Permen – działanie i skutki uboczne suplementu. Czy Permen jest skuteczny?

2016-06-07 12:23

Permen to suplement diety przeznaczony dla mężczyzn odczuwających przewlekłe zaburzenia erekcji. Jego skład opiera się na kompozycji naturalnych ziół, które mają poprawiać potencję, usprawniać proces spermatogenezy, zwiększać libido i wspomagać funkcjonowanie układu moczowego. Dowiedz się, jak działa Permen i jaka jest jego skuteczność.

Permen – działanie i skutki uboczne suplementu. Czy Permen jest skuteczny?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Permen – skład i działanie
  2. Permen – opinie lekarzy. Czy Permen jest skuteczny?
  3. Permen – cena i dawkowanie
  4. Permen – przeciwwskazania i skutki uboczne

Permen to jeden z wielu dostępnych na rynku suplementów mających poprawiać sprawność seksualną. Występuje w kilku wersjach: podstawowej, ulepszonej (Permen King, zawiera 2 razy więcej L-argininy), o przyspieszonym działaniu (Permen Go!) oraz w wersji, która dodatkowo poprawia libido (Permen Sex Appetite). Głównym składnikiem każdego z preparatów jest ekstrakt z buzdyganka naziemnego, który uchodzi za naturalny afrodyzjak. Tabletki, w zależności od rodzaju, mogą zawierać też żeń-szeń, l-argininę, witaminy i dodatkowe ekstrakty roślinne w zmiennych proporcjach.

Czy naturalny skład gwarantuje skuteczność Permenu? Jakie opinie na temat jego działania mają specjaliści i kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu?

Permen – skład i działanie

Działanie Permenu oparte jest głównie na naturalnych właściwościach ekstraktów roślinnych. Niektóre z nich, jak korzeń żeń-szenia, mają udowodniony naukowo wpływ na potencję, jednak skuteczność innych nie została oficjalnie potwierdzona. W składzie podstawowej wersji Permenu znajdziemy:

  • ekstrakt z buzdyganka naziemnego (tribulus terrestris) – zioło wykorzystywane w medycynie chińskiej i indyjskiej, o właściwościach wzmacniających, tonizujących, pobudzających. Likwiduje stany zapalne w okolicach gruczołu krokowego, usprawnia krążenie, zwiększa poziom testosteronu. Zawiera substancję zwaną protodioscyną, która ma pomagać w osiąganiu erekcji i wzmacniać doznania seksualne. Buzdyganek naziemny bogaty jest też w saponiny, które nasilają proces spermatogenezy (produkcji plemników). Ze względu na pozytywny wpływ, jaki roślina wykazuje na układ krążenia oraz stężenie testosteronu, często można znaleźć ją w składzie suplementów dla sportowców;
  • ekstrakt z żeń-szenia – korzeń tej rośliny to popularny składnik wywodzący się z medycyny wschodu. Jego pozytywny wpływ na sprawność seksualną został udowodniony naukowo. W badaniach wykazano między innymi, że mężczyźni stosujący żeń-szeń byli w stanie dłużej utrzymać erekcję, czuli większą satysfakcję ze zbliżeń, a także mieli większe libido;
  • L-argininę – jest to aminokwas, który wchodzi w skład wielu białek budujących organizm człowieka. Jego głównym źródłem jest pokarm – L-argininę można znaleźć m.in. w mięsie, rybach, nabiale, zbożach, płatkach owsianych. Substancja ta bierze udział w syntezie tlenku azotu, który usprawnia przepływ krwi w żyłach rozszerzając je. W ten sposób L-arginina ułatwia dopływ krwi do prącia i wzmacnia erekcję.

W składzie Permen Go! do zażywania na godzinę przed stosunkiem zamiast buzdyganka naziemnego znaleźć można ekstrakt z sosny nadmorskiej, pycnogenol. Jest to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy chroniących organizm przed działaniem wolnych rodników. Udowodniono, że o ponad 20% zwiększa możliwości wysiłkowe, obniża ciśnienie krwi i poprawia kondycję skóry.

Z kolei wersja Permenu zwiększająca libido ma w swoim składzie dodatkowo takie składniki jak witamina B6 oddziałująca korzystnie na system nerwowy i układ krążenia oraz koenzym Q10 o działaniu antyoksydacyjnym. Zawiera także ekstrakt z miłorzębu japońskiego (wpływa na syntezę tlenku azotu, poprawiając krążenie i zwiększając dopływ krwi do prącia) oraz ekstrakt z korzenia turnery rozpierzchłej (ma właściwości pobudzające, moczopędne oraz przeciwdziała zakażeniom bakteryjnym pęcherza).

Permen – opinie lekarzy. Czy Permen jest skuteczny?

Producent zapewnia, że po 6-8 tygodniach kuracji suplement powinien znacząco wpłynąć na sprawność seksualną: ułatwić osiąganie wzwodu, przedłużyć czas trwania stosunku, zwiększyć libido i usprawnić proces spermatogenezy. Dodatkowym efektem ma być zapobieganie zakażeniom układu moczowego. Jak to się ma do rzeczywistych efektów kuracji?

Opinie specjalistów są sceptyczne. W preparacie można znaleźć składniki, których wpływ na potencję jest dobrze udokumentowany – są to żeń-szeń, l-arginina, miłorząb japoński. Jednak ich dawki zawarte w jednej tabletce są stosunkowo małe. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają skuteczność l-argininy w leczeniu zaburzeń erekcji, ale dotyczy to dużo większych dawek niż 600 mg, a tyle właśnie znajduje się w dwóch tabletkach Permenu. Ekstrakt z buzdyganka naziemnego w podstawowej wersji preparatu wynosi 500 mg, co jest ilością wystarczającą, ale w wersji „ulepszonej” (Permen King) jest go już tylko 100 mg. Z kolei zalecenia dotyczące dawkowania miłorzębu japońskiego mówią, aby przyjmować go w ilości 240 mg na dobę. Tymczasem w jednej tabletce suplementu Permen jest go 50 mg.

Skuteczność pozostałych ekstraktów i witamin zawartych w preparacie nie jest tak dobrze udokumentowana. Ich działanie jest dobrze znane w ziołolecznictwie, ale nie zostały poddane wystarczającej liczbie testów w profesjonalnych laboratoriach. Dlatego też nie można mieć pewności co do efektów ich stosowania.

Czytaj też: Zaburzenia erekcji - jak działają tabletki na potencję?

Permen – cena i dawkowanie

Jedno opakowanie preparatu Permen zawiera 30 tabletek. Rekomendowana dawka dzienna wynosi 1-2 tabletki, które należy przyjmować o stałych porach popijając wodą. Wyjątkiem jest Permen Go! - ta wersja suplementu zawiera 6 tabletek w opakowaniu, które zaleca się zażywać doraźnie na 1 godzinę przed stosunkiem.

Według producenta trwała poprawa możliwości seksualnych ma nastąpić po 6-8 tygodniach stosowania suplementu. Jest to minimalny czas kuracji potrzebny dla uzyskania zadowalających efektów. Cena jednego opakowania wynosi ok. 50-60 zł, a więc cała kuracja to koszt ok. 100-120 zł.

Permen – przeciwwskazania i skutki uboczne

Permenu nie powinny stosować osoby uczulone na którykolwiek ze składników suplementu. Należy zachować ostrożność w przypadku zażywania tabletek przez osoby powyżej 65 roku życia. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze i mające problemy z układem krążenia powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem.

Ważne, aby nie łączyć suplementu Permen z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ obecna w preparacie l-arginina zmniejsza lepkość krwi, a żeń-szeń podnosi ciśnienie. Należy również zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Permenu i leków moczopędnych oszczędzających potas (spironol, eplerenon). Podczas zażywania suplementu wskazane jest ograniczenie kawy i stała kontrola ciśnienia krwi.

Ważne

Suplementu Permen nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące, w przeciwnym razie może wystąpić tzw. syndrom żeń-szeniowy. Objawia się on skokami ciśnienia, nadmiernym pobudzeniem, niepokojem, bezsennością. Dlatego między kuracjami wskazane jest robienie ok. 3-tygodniowych przerw.

Istnieją także doniesienia o negatywnych następstwach długotrwałego przyjmowania L-argininy. Wśród możliwych skutków ubocznych wymienia się zwłóknienie mięśnia sercowego, przerost lewej komory serca, zwiększenie ryzyka zawału. Jest to więc kolejny argument przemawiający za tym, aby nie stosować Permenu dłużej niż 3 miesiące.