipów). U mnie znaleziono dwa małe, jeden o śr.2 drugi 3mm. Sam bym ich nie zauważył - to były blade plamki. Od razu mi je usunięto wprowadzonymi te samą rurką szczypczykami. Nie czułem kompletnie nic, żadnego bólu. Przesłano je do badania histopatologicznego. Usuwanie ew. polipów następuje podczas wysuwania kamery z jelita grubego tj w czasie jej drogi powrotnej. Dość nieprzyjemne jest napełnianie jelita powietrzem w czasie wsuwania kamery. To powietrze można i trzeba wypuszczać (o czym informuje lekarz) w trakcie badania. Jednak po badaniu czułem się dalej napompowany i nie mogłem "puszczać wiatrów" przez ok.1-2 godz. Jako ciekawostkę dodam, że w swoim jelicie grubym zauważyłem nawet przyklejone do niego zmielone drobinki pieprzu, którym doprawiłem rosół zjedzony 3 dni wcześniej. Dlatego pewnie przed badaniem nie powinno się jeść maku,pomidorów,porzeczek itp bo maja pestki, a te niechętnie opuszczają jelito grube. Czekam teraz 2 tyg na wyniki badań hist.pat. Mam się z nimi zgłosić do lekarza który wykonywał zabieg i ustalić termin kolejnego badania (za kilka lat). Ja się zbadałem bo jestem w grupie ryzyka nie tylko z racji wieku. Moja śp. mama niestety miała raka jelita grubego. Ogólni rzecz biorąc z kolonoskopią jak z maturą, człowiek boi się przed. Po, dziwi się czego się bał.
Nie zarejestrowany, 26.03.2014 17:10
Dziś miałam robioną kolonoskopię Bez znieczulenia Zabolało 2 razy Właściwie ukłuło jak kolonoskop zakręcał w moim jelicie Pompują też powietrze żeby poszerzyć jelito do dokładnego wglądu Mnie nie bolało Powietrze wydala się jak jest go za dużo Dobrze że nie wzięłam znieczulenia Musiałabym czekać jeszcze 2-3tyg A tak już dziś wiem że nie mam raka :) Wszystkim życzę zdrowia :)
 

Przygotowanie do kolonoskopii - oczyszczanie jelita grubego

Przed badaniem trzeba jak najlepiej oczyścić jelito grube z zalegającej w nim masy kałowej. Bez względu na to, jaką metodę zaleci nam lekarz trzeba pamiętać, że skuteczność jej zależy nie tylko od zastosowanych środków przeczyszczających, ale i od ilości wypitych płynów. Im więcej ich przyjmiemy, tym luźniejszy stanie się stolec i łatwiej go będzie usunąć. Picie jest konieczne także dlatego, że w trakcie wypróżnienia może dojść do odwodnienia organizmu, zwłaszcza u starszych osób. 
Chory zazwyczaj przygotowuje się do badania w domu, choć w przypadku pacjentów z ciężkimi schorzeniami ogólnymi, np. cukrzycą czy chorobami układu krążenia, specjaliści radzą krótki pobyt w szpitalu. 
Lekarz zaleca zwykle jedną z dwóch metod oczyszczania jelita grubego:

  • Tradycyjna – polega na ścisłej, trwającej trzy doby diecie bezresztkowej. Jest łagodna i nie obciąża organizmu, dlatego nadaje się dla osób starszych lub przewlekle chorych. Trzeba pić bardzo duże ilości płynów (co najmniej 3 litry) – herbatek owocowych i ziołowych, klarownych soków oraz bulionu. Jeść można jedynie galaretki owocowe. Przyjmuje się także małe dawki lekkich środków przeczyszczających (np. preparaty ziołowe z liściem senesu). W wieczór poprzedzający badanie należy dodatkowo przyjąć ok. 3 łyżek stołowych płynnej parafiny lub oleju rycynowego. Bezpośrednio przed zabiegiem wykonuje się serię lewatyw z ok. 1 litra wody lub gotowych środków przeznaczonych do tego celu, np. enemy. Trzeba je powtarzać tak długo, aż wydalana woda stanie się „czysta".
  • 24-godzinna – w takim cyklu oczyszczania pacjent przez dobę przed zabiegiem przyjmuje wyłącznie płyny. Metoda ta jest stosowana u ludzi młodych i zdrowych, ponieważ konieczne jest zastosowanie rano i wieczorem środków silnie przeczyszczających. Ostatnim etapem jest również lewatywa, która kończy się wtedy, gdy z wnętrza jelita nie wydobywają się już żadne zanieczyszczenia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 267)
halka, 30.10.2014 09.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po trzech kolonoskopiach, z czego dwie pierwsze w znieczuleniu miejscowym wspominam koszmarnie, również ze względu na konieczność wypicia preparatu fortrans, który jest obrzydliwy w samku,u mnie wywoływał odruchy wymiotne i nie wiem jak dałam radę wypić ten preaprat. Ostatnia kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym -podano mi dożylnie środek, który spowodował ,że spałam w trakcie badania, była przeprowadzona tak, jak każdy powinien ją przejść.Gdyby nie konieczność wypicia znów środka oczyszczającego jelito przed tym badaniem, mogłabym powiedzieć, że to zwykłe badanie, któremu bez obaw i stresu powinien poddać się każdy, kto wymaga takiego badania . Czy środki do oczyszczania jelita przed kolonoskopią nie mogą być zamknięte w łatwo rozuszczających się kapsułkach?
 
dzielny, 25.09.2014 00.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, przeprowadziłem kolonoskopie na własne życzenie. Powiem tyle - robić i nie zastanawiać się. Nie ma się zupełnie czego obawiać, badanie może jest troszke niekomfortowe z oczywistych względów, ale napewno bezbolesne. Duża satysfakcja po, dodatkowo oczyszczone jelita w wyniku przygotowania badania, a przede wszystkim sprawdzenie, czy jest wszystko ok. W moim przypadku (mam 32 lata) stwierdzono niewielkiego (3mm) polipa, który został odrazu wycięty i pobrany do dalszego badania. Na pewno zgłosze sie w przyszłości na kolejne badanie okresowe. Polecam wszystkim.
 
Aska, 31.01.2014 16.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja miałam wykonaną wczoraj kolonoskopie,a jestem w16 tygodniu ciąży. Miałam przez dłuższy czas obfite krwawienie z odbytu. Powiem tak, zabieg w ciąży jest inny, nie podają leków na przeczyszczenie, tylko robią delikatną lewatywę, a co do samego badania to też są pewne ograniczenia. Między innymi,nie wykonuje się PEŁNEJ KOLONOSKOPII tylko na nie wielkim odcinku, następne w ciąży nie są pompowane jelita, i nie pobierają wycinków. Mi wyszło w badaniu że mam ogromnego hemorojdy tam głęboko, zaufałam lekarzom, mam nadzieję że dziecku to nie zaszkodziło, pojutrze idę na konsultację po tej kolonoskopi. Dodam jeszcze że przed kolonoskopią jest badanie usg dziecka, jeśli tam niema przeciwwskazań, to wtedy podejmowana jest kolonoskopia.
 
lilianna , 16.11.2013 13.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To prawda, ja też miałam kolonoskopię i NIGDY WIĘCEJ !!!!!! Minęły 2 doby a ja nadal zwijam się z bólu i chodzę jak nadmuchany balon. Nie wiem co mam połknąć, żeby to ustąpiło :(:(:(
 
magda, 15.11.2013 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prawidłowo przeprowadzone przygotowanie do kolonoskopii u osób zdrowych polega na piciu od godz. 12 dnia poprzedzającego badanie dużej ilości wody ze środkiem przeczyszczającym. Wodę ze środkiem powinno się pić do wieczora. W dniu przed badaniem i w dniu badania nie wolno nic jeść, wolno napić się tylko wody. Lewatywa nie jest potrzeba jeśli przygotowanie było prawidłowe. Polecam wejście na stronę http://www.wynikikrwi.pl Na stronie można zrobić analizę wyników badań krwi takich jak morfologia , hormony, enzymy, przeciwciała oraz badanie moczu
 
helmut, 04.09.2013 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
widocznie ta co przeprowadzała badanie to była zwykłym partaczem.....badanie tego typu to trzeba umieć robić
 
Irmina, 16.08.2013 13.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po co ludzi straszyć? Każdy organizm reaguje inaczej, to samo badanie, przebiega różnie u każdego pacjenta. To jest tak jak z porodem. Gdyby każda kobieta, która usłyszy negatywną opinię o porodzie, decydowała się na bezdzietność, to dzisiaj nie było by tych opinii. Głowa do góry, to nie XVIII wiek:) Mamy ludzi coraz lepiej wykształconych, ale z ortografią na bakier.
 
agata, 07.08.2013 21.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jesteś bardzo dzielna
 
Ula, 31.07.2013 10.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomóżcie!!! Potrzebuję zrobić prywatnie kolonofiberoskopię jak najszybciej. Mieszkam w Krakowie. Od 2 dni dzwonię po gabinetach i nikt mi nie umie pomóc. Gdzie można zrobić takie badanie????
 
samotna, 29.06.2013 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem po zabiegu usunięcia hemoroidów ale nadal krwawię z odbytu, więc dostałam skierowanie na kolonoskopię. To jednak wydaje mi się bardziej łagodniejsze niż zabieg wycinania hemoroidów. Był bolesny i ponad tydzień nie mogłam się wypróżnić bez bólu. Minęły dwa tygodnie, a ja mam nadal zrosty i inne guzki na zewnątrz odbytu, nie mogę ich wepchnąć do środka mimo iż smaruję maściami, czopkami. Dlatego uważam, że to badanie będzie dla mnie mniej nieprzyjemne niż ten zabieg. Na pewno napiszę po badaniu jak było i porównam oba zabiegi.
 
następne »
strona 1 z 27
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Poziom cukru we krwi Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jest to badanie...

więcej

17827

Markery nowotworowe (antygeny nowotworowe) - substancje obecne we krwi chorych na raka Markery nowotworowe (antygeny nowotworowe) - substancje obecne we krwi chorych na raka

Idealnego leku na raka nie ma i dlatego tak ważne jest, by chorobę nowotworową wykrywać zawczasu...

więcej

15500

BADANIE ogólne MOCZU - analiza wyników

Zwykła analiza moczu (badanie ogólne moczu) przynosi cenne informacje nie tylko o...

więcej

16246

CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu? CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu?

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników - diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu...

więcej

22722

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Niestety, w powyższej sprawie wiele zależy od postępowania urzędniczego w NFZ. Oddział Wojewódzki NFZ istotnie doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

słuchajcie jak można dostać się na taki ppokaz?

data

Październik 31, 2014

Dieta!

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 31, 2014

Przy olbrzymich wątpliwościach .......podjęlam sie do zastosowania nowej dla mnie diety Bodykey. Polega ona na dostosowaniu diety / na podstawie badań genetycznych - wyk. w Austrii/ indywidualnie dla mnie. Znam osoby takie jak ja /po 60-tce/ktore stosują te zalecenia i powoli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.