Kolor spermy - co oznacza? Kolor spermy a wpływ na płodność

2021-10-29 12:13

Kolor spermy może oznaczać wiele rzeczy - niestety także chorób. Zazwyczaj sperma jest biała lub biało-szara. To prawidłowy kolor nasienia - sperma przeźroczysta, brązowa lub zielona może sygnalizować schorzenia, z którymi warto udać się do lekarza. Co mówi o naszym zdrowiu kolor spermy?

kolor spermy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zielony kolor spermy
  2. Brązowy kolor spermy
  3. Żółta sperma
  4. Przeźroczysta sperma
  5. Kolor spermy a płodność
  6. Sperma - skład
Andrzej Gryżewski: W polityce jest 500+, a my w seksuologii mamy 600+

Kolor spermy - czy ma jakieś znaczenie? Czasami mężczyzna może zauważyć, że kolor jego spermy zmienia się - jest inny niż zazwyczaj: żółty, zielony, brązowy lub przeźroczysty. Należy pamiętać, że kolor i gęstość nasienia zależy od diety mężczyzny , jego aktywności seksualnej, wieku, stanu zdrowia. Uważa się, że normalny kolor spermy jest biały, biało-szary lub nawet lekko żółtawy.

Sperma ma galaretowatą konsystencję. Posiada ona odczyn zasadowy, pH 7.2, bo w takich warunkach plemniki mogą poruszać się. Galaretowatość spermy nie jest powodem do niepokoju. To, co powinno zaniepokoić, to zmiana koloru nasienia na zielony lub brązowy. Dlaczego? Co oznacza taki kolor spermy?

Zielony kolor spermy

Zielony kolor spermy może oznaczać zakażenie rzeżączką lub świadczy o zakażeniu bakteryjnym w pęcherzu moczowym.

Brązowy kolor spermy

Brązowy kolor spermy (także różowy, czerwony, brunatny) świadczy o tym, że w układzie rozrodczym mężczyzny doszło do krwawienia. Różowa sperma oznacza świeże krwawienie, natomiast brunatna - już gojącą się ranę. Zazwyczaj krwawienie dotyczy prostaty (może być podrażniona lub po prostu pękła jakaś żyłka). Przedłużający się problem może świadczyć o rozwijającym się nowotworze prostaty. Natomiast ciemny kolor spermy jest wskazaniem do konsultacji z urologiem.

Żółta sperma

Jest to również naturalny kolor spermy - ale tylko jeśli jest to lekko żółty kolor. Natomiast intensywna żółć jest już powodem do niepokoju. Żółty kolor spermy oznacza, że doszło do infekcji w obrębie narządów płciowych. Może to być zapalenie jąder, choroba prostaty - ale żeby to ustalić niezbędna jest konsultacja z urologiem.

Przeźroczysta sperma

To akurat niegroźny objaw - pojawia się u mężczyzn często uprawiających seks i masturbujących się. Brak koloru świadczy po prostu o tym, że pęcherzyk nasienny i prostata nie nadążają z produkcją spermy.

Polecamy: Męski układ rozrodczy: budowa i funkcje

Kolor spermy a płodność

Niestety przeźroczysta sperma jest mało wartościowa - jeśli chodzi o zawartość plemników, to jest ona bardzo niska, a więc płodność mężczyzny jest mała. Jakość spermy maleje z każdym odbywanym stosunkiem - po prostu na produkcję plemników potrzeba czasu. Dlatego parom starającym się o dziecko zaleca się współżycie co 2-3 dni.

Sperma - skład

Warto wiedzieć, że sperma nie składa się tylko z samych plemników. Tak naprawdę znajdziemy w niej wiele substancji, m. in:

W spermie znajdują się wspomniane już plemniki. Jednorazowy wytrysk ma ich około 500 milionów, a objętościowo spermy powinno być od 2 do 6 mililitrów. Większość nasienia produkowana jest w pęcherzyku nasiennym i gruczole prostaty i to właśnie te narządy odpowiadają za kolor spermy, a więc i anomalie związane z jej kolorem.