Te ćwiczenia zadziałały, jak leki na potencję. Naukowcy zdumieni

2023-11-09 21:49

To nie były jakieś wątpliwej jakości obserwacje czy eksperymenty grupy studentów, jak do się nieraz zdarza przy zaskakujących doniesieniach dotyczących seksu. Badacze specjalizujący się w biostatystykach z ośrodków w Houston, Bostonu, Johnson City znaleźli niefarmakologiczne, powszechnie dostępne narzędzie poprawiające erekcję. To działa, po prostu.

Te ćwiczenia zadziałały, jak leki na potencję. Naukowcy zdumieni
Autor: GettyImages

Niby wszyscy wiemy, jak generalnie ważna jest aktywność fizyczna. Nietrudno sobie wyobrazić, że prawidłowe krążenie wpływa także na właściwe ukrwienie penisa, ale też nastrój, siły witalne. To wszystko ważne dla udanego życia seksualnego. A jednak to, co ustalili badacze i o czym donosi "The Journal of Sexual Medicine", wywołało powszechne zaskoczenie. Specjaliści dokonali przeglądu 11 randomizowanych badań klinicznych przeprowadzonych w latach 2004-2021. Analizowano w nich zależności występujące między zaburzeniami erekcji a aktywnością fizyczną. Okazuje się, że konkretne ćwiczenia mogą czasem dokonać niemal cudu.

Powiększenie i pogrubienie penisa - jak przebiega zabieg?

Erekcja po treningu

Badanych mężczyzn podzielono na dwie grupy. Pierwsza wykonywała ćwiczenia aerobowe kilka razy w tygodniu przez minimum pół godziny.  Druga nie brała udziału w treningach. Aż 80 proc. mężczyzn, którzy rozpoczęli regularne treningi, deklarowało, że zaobserwowali wyraźną poprawę erekcji. Co dokładnie robili?

Uczestnikom badania zalecono ćwiczenia aerobowe, czyli taki trening, który zapewnia lepsze dotlenienie organizmu. Podstawowe ćwiczenia to po prostu chodzenie (raczej szybkie) i bieganie, a także jazda na rowerze, na rolkach, pływanie czy bieganie na nartach. Kluczowa była regularność treningów i to, by trwały co najmniej 30 minut.

Seks - więcej zysków z treningów

Mężczyźni deklarowali, że nie tylko erekcja się poprawiła, ale generalnie jakość życia seksualnego. Takie odpowiedzi wskazało ponad 80 procent badanych. Zgodnie z ich deklaracjami, ruch zadziałał podobnie, jak popularne środki na potencję. Dłużej, lepiej, z entuzjazmem - czyli, tak, jak być powinno.

Czytaj także; Jak mieć dobrą erekcję? Lekarz zdradza 5 niezawodnych zasad

Stopień nasilenia problemów z potencją sprawdzano za pomocą metod opisowych. Ochotnicy wypełniali kwestionariusz IIEF-5 (z języka angielskiego International Index of Erectile Function 5 Edition). To uznane narzędzie pozwala na ocenę zdrowia seksualnego mężczyzn. Zawiera pytania dotyczące między innymi jakości oraz liczby wzwodów, a także satysfakcji z życia seksualnego.

Dlaczego ruch wspiera życie seksualne?

Według badaczy, regularne ćwiczenia aerobowe, podobnie jak pozostałe rodzaje aktywności fizycznej, zmniejszają stres oksydacyjny w organizmie. Przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie. Poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego. Pomagają kontrolować masę ciała. Podnoszą stężenie testosteronu we krwi. Wszystkie wymienione czynniki mogą pośrednio przyczyniać się do dobrej erekcji.

Jeśli masz poważne problemy ze zdrowiem, chorujesz przewlekle, przed rozpoczęciem tego typu ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem, by trening dostosować do potrzeb i możliwości organizmu.