Zespół prowokowanej zdrady. Dlaczego on mnie namawia, bym go zdradziła?

2015-12-12 14:25

Zespół prowokowanej zdrady (kontrolowanej) dotyczy osób, które odczuwają podniecenie, gdy ich partner uprawia seks z kimś innym. To zachowanie zwykle obserwuje się u mężczyzn i ma dużo wspólnego z ekshibicjonizmem i masochizmem. Jakie są przyczyny zespołu prowokowanej zdrady?

Zespół prowokowanej zdrady. Dlaczego on mnie namawia, bym go zdradziła?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zespół prowokowanej zdrady - przyczyny
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

"Mój partner namawia mnie, abym poszła do łóżka z którymś z jego kolegów. Najpierw myślałam, że mnie sprawdza, ale teraz wydaje mi się, że on naprawdę tego chce. Jego nalegania są nie do zniesienia, ale poza tym układa nam się naprawdę dobrze. O co mu chodzi i co ja mam zrobić?" - pyta jedna z czytelniczek "Zdrowia".

Zespół prowokowanej zdrady - bo tak określa się opisane zachowania partnera - najczęściej dotyczy mężczyzn i polega na namawianiu partnerki do odbycia stosunku z innymi mężczyznami, a następnie szczegółowym zdaniu relacji z przebiegu tych zdarzeń. Wiele kobiet w pierwszej chwili odbiera taką prośbę jako testowanie wierności. Zresztą, prośba na początku nie jest wprost sformułowana. Dopiero z czasem oczekiwania komunikowane są w sposób niebudzący wątpliwości co do intencji. Reakcje kobiet są różne – od przerażenia po oburzenie. Są też kobiety, które dla świętego spokoju zaczynają oszukiwać partnera, że dokonały takiego czynu, i wymyślają różne historie; i wreszcie takie, które faktycznie odbyły stosunek z innym mężczyzną, aby zadowolić potrzeby swojego partnera. Szybko się okazuje, że problem nie został rozwiązany i partner domaga się kolejnych zdrad i szczegółowych opisów.

Czytaj też: Zemsta - czym jest i dlaczego nie warto się mścić?

Zespół prowokowanej zdrady - przyczyny

Co kieruje mężczyznami namawiającymi swoje partnerki do zdrady? Otóż zdrada pobudza ich wyobrażenia i fantazje, może zastępować potrzebę seksu grupowego, którego w realnych warunkach nie mają odwagi podjąć. Niektórzy mężczyźni w ten sposób budują poczucie własnej wartości jako aktywnego seksualnie partnera, porównując się do partnerów, z którymi ich kobiety odbywały stosunek.

W literaturze fachowej opisuje się te zachowania jako formę kandaulezizmu, który ma wiele wspólnego z ekshibicjonizmem i masochizmem. Mężczyzna odczuwa podniecenie wtedy, gdy prezentuje nagie ciało swojej kobiety innym mężczyznom, może odczuwać przy tym cierpienie i upokorzenie.

Tworzenie związku z mężczyzną (rzadziej kobietą) z zespołem prowokowanej zdrady jest bardzo trudne i często prowadzi do głębokiego konfliktu, a w rezultacie do rozpadu związku. Ratunkiem może być podjęcie terapii u doświadczonego seksuologa.

miesięcznik "Zdrowie"