Rzucanie palenia - jak pozbyć się nałogu?

2007-05-08 13:08

Rzucanie palenia to nic trudnego. Robiłem to już tysiące razy – mawiał Mark Twain. Sęk w tym, żeby rzucić, a nie rzucać. A to już jest trudniejsze... Na szczęście istnieje wiele metod, które mogą pomóc osobom uzależnionym od palenia papierosów skutecznie zerwać z nikotynowym nałogiem.

RZUCANIE PALENIA - jak pozbyć się nałogu?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Różne szkoły rzucania palenia
  2. Jak rzucić palenie? [WIDEO]
  3. W czasie rzucania palenia ważne jest wsparcie

Pierwszym krokiem, by pozbyć się nałogu jest zrobienie bilansu zysków i strat. Na przykład: jeśli rzucisz palenie to zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu. Po 5 latach od ostatniego "dymka" ryzyko to będzie porównywalne z ryzykiem u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz, co to kaszel poranny tak zwany kaszel palacza, rzadziej będziesz chorować na infekcje dróg oddechowych. Zmniejszysz ryzyko zachorowania na nowotwór. Jeśli nie przekonują cię takie „banalne” argumenty, pamiętaj, że poprawi się wygląd twojej skóry i włosów. Zaoszczędzisz też mnóstwo pieniędzy, a szef – niechętny przerwom na papierosa - spojrzy na ciebie przychylniejszym okiem. Jedzenie będzie ci lepiej smakowało, staniesz się bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej. Oczywiście są i minusy: możesz przybrać trochę na wadze, czekają cię ciężkie chwile podczas pierwszych dni czy tygodni abstynencji. Jeśli jednak rzetelnie przeprowadzisz rachunek zysków i strat z pewnością przekonasz się, że rzucenie palenia przyniesie więcej korzyści.

Różne szkoły rzucania palenia

Dotychczas specjaliści byli zgodni, że najlepiej metodycznie przygotować się do „wielkiego dnia”. Ostatnio jednak naukowcy z University College London doszli do wniosku, że większe szanse powodzenia mają ci, którzy z nałogiem zerwali spontanicznie. Wyniki badań przedstawionych na łamach "British Medical Journal" dowodzą, że najlepiej pewnego dnia powiedzieć sobie „od dziś nie palę”. Nie jesteś w stanie? Spokojnie, świat jest nie tylko dla twardzieli. Specjaliści radzą, by na początek dokładnie przeanalizować swoje przyzwyczajenia:

  • policz, ile tak naprawdę palisz dziennie
  • poświęć dwa do trzech tygodni na analizę tego, kiedy i dlaczego potrzebujesz papierosów
  • jeśli już się zdecydujesz, wybierz dzień, kiedy przestaniesz palić i zaznacz go w kalendarzu. Unikaj przy tym specjalnych okazji, kiedy może być ci trudno przestać. Sylwestrowa impreza i chwila z wybiciem północy to, wbrew pozorom nie najlepszy moment
  • spróbuj namówić bliską ci osobę, żeby przestała palić w tym samym czasie.

Istnieje cała gama sposobów, które mogą ci pomóc. Jeśli sam nie możesz się zdecydować, zwróć się o poradę do lekarza lub farmaceuty. Palenie to nie tylko nawyk, to coś o wiele poważniejszego: uzależnienie, choroba nikotynowa. Wróg jest potężny i nie wolno go lekceważyć. Jeśli nawet przegrasz pierwszą bitwę, nie poddawaj się. W dniu poprzedzającym rzucenie palenia pozbądź się popielniczek, nie otwartych paczek papierosów, zapałek i zapalniczek. Niektórzy ustawiają w widocznym miejscu naczynie wypełnione starymi niedopałkami, przez co niemiły zapach zniechęca ich do zapalenia w chwili pokusy. Inni chcą o papierosach zapomnieć: wietrzą, piorą ubrania. To ty musisz zdecydować, co będzie dla ciebie lepsze.

Jak rzucić palenie? [WIDEO]

Sprawdź, jakie są sposoby na rzucenie palenia
Ważne
  • w dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), taratogennym (uszkadzającym płód), kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów)
  • w Polsce jest 9 mln palaczy. Wśród dorosłych osób pali 40 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet. Niemal tyle samo ciężarnych Polek pali papierosy
  • rocznie w kraju przychodzi na świat 20 tys. dzieci z tzw. zespołem ponikotynowym: niską wagą urodzeniową, sklonnością do infekcji, a nawet opóżnieniem psychoruchowym
  • 70 proc. palących chce rzucić palenie, blisko połowa z nich podejmowała takie próby a jedynie 2-3 proc. palaczy udaje się to zrobić

W czasie rzucania palenia ważne jest wsparcie

Powiedz znajomym, rodzinie i współpracownikom, że rzucasz palenie. Poproś, żeby cię w tym wsparli; nie palili w twojej obecności i nie częstowali papierosami. Przygotuj się na najtrudniejsze chwile, kiedy najbardziej będzie ci brak papierosa, na przykład po posiłku, podczas rozmowy telefonicznej lub przy kawie. Miej pod ręką produkty zastępcze, takie jak szklanka soku jabłkowego, guma do żucia lub miętusy. Zmień przyzwyczajenia. Przez pierwsze kilka dni po rzuceniu omijaj ulubiony kiosk. unikaj miejsc i sytuacji, które kojarzą ci się z papierosami. Unikaj też miejsc zachęcających do palenia. W restauracjach staraj się siadać w części dla niepalących. Staraj się zapełnić czas by nie myśleć o paleniu. Spotykaj się ze znajomymi unikaj tych, którzy palą i zajmij się wszystkimi sprawami, które do tej pory "leżały odłogiem". Więcej ćwicz, to pomaga się zrelaksować, lepiej poczuć i dobrze działa na morale. Używaj schodów zamiast windy. Pływaj lub biegaj. Zapisz się na zajęcia w siłowni. Koncentruj się na poszczególnych dniach w ten sposób unikniesz zastanawiania się jak sobie poradzisz bez palenia przez całe życie. Pamiętaj, że kiedyś, chociaż było to dawno, nie paliłeś i wtedy ci tego nie brakowało.