Pęcherze na stopach i dłoniach - czy to wada genetyczna? [Porada eksperta]

2014-03-12 15:15

Mam problem z nadmiernym poceniem się dłoni stóp i w ogóle całego ciała. Wiem, że normalne jest pocenie się u człowieka, ale ja pocę się bardziej niż inni. Co się z tym wiąże? Od maleńkiego pamiętam czyli od około 4 roku życia albo jeszcze wcześniej, pojawiają mi się pęcherze na stopach oraz dłoniach. W środku tego pęcherza jest płyn za każdym razem muszę przebić igłą odkażoną tego bąbla wylewa się płyn i zasypuję to zasypką (Dermatol). Zbyt dużo to nie pomaga, ale lepsze to niż nic. Różnica w bąblach jest, taka że czasami w bąblu zamiast płynu jest krew i te z krwią szybko się zasychają, a te z płynem przeźroczystym bardzo długo... W szczególności wyskakują mi bąble po treningu, po jakimś dłuższym spacerku czy bieganiu, a w szczególności w pracy. Moja praca to monter konstrukcji stalowych, a zatem dużo chodzenia wspinania się po rusztowaniach, nierówne podłoże, ciężkie buty robocze, a z tym wiąże się pocenie stóp oraz dłoni i wyskakujące bąble...To naprawdę boli... Najgorzej jest w lecie wysoka temperatura większe jeszcze pocenie się i po prostu zdarza się tak, że często biorę tydzień wolnego, bo stan moich stóp i palców u dłoni jest taki, że muszę chodzić na kolanach muszę suszyć nogi. Czasami zdarza się tak że nawet nie wezmę do ręki widelca bo mam pęcherze na całej dłoni... Podczas tańczenia na weselu czy na zabawie już mi się robią, i na drugi dzień w ogóle buta nie założę trzeba chodzić na kolanach. Problem też polega na tym że to wszystko jest ponoć spowodowane wadą genetyczną, bo tak naprawdę rodzeństwo mojego taty oraz moi kuzyni mają to samo, lecz powiem szczerze, że nie wszyscy i niektórzy jak mieli to już nie mają... Lekarze z okolic dermatolodzy mówią mi zawsze, że genetyki nie wyleczą i muszę się męczyć z tym do końca życia. Ja wierzę, że jest ktoś kto by zajął się moim ciałem i podjął się wszelkich badań...

Porada genetyka
Autor: Getty Images

Niestety, w przypadku licznych chorób, w tym również uwarunkowanych genetycznie, na razie możliwe jest leczenie wyłącznie objawowe, polegające na łagodzeniu dolegliwości pacjenta, jednak nie likwidujące przyczyny ich powstawania. Na szczęście istnieją przykłady na to, że w miarę coraz lepszego poznawania podłoża genetycznego i fizjologicznego różnych chorób pojawiają się nowe, bardziej skuteczne metody ich leczenia.

Często zdarza się, że choroba genetyczna powstaje w wyniku nieprawidłowości w jednym z kilku różnych genów. Poznanie przyczyny genetycznej choroby, tzn. wykrycie konkretnego defektu w określonym genie, stanowi zwykle pierwszy krok w celu wyodrębnienia grupy pacjentów, którzy będą uczestniczy w badaniach klinicznych, jeśli pojawi się nowa metoda leczenia. Jeśli chodzi o koszty - dzięki wprowadzeniu nowych technik koszty wykonania badania genetycznego w diagnostyce niektórych chorób uległy znacznemu obniżeniu. Na pewno warto rozważyć wizytę w poradni genetycznej. Polecam również kontakt ze stowarzyszeniem Debra (debra-kd.pl).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta