Wstydliwy problem, który objawia się swędzeniem. Nie bagatelizuj tych sygnałów

2023-06-01 13:50

Swędzenie okolic intymnych to dla wielu wstydliwy problem. To objaw, który może nie tylko powodować dyskomfort, ale wpłynąć na funkcjonowanie danej osoby. Lista przyczyn irytującego swędzenia jest długa, ale najczęstszy powód łatwo rozpoznać.

Wstydliwy problem, który objawia się swędzeniem. Nie bagatelizuj tych sygnałów
Autor: Getty Images Wstydliwy problem, który objawia się swędzeniem. Nie bagatelizuj tych sygnałów

Narządy intymne to obszary niezwykle wrażliwe, dlatego każde objawy związane z tą okolicą, mogą powodować niewygodę i dyskomfort. Większość przyczyn, które powodują swędzenie, nie jest poważnym zagrożeniem, ale ten sygnał należy skonsultować z lekarzem.

Swędzenie okolic intymnych najczęściej jest spowodowane infekcją

Najczęstszą przyczyną swędzenia narządów płciowych są infekcje intymne m.in. bakteryjne zapalenie pochwy czy kandydoza.

W zależności od rodzaju infekcji intymnej mogą jej towarzyszyć objawy takie jak:

  • nietypowa wydzielina z pochwy, zazwyczaj gęsta - biała lub szara lub zielona, żółta, często o rybim zapachu;
  • ból podczas oddawania moczu;
  • ból w dolnej części brzucha;
  • krwawienie między miesiączkami lub po stosunku;
  • owrzodzenia wokół sromu;
  • ból podczas stosunku.

Powyższe objawy mogą świadczyć o infekcji intymnej, ale nie muszą. Mogą również sygnalizować inne problemy zdrowotne, np. choroby przenoszone drogą płciową takie jak rzęsistkowica lub zakażenie wirusem HPV, dlatego zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem, jeśli utrzymują się kilka dni.

Higiena miejsc intymnych

Inne przyczyny irytującego swędzenia okolic intymnych

Często swędzenie pochwy jest efektem podrażnienia lub reakcji alergicznej wywołanej przez chemikalia, które mają kontakt z narządami płciowymi. Wiele detergentów do prania, wybielaczy, środków do higieny intymnej, chusteczek higienicznych itp., może negatywnie wpływać na wrażliwe środowisko tych delikatnych okolic.

Swędzenie narządów płciowych może być również objawem suchości pochwy spowodowanej np. menopauzą i związaną z nim spadkiem poziomu estrogenów. Mniej powszechne przyczyny tego objawu to choroby skóry - łuszczyca lub liszaj twardzinowy zewnętrznych narządów płciowych, jednak niezależnie od przyczyny problemu, należy ten symptom skonsultować z lekarzem.

Jak zapobiegać swędzeniu narządów płciowych?

Zarówno kobiety i mężczyźni, by uniknąć swędzenia narządów płciowych, powinni postawić na odpowiednią odzież. Najlepiej wybierać luźną bieliznę z naturalnych włókien, którą należy zmieniać przynajmniej co 24 godziny. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie narządów płciowych.

Do mycia okolic intymnych należy wykorzystać łagodne mydło i nie zapominać o odpowiednim spłukaniu. Po każdej kąpieli okolice intymne należy dokładnie osuszyć i unikać przebywania w mokrej odzieży przez dłuższy czas, np. po pływaniu.

Do prania bielizny warto stosować łagodne, najlepiej bezzapachowe środki piorące. I koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie, czyli unikać seksu bez zabezpieczenia, zwłaszcza gdy partner może mieć infekcję intymną.

Kobiety i mężczyźni nieco inaczej powinni dbać o swoje okolice intymne. Panie po oddaniu moczu i wypróżnieniu muszą pamiętać o odpowiednim kierunku wycierania się, czyli od przodu do tyłu. Ten prosty nawyk pozwoli zapobiegać przedostaniu się bakterii z odbytu do pochwy.

Panie powinny unikać produktów chemicznych i zapachowych produktów higienicznych, ponieważ mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy.

Z kolei panowie powinni pamiętać o odpowiedniej higienie penisa. Podczas mycia prącia należy pamiętać o obszarze pod napletkiem, a okolice intymne po każdej kąpieli powinny być dokładnie osuszane, ponieważ wilgoć sprzyja infekcjom.