Kiła objawy. Jak rozpoznać objawy kiły

11 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak, Anna Ławniczak

Objawy kiły mogą przybierać różną postać w zależności od etapu choroby. Pierwsze objawy kiły to grudki i wysypka, które można pomylić z alergią lub opryszczką. Nieleczona kiła przechodzi w stadium późne i często prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia. Zobacz, jak rozpoznać objawy kiły.

Objawy kiły pojawiają się po około 3 tygodniach od momentu zarażenia. Kiłą można się zarazić przez stosunki pochwowe, analne, a nawet stosunki oralne. Do zakażenia kiłą może dojść także przez pocałunek, gdy osoba chora ma kiłowe zmiany w jamie ustnej.

Pierwsze objawy kiły mogą zmylić i uśpić czujność, tym bardziej, że nie zawsze są książkowe. Dlatego wszelkie zmiany w obrębie narządów płciowych i dziwne krostki, np. na palcu lub brodawce sutkowej, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Zwłaszcza, gdy zdarzył nam się przypadkowy seks.

Objawy kiły wczesnej

Wyróżniamy dwa podstawowe etapy kiły – wczesny oraz późny, które następują po sobie. Kiła wczesna trwa do 2 lat od zakażenia. Dzieli się na dwie fazy: kiłę I okresu (pierwotną) oraz kiłę II okresu (wtórną). Dla obu okresów choroby charakterystyczne są inne objawy.

Objawy kiły pierwotnej

Kiła wczesna to najbardziej zakaźny okres choroby. Po 2 latach jej zakaźność stopniowo maleje.

Pierwszym objawem kiły pierwotnej jest wystąpienie bezbolesnej okrągłej grudki na skórze w okolicach wniknięcia bakterii krętka bladego. Grudka może pojawić się między 9 a 90 dniem od zakażenia (najczęściej po 3 tygodniach). U mężczyzn heteroseksualnych umiejscawia się na prąciu, w okolicach odbytu, jamy ustnej, u kobiet na wargach sromowych i szyjce macicy. Może występować też w nietypowych miejscach: na palcu, na brodawce sutkowej czy błonie śluzowej jamy ustnej.

Wykwitowi towarzyszy niebolesne powiększenie węzłów chłonnych. Z czasem przyjmuje postać owrzodzenia i nosi fachową nazwę zmiany pierwotnej. Ze względu na twardą konsystencję przypominającą chrząstkę, nazywa się ją też wrzodem twardym. Utrzymuje się przez ok. 2-6 tygodni, może być bardzo niewielka i przypominać opryszczkę (pęcherzyki z surowicą, potem grudki i strupki).

Zmiana pierwotna ustępuje samoistnie, bez leczenia zazwyczaj po 3 tygodniach. Ponieważ jest bezbolesna, można jej w ogóle nie zauważyć. Szacuje się, że tylko w 20% przypadków kiła objawia się pod postacią typowej zmiany pierwotnej. Przy podejrzeniu choroby każda zmiana wymaga różnicowania z wirusem opryszczki, wrzodem miękkim lub zakażonymi urazami skóry.

Objawy kiły wtórnej

Drugi etap kiły wczesnej rozpoczyna się po 9-15 tygodniach od zakażenia, najczęściej gdy owrzodzenie już zupełnie zniknęło (w 15% przypadków może się jeszcze utrzymywać). Na skórze i błonach śluzowych (zwykle stopach, rękach, głowie) pojawia się wówczas nieswędząca wysypka pod postacią plamek, rzadziej grudek. Zmiany mają kolor bladoczerwony lub różowy i wielkość 5-10 mm. Są to tzw. osutki kiłowe. U 1/4 chorych wysypka ma małe natężenie, przez co może być słabo widoczna.

Ponadto, w miejscach, gdzie jest wilgotno, u kobiet pod piersiami i w okolicy sromu, u mężczyzn w okolicy odbytu i worka mosznowego, u obojga płci na wewnętrznej powierzchni ud i w okolicach odbytu mogą powstawać szarobiałe wilgotne zmiany zwane kłykcinami płaskimi. Są bardzo zakaźne.

Objawom skórnym mogą towarzyszyć: powiększenie węzłów chłonnych, bóle gardła, gorączka, brak apetytu, chudnięcie, a nawet podrażnienie czy wręcz zapalenie opon mózgowych. Jeśli na tym etapie nie zacznie się leczenia, kiła przechodzi w postać późną, często utajoną.

Warto wiedzieć

Ważne

Kiła utajona nie daje objawów

Kiłą utajoną nazywa się okres, w którym nie są widoczne objawy zakażenia. Może to dotyczyć zarówno wczesnej fazy choroby (do 2 lat od momentu zakażenia), jak i fazy późnej. Nie występują w tym czasie żadne owrzodzenia, wysypki, dolegliwości ze strony układu nerwowego itp. Mimo to krętki blade wywołujące zakażenie dalej pustoszą organizm. Jedynym sposobem wykrycia kiły utajonej jest zrobienie badań krwi.

Objawy kiły późnej

Faza późna kiły może trwać nawet do 30 lat od momentu zarażenia. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci.

Po kilku latach od zakażenia, jeśli nie było wdrożone leczenie, kiła przechodzi w fazę późną. Jej przebieg jest często utajony i początkowo nie daje objawów. Bakteria krętka bladego atakuje jednak narządy wewnętrzne i upośledza ich funkcjonowanie. Ta faza choroby jest najbardziej niebezpieczna, może trwać latami i stopniowo pustoszyć organizm. Zazwyczaj obejmuje układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy.

Objawy kiły układu nerwowego

Do ok. 7 lat od zarażenia najczęściej rozwija się kiła układu nerwowego, która atakuje mózg i rdzeń kręgowy. Prowadzi do kiłowego zapalenia opon mózgowych, udaru mózgu, zmian neurologicznych, zmian osobowości czy choroby psychicznej.

Objawy kiły sercowo-naczyniowej

W fazie późnej kiła może zaatakować również układ krążenia – zazwyczaj po 10-12 latach od zakażenia. Dzieje się tak na skutek zajęcia przez bakterię naczyń odżywiających ściany tętnic. W wyniku tego procesu ulegają uszkodzeniu zastawki aorty, następuje osłabienie i zwiotczenie tętnic, zwężają się ujścia naczyń krwionośnych. W efekcie kiła sercowo-naczyniowa może powodować takie schorzenia jak: zapalenie tętnicy głównej, kilaki mięśnia sercowego, rozlane kiłowe zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty, zapalenie tętnic mózgu.

Objawy skórne kiły późnej

Późna kiła wywołuje również zmiany na skórze i narządach wewnętrznych. Mogą występować pod dwiema postaciami: kiły guzkowopełzakowatej oraz kilaków.

Kiła guzkowopełzakowata zaczyna się od pojawienia się guzka wielkości ziarnka grochu, maksymalnie wielkości śliwki. Zmiana jest twarda w dotyku i ma czerwonobrunatny kolor. Z czasem rozpada się pozostawiając owrzodzenie, na którego obwodzie tworzą się nowe guzki. Rozprzestrzeniają się one okrężnie pełzakowato, natomiast w środku owrzodzenie goi się pozostawiając po sobie gładką bliznę. Nowe ogniska zapalne są niebolesne, rozwijają się miesiącami, a nawet latami, po czym znikają zostawiając ślad w postaci blizny.

Inne objawy mogące pojawić się w przebiegu kiły późnej to tzw. kilaki. Powstają na skórze i kościach. Początkowo rozrastają się podskórnie, a po jakimś czasie przebijają na zewnątrz i rozpadają się zostawiając po sobie wklęsłe, kraterowate owrzodzenie. W środku powstaje ciągnąca wydzielina. Zmiany szerzą się obwodowo i goją po wielu miesiącach.

Kilaki często umiejscawiają się na twarzy i podudziach. Pozostają po nich szpecące zniekształcenia tkanek i kości: guzy na głowie, nosie, policzkach. Kilaki rozwijające się w jamie ustnej mogą doprowadzić do przebicia podniebienia i zniszczenia języczka podniebiennego. Zmiany w obrębie nosa mogą z kolei spowodować perforację chrząstki - w następstwie tworzy się charakterystyczne dla kiły nos lornetkowaty lub siodełkowaty.

To ci się przyda

To ci się przyda

Objawy kiły na ciele

Kiłę zwykle zauważa się obserwując zmiany na stopach, języku, genitaliach. Są to miejsca, w których objawy skórne są najszybciej rozpoznawalne i najlepiej widoczne – nie znaczy to, że nie mogą pojawić się w innych obszarach ciała.

  • kiła na stopach – w fazie wczesnej na stopach może pojawić się wysypka kiłowa (osutki) pod postacią czerwono-brązowych plamek i grudek; umiejscawia się głównie na podeszwie stóp. Powstaje po 9-15 tygodniach od zakażenia.
  • kiła na dłoniach – podobne plamki, krostki i grudki obserwuje się na wewnętrznej części dłoni. Zwykle wysypka obejmuje jednocześnie stopy i dłonie.
  • kiła na języku – na języku, a także na wargach, wewnętrznej części policzków, podniebieniu czy w gardle może powstać owrzodzenie charakterystyczne dla I etapu choroby (kiły pierwotnej). Pojawia się na skutek zakażenia poprzez stosunek oralny. Zmianom w obrębie jamy ustnej zwykle towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.
  • kiła na żołędzi – na skutek odbycia stosunku z zakażoną osobą zmiana pierwotna może rozwijać się na żołędzi penisa. Na początku jest to niebolesna twarda grudka, która z czasem przeradza się w owrzodzoną, wklęsłą, okrągłą ranę, która wydziela płyn surowiczy. Goi się po 2-6 tygodniach.
  • kiła na wargach sromowych – w I fazie kiły objawia się pod postacią pojedynczego, okrągłego owrzodzenia. W II fazie (kile wtórnej) na wargach sromowych mogą pojawić się kłykciny płaskie, inaczej kiłowe grudki przerosłe. Mają postać rozlanych, płaskich wykwitów o brodawkowatej powierzchni.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 01.06.2017

Komentarze (1 - 10 z 11)
Bambi, 21.02.2017 20.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakiś czas temu widziałam w UK w aptece testy na kiłe - z krwi z palca takie jak robi się w laboratorium. Podobno teraz juz można je kupić też w aptekach w pl. Ktoś wie gdzie?
 
Viola, 02.11.2016 18.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poczytajcie ludzie tez o telegonii. Dzis swiat zwariowal z tym sexem. Kobieta ktora nie wspolzyje analnie to dziwaczka. Ludzie wracajmy do " po Bozemu" jesli nie chcemy skonczyc marnie
 
ZK, 25.06.2015 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Nazywam się Zuzanna Kasterka, aktualnie przygotowuję materiał na temat osób, które mają chorobę weneryczną lub już się wyleczyły. Jeśli znasz kogoś takiego lub sam masz taką sytuację bardzo proszę o kontakt na maila: z.kasterka@tvn.pl. Rozmowa jest anonimowa i niezobowiązująca. Pozdrawiam serdecznie Zuzanna Kasterka
 
Lucy, 04.08.2014 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam! MOim jedynym ryzykownym zachowanie było całowanie się z facetem, który mnie porzucił. Czytałam, ze przez pocałunek również można zarazić się kiłą. Zrobułam badania po 31, 42 i 60 dniach od tego zdarzenia. wieczorem przed ostatnim badaniem zażyłam jedną tabletkę antybiotyku doxycyclina. Wszystkie wyniki ujemne, podejrzewam, że to było badanie nieswoiste, bo w diagnostyce i za 10 zł. czy wyniki sa wiarygodne? Nie maiałam zadnej zmiany w ustach.
 
cc, 19.06.2014 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dermatolog wenerolog poradnia W potem testy jak są pozytywne to szpital kolejne testy potem punkcja kręgoslupa to test czy już jest zaatakowany układ nerwowy potem testy na penicylinę potem około 30 zatrzyków potem wizyty w poradni W i badania krwi do negatywizacji wyników może to potrwać długo ale średnio około roku ja w październiku mam ostatnią wizytę w poradni W i jeszcze blokada w głowie z którą trzeba sobie poradzić czyli strach przed następnymi kontaktami
 
gjg, 03.05.2014 19.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
do jakiego lekarza wybrac sie z podobnymi objawami'
 
tomek, 08.03.2014 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak, jest wyleczalna.
 
Marek, 16.01.2014 11.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"U mężczyzn heteroseksualnych to prącie, u gejów - okolice odbytu, jama ustna, u kobiet na wargach sromowych i szyjce macicy" Przepraszam, ale to bardzo mylące zdanie. Rozumiem, że wedle autorki kobiety nie uprawiają seksu oralnego i analnego, heteroseksualni mężczyźni operują jedynie penisem, a wszyscy geje są seksualnie pasywni. Przeszedłem i wyleczyłem kiłę, a pierwszy jej objaw był właśnie ranką w ustach, mimo iż zdobyłem to trofeum w wyniku oralnego seksu heteroseksualnego.
 
Krzysiek, 18.09.2013 04.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Czy jest możliwe wystąpienie po stosunku oralnym tych pierwszych objawów (wyprysk) wewnątrz nosa?? I czy te zmiany (pierwsze) występować mogą kilka dni czy występują dłużej? Pozdrawiam!!
 
olek, 07.04.2013 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie zawsze,ale wczesna tak
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa

Nieleczona grzybica penisa może prowadzić do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników...

więcej

125

Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które przenoszą się podczas...

więcej

112

Kiła objawy. Jak rozpoznać objawy kiły Kiła objawy. Jak rozpoznać objawy kiły

Objawy kiły mogą przybierać różną postać w zależności od etapu choroby. Pierwsze objawy kiły to...

więcej

99

Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi

Wargi sromowe są mniejsze i większe. Z tym, że te mniejsze czasem bywają większe. Co jest normalne,...

więcej

92

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.