Rentgen (RTG) kości i stawów

Rentgen kości i stawów wykonuje się w celu rozpoznawania zmian pourazowych w kościach i stawach (złamań czy zwichnięć), a także zaburzeń struktury kości w chorobach reumatycznych. Sprawdź, na czym polega rentgen kości i stawów i jak się przygotować do badania.

Rentgen (RTG) kości i stawów
Autor: Thinkstockphotos.com Rentgen (RTG) kości i stawów

Spis treści

  1. Rentgen kości i stawów - wskazania
  2. Rentgen kości i stawów - jak się przygotować do badania?
  3. Rentgen kości i stawów - na czym polega?

Rentgen kości i stawów to zwykle jedno z pierwszych badań, które wykonuje się przy podejrzeniu schorzeń układu kostnego. Jednak nie zawsze jest wystarczająco precyzyjną metodą oceny stopnia zaawansowania choroby. Na przykład, RTG kości nie pozwala na wczesne wykrycie osteoporozy. Zmiany typowe dla tej choroby uwidaczniają się na zdjęciu RTG kości dopiero w zaawansowanym jej stadium, gdy doszło do utraty ponad 30 proc. masy kostnej. Rentgen kości sprawdzi się w przypadku złamań, ponieważ bardzo dobrze uwidacznia. Pozawala też wykryć zmiany na kościach, np. guzy.

Rentgen kości i stawów - wskazania

Rentgen kości i stawów wykonuje się przy:

Rentgen kości i stawów - jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotować. Należy jedynie poinformować lekarza o przebytych chorobach i urazach kręgosłupa (mogą mieć wpływ na obraz na zdjęciu) oraz ciąży (jest przeciwwskazaniem do badania). Ponadto należy przynieść poprzednio wykonywane zdjęcia RTG.

Rentgen kości i stawów - na czym polega?

Do badania należy odsłonić dany odcinek ciała i przyjąć pozycję zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli jednak uraz lub niepełnosprawnosć to uniemożliwia, nie jest to konieczne.

Najczęściej wykonuje się zdjęcia RTG przednio-tylne (promienie wnikają od przodu i rzutowane są na kliszę rentgenowską ustawioną z tyłu za tobą) oraz boczne. Czasem wykonuje się zdjęcia skośne, np. przy urazach śródręcza i śródstopia, zdjęcia przednio-tylne, osiowe (np. stawu biodrowego).  Badanie trwa kilka minut.

Polecany artykuł:

Co może oznaczać ból kości?