Jak uniknąć problemów ze wzwodem? Urolog zdradza 4 sposoby

2022-11-21 15:20

To całkowicie normalne, że mężczyźni czasami mają problemy z uzyskaniem erekcji. W większości przypadków nie ma się czym martwić, ponieważ zaburzenia wzwodu mogą być odpowiedzią na stres czy lęk. Urolog zdradza, o co należy zadbać, aby uniknąć tego problemu.

Jak uniknąć problemów ze wzwodem? Urolog zdradza 4 sposoby
Autor: Getty Images Jak uniknąć problemów ze wzwodem? Urolog zdradza 4 sposoby

Zaburzenia erekcji dla większości mężczyzn są powodem frustracji i złości, obniżają ich poczucie męskości. Dr Rowland Rees, chirurg urolog ze Spire Southampton Hospital podkreśla, że może się to przełożyć nie tylko na stosunki seksualne, ale i na relacje partnerskie. 

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Jak uniknąć zaburzeń erekcji? 4 rady od urologa

Z zaburzeniami erekcji, które występują sporadycznie można sobie poradzić, stosując kilka prostych zmian w codziennych nawykach. Dr Rowland Rees zdradza, że nie wymaga to ogromnego wysiłku, należy jednak być systematycznym.

1. Mniej alkoholu 

Wielu mężczyzn doświadcza kłopotów z osiągnięciem erekcji po zakrapianej imprezie. "To dlatego, że nadmierne spożywanie alkoholu może utrudniać zarówno uzyskanie, jak i utrzymanie erekcji" - tłumaczy dr Rees.

Dla ogólnego dobrego samopoczucia najlepiej jest ograniczyć alkohol, zwłaszcza, jeśli planujesz tego dnia odbyć stosunek seksualny.

Z danych NHS wynika, że optymalne spożycie nie powinno przekraczać 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Dla porównania - butelka piwa lub cydru o 5-proc. zawartości alkoholu to 1,7 jednostki.

2. Zacznij się ruszać

Dr Rees tłumaczy, jak ważna jest aktywność fizyczna, także w kontekście udanego życia seksualnego. 

Niepokój, nadwaga i otyłość oraz stres mogą wpływać na zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji. Regularne ćwiczenia mogą pomóc we wszystkich tych czynnikach” – powiedział.

Lekarz zaleca także: "jeśli na przykład jeździsz na rowerze dłużej niż trzy godziny tygodniowo i masz trudności z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji, zrób sobie przerwę od tego rodzaju sportu i spróbuj innej aktywności, aby zobaczyć, czy to pomoże".

3. Zadbaj o prawidłową masę ciała

Dr Rees wyjaśnił, że nadwaga i otyłość mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń erekcji. "Przestrzeganie zdrowej diety, a także regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w utracie nadwagi" - powiedział.

4. Rzuć palenie

Palenie papierosów zmniejsza dopływ krwi do wszystkich narządów, w tym do penisa, co w konsekwencji może utrudniać uzyskanie lub utrzymanie erekcji.

„Mężczyźni, którzy palą, są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Jeśli masz trudności z rzuceniem palenia, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym” – podsumował.

Czytaj też: Nie tylko kaszel powinien cię zaniepokoić. 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli palisz

Problemy z erekcją - kiedy iść do lekarza?

Metody leczenia zaburzeń erekcji zależą od przyczyny ich występowania. Jeśli zmiana stylu życia na zdrowszy okaże się nieskuteczna, być może powinieneś rozważyć skonsultowanie się z lekarzem.

„Jeśli uporczywie walczysz o uzyskanie lub utrzymanie erekcji, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem rodzinnym, ponieważ możesz mieć schorzenie, które wymaga leczenia” – ostrzega dr Rees w rozmowie z The Sun.