Dwóch ojców biologicznych. Czy to możliwe? [Porada eksperta]

2013-11-22 10:30

Mamy pewien problem z mężem. Już jesteśmy parę lat po ślubie. Pobraliśmy się jako dzieciaki, bo byłam w ciąży. Mąż doskonale wiedział, że nie jestem z nim w ciąży, tylko z innym mężczyzną. Poznaliśmy się, jak już byłam w ciąży, ale postanowił wziąć dziecko na siebie. Uprawialiśmy seks, jak byłam jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży. Jak urodziłam, było widać, że dziecko do żadnego z nas nie jest podobne. Mąż jest blondyn o niebieskich oczach, a ojciec dziecka brunet i ja też bruneta z ciemnymi oczami. A po tych paru dość długich latach zauważyłam jak dziecko się zmienia, że zamiast być podobne do mnie lub biologicznego ojca, to on się stal blondynem o niebieskich oczach, wręcz błękitnych. Czy możliwe jest, że syn mógł przejąć część genów po moim mężu?

Porada genetyka
Autor: Getty Images

„Gotowy zestaw” naszych genów otrzymujemy już w momencie zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Znakomitą większość genów dziedziczymy otrzymując jedną kopię od matki, a drugą od ojca (wyjątek stanowią geny zlokalizowane w mitochondriach - struktury komórkowe odpowiedzialne za produkcję energii, które dziedziczymy wyłącznie od matki oraz geny odpowiedzialne za rozwój płci męskiej zlokalizowane na chromosomach Y, które mężczyźni dziedziczą jedynie od swoich ojców).

Ilość materiału genetycznego musi być dokładnie zrównoważona, aby mogło dojść do prawidłowego rozwoju zarodka. W trakcie rozwoju już istniejącego zarodka nie ma możliwości „domieszania” dodatkowych genów pochodzących np. z plemników innego mężczyzny. Z kolei fakt, że rodzice o ciemnych oczach mogą mieć dziecko z jasnymi oczami pozostaje w zgodzie z prawami Mendla (podstawowe zasady genetyki klasycznej).

Upraszczając - gen warunkujący kolor oczu występuje w dwóch wariantach – cecha tęczówek oczu jasnych (j) oraz ciemnych (C). Cecha posiadania jasnych tęczówek jest cechą recesywną, tzn. aby się ujawniła musimy mieć obydwie kopie n genu – jedną dziedziczymy od ojca, drugą od matki.

Cecha posiadania ciemnych tęczówek jest natomiast dominująca, tzn., aby się ujawniła wystarczy nawet jedna kopia genu C. Czyli oczy ciemne będą miały zarówno osoby CC (dziedziczące wariant genu warunkujący ciemne tęczówki od obojga rodziców), jak i osoby Cj (dziedziczące taki wariant genu jedynie od jednego z rodziców).

Jeśli spotkają się partnerzy Cj i Cj, to ponieważ każdy z nich da dziecku po jednej kopii genu, więc statystycznie 3/4 ich dzieci będzie miało ciemne oczy (układ BB, Bn, nB), a 1/4 – jasne oczy (układ nn).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta