PETTING - co to jest? Sposoby uprawiania pettingu

1 komentarze
Autor: Anna Kuliberda

Petting to bezpieczne pieszczoty partnerów, które mogą stać się alternatywą dla stosunku płciowego. Petting potrafi dostarczyć seksualnej satysfakcji na tym samym poziomie co tradycyjny seks, a jednocześnie pociąga za sobą mniejsze ryzyko ciąży. Na czym dokładnie polega petting i w jaki sposób go uprawiać?

Petting polecany jest zwłaszcza młodym osobom rozpoczynającym życie seksualne.

PETTING - co to jest? Sposoby uprawiania pettingu

Petting to forma rozmaitych pieszczot mających na celu doprowadzenie partnerów do osiągnięcia orgazmu bez aktu wprowadzania penisa do pochwy czy odbytu (seks analny czasem jednak jest zaliczany do pettingu).

Mimo tego, że są to tylko pieszczoty, ta forma bliskość między partnerami może dostarczyć im takiej samej przyjemności co współżycie. Wszystko dlatego, że na petting składa się wiele wyrafinowanych sposobów na doprowadzenie partnera do orgazmu. Różnorodność form dotyku pozwala pobudzić wiele stref erogennych i dostarczyć przyjemności nawet głębszej i dłuższej niż sam akt seksualny.

Sposoby uprawiania pettingu

Trudno mówić o konkretnych sposobach uprawiania pettingu. Główną i jedyną zasadą jest unikanie w trakcie pieszczot penetracji pochwy penisem. Form dotyku i pobudzania stref erogennych jest wiele i każda z par powinna znaleźć dla siebie najbardziej odpowiednie pieszczoty. Najważniejsze to odkryć na swoim ciele miejsca najbardziej czułe na dotyk i nauczyć się je odpowiednio stymulować. Z tego względu petting powinien być długim procesem. Na pewno wymaga od partnerów pewnej wstrzemięźliwości i kontroli, by nie przekroczyć pewnych granic, a jednocześnie nie doprowadzić do gwałtownego rozładowywania seksualnego napięcia.

Petting to subtelny akt, powolny i bardzo stopniowy, dlatego swój początek powinien mieć wtedy, gdy para jest jeszcze w ubraniu. Najpierw zaczyna się od pieszczot przez ubranie, a następnie pozbywając się ubrań, partnerzy dotykają coraz bardziej ukrytych stref cielesnych. Petting można porównać do długiej gry wstępnej. Chodzi więc o stopniowe odsłanianie ciała, powolne pobudzanie stref erogennych – od tych najłatwiej dostępnych (szyja, kark, uszy, usta), przez te bardziej ukryte (piersi, plecy, pośladki, uda) aż po najbardziej wrażliwe na dotyk (narządy płciowe). Partnera można dotykać dłonią, ocierać się o niego innymi częściami ciała a także pieścić go ustami czy językiem. Stopień zaawansowania pieszczot może być różny i powinien być zaakceptowany przez obydwie strony.

Wśród form pieszczot zaliczanych do pettingu wyróżniamy między innymi:

 • pobudzanie palcem pochwy, łechtaczki lub odbytu,
 • stymulację członka dłonią,
 • improwizowanie stosunku poprzez pocieranie penisem o różne części ciała partnerki (tzw. stosunek udowy, pachowy, międzypiersiowy, międzypośladkowy, między stopami itd.),
 • pocieranie się wzajemne genitaliami,
 • pieszczoty oralne (seks oralny).

Petting a ciąża – jakie jest ryzyko zapłodnienia?

Mitem jest stwierdzenie, że petting chroni przed zajściem w ciążę. Choć nie dochodzi podczas niego do penetracji, istnieje ryzyko wprowadzenia nasienia do dróg rodnych kobiety w inny sposób. Wystarczy, że sperma zostanie przeniesiona do pochwy np. na palcach albo przez nieuwagę dojdzie do wytrysku zbyt blisko sromu.

W takich okolicznościach nie trudno, by doszło do zapłodnienia, dlatego petting nie powinien być uznawany za metodę antykoncepcji. By zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę podczas pieszczot, należy być ostrożnym. Większą gwarancję da parze pozostanie podczas pettingu w bieliźnie.

Zdaniem eksperta
maska dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie

Doszło do pettingu. Dziewczyna przez moment ocierała się miejscem intymnym o trzon mojego penisa, a potem palcami penetrowałem jej narząd. Nie doszło do wytrysku ani do penetracji penisem.

Czy możliwe jest w ten sposób przeniesienie preejakulatu, którego były chyba minimalne ilości, i czy możliwa jest z tego ciąża? Wiem, że teoretycznie szansa na ciążę jest, lecz czy praktycznie dochodzi do zapłodnienia w takich sytuacjach?

Praktycznie nie dochodzi do zapłodnienia w takich okolicznościach. U człowieka ciąża rozwija się wyłącznie w wyniku zapłodnienia komórki jajowej plemnikiem. To znaczy, że plemniki w dużej liczbie muszą dostać się do pochwy. Szansa na ciążę w wyniku przeniesienia spermy lub preejakulatu zależna jest, jak z tego wynika, od liczby plemników obecnych w przeniesionym płynie. Na ogół jest to zbyt mało, aby doszło do zapłodnienia, ale - przynajmniej teoretycznie - ciąża jest możliwa.

Dla kogo polecany jest petting?

Utarło się przekonanie, że petting to forma pieszczot dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne. Choć rzeczywiście w przypadku nastolatków petting jest najlepszym sposobem na wzajemne poznanie swoich ciał i odkrywanie seksualności, to nie jedyna grupa, która z pettingu będzie czerpać satysfakcję.

Dla kogo petting może być najlepszym wyborem?

1. Osoby niedoświadczone, młode, rozpoczynające swoje życie seksualne – dla nich petting to najlepsze wprowadzenie do seksu. Pozwala pozbyć się lęku przed nieznaną sobie jeszcze dziedziną życia, rozpoznać potrzeby seksualne swoje i swojego partnera/partnerki, nauczyć się reakcji ciała na różne formy pobudzenia, a także zacieśnić więzi ze swoim partnerem. Petting w przypadku młodych osób jest sposobem na osiągnięcie orgazmu bez przekraczania wszystkich granic cielesnych. Trzeba pamiętać, że choć petting nie jest typowym aktem seksualnym, może doprowadzić do defloracji, a więc do przerwania błony dziewiczej np. na skutek penetracji pochwy palcem.

2. Osoby, które chcą nauczyć się głębszego przeżywania seksualnej przyjemności – petting jest też alternatywą dla osób, które prowadzą pożycie seksualne od jakiegoś czasu, ale chcą je wzbogacić o nowe formy pieszczot. Petting jest idealnym sposobem na wzajemne odkrywanie swoich stref erogennych. Ponieważ skupia się na pieszczotach, więcej czasu poświęca się tutaj na rozbudzenie cielesne. W tym przypadku możemy mówić o wydłużonej grze wstępnej, która pozwala uczyć się odczuwać przyjemność z samego dotyku.

3. Osoby, które obawiają się ryzyka zapłodnienia – petting bywa dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy partnerzy odczuwają potrzebę bliskości, a nie chcą ryzykować zapłodnienia. Petting pozwala im osiągnąć orgazm bez penetracji, a więc zmniejszyć prawdopodobieństwo wprowadzenia nasienia do pochwy.

4. Osoby, które z różnych przyczyn muszą się powstrzymać od współżycia – petting daje możliwość rozładowania seksualnego napięcia także tym osobom, które nie mogą z rożnych względów uprawiać klasycznego seksu. Dotyczy to np. kobiet w połogu czy podczas okresu, ale też osób, które borykają się z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Petting może pozwolić im uniknąć ryzyka zarażenia partnera. Pieszczoty są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które z powodów wad budowy narządów płciowych nie mogą uprawiać normalnego stosunku seksualnego.

Warto wiedzieć

Ważne

Zalety pettingu

Petting ma wiele zalet, o czym świadczy fakt, że uprawia się go w różnym wieku i na różnych etapach życia seksualnego. Choć wymaga cierpliwości i pełnej kontroli nad swoim zachowaniem, niesie za sobą wiele korzyści.

 • Pozwala osiągnąć taką samą, a czasem nawet głębszą satysfakcję seksualną (orgazm) niż podczas stosunku.
 • Umożliwia lepsze poznanie oczekiwań i potrzeb seksualnych swoich oraz partnera.
 • Pozwala odkryć nieznane strefy erogenne i uczy je pobudzać.
 • W dużym stopniu minimalizuje ryzyko zajścia w ciążę i zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.
 • Jest dobrym urozmaiceniem dotychczasowego życia seksualnego.
 • Zbliża partnerów do siebie i otwiera na nowe doznania.
 • Dodaje odwagi w sprawach łóżkowych.
 • Jest nastawiony na obopólną przyjemność, nie ma tu miejsca na egoizm.
 • Wydłuża w czasie akt seksualny.
 • Pozwala zaspokoić popęd seksualny osobom, które z różnych powodów nie mogą odbywać normalnych stosunków płciowych.

Ocena: 4.6
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 19.03.2018

Komentarze (1 - 1 z 1)
Svetik, 20.02.2017 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj 1 seks taki byl
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pozycje seksualne – 10 najlepszych pozycji z Kamasutry [ZDJĘCIA] Pozycje seksualne – 10 najlepszych pozycji z Kamasutry [ZDJĘCIA]

Pozycje seksualne mają zapewniać obojgu partnerom satysfakcję – nie jest jednak tajemnicą, że...

więcej

213

Seks: jak prawidłowo pieścić łechtaczkę Seks: jak prawidłowo pieścić łechtaczkę

Łechtaczka, czyli clitoris to wyjątkowe miejsce. Łechtaczka służy wyłącznie przyjemności, wymaga...

więcej

199

Jaka jest prawidłowa długość penisa? Jaka jest prawidłowa długość penisa?

Jesteś ciekawa czy twój partner nie odbiega od statystycznej czołówki pod względem długości...

więcej

187

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn wzmacniające erekcję

Mężczyźni też mają mięśnie Kegla i również powinni je ćwiczyć. Kondycja mięśni dna miednicy ma duży...

więcej

184

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.