Wady genetyczne dziecka - badania [Porada eksperta]

2014-02-26 17:51

Moja córka miała podejrzenie zespołu downa, jednak badanie tego nie wykazało. Wynik z badania genetycznego: materiał hodowlany - limfocyty krwi obwodowej, liczba mitoz 40, liczba analizowanych kariogramów 4, technika barwienia GTG 550 prążków kariotyp 46, XX.   Czy córeczka może mieć inne zespoły wad wrodzonych?

Porada genetyka
Autor: Getty Images

Prawidłowy kariotyp oznacza, że nie wykryto nieprawidłowości chromosomowych, które są na tyle duże, że można je dostrzec w badaniu mikroskopowym. Nie wyklucza to jednak obecności bardzo małych nieprawidłowości chromosomowych, których nie można wykryć tego rodzaju badaniem.

Należy również pamiętać, że wady wrodzone u dziecka mogą być spowodowane nie tylko aberracjami chromosomowymi. Liczne zespoły wad wrodzonych powstają w wyniku mutacji w poszczególnych genach. Dlatego w przypadku opóźnienia rozwoju psychoruchowego i/lub obecności wad wrodzonych konieczna jest ponowna konsultacja w poradni genetycznej, nawet jeśli kariotyp pacjenta jest prawidłowy.

W zależności od rodzaju wad wrodzonych występujących u dziecka, jego wyglądu, tego jak się rozwija fizycznie i umysłowo, specjalista genetyk kliniczny wysuwa rozpoznanie kliniczne oraz ewentualnie zleca odpowiednie badanie molekularne (DNA).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta